Yoros Kalesi

  • İstanbul / Beykoz
10puan

Yoros Kalesi Tanıtımı

İstanbul başlı başına bir dünya, bir kültür…

İçinde kendi güzelliğinden parçalar verdiği o kadar tarihi kalıntıları, boğaz havası, yeşillikler ve doğanın en güzel yüzleri vardır ki; bir günde gezilecek gibi değildir.

Muhteşem yapıtları arasında Yoros Kalesi 12.yüzyılda Cenevizliler tarafından yapılmıştır ve Anadolu Kavağı'nın simgesi durumdadır.

Buranın mistik atmosferi eşliğinde bir boğaz manzarasında en keyifli anlarınızı geçirebilirsiniz. Ulaşmak da zor değil Yoros Kalesi'ne. Kadıköy, Sarıyer ve Eminönü'nden deniz yolunu kullanabilirsiniz. Beykoz'da bulunan tarihi Yoros Kalesi'nde müthiş bir boğaz havası almak günlük de olsa sizi streslerinizden sıyırıp alacak.

2 misafir tavsiyesi

  • Tarihe Göre Listele
  • Puana Göre Listele
  • En Faydalılar
10
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü rahatça görüyoruz

-

Yoros Kalesi'ne çıktığımızda Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü rahatça görüyoruz. Alt tarafında lokanta/kafe de var. 3. Köprü'yle tam fotoğraf çekebilirsiniz.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
10
Yoros Kalesi

-

Yoros Kalesi;Anadolu Kavağında İstanbul Boğaz'ının Karadenizle birleştiği yere hakim bir bir tepenin üzerinde bulunan,yüz ölçümü açısından İstanbul'un en büyük tarihi kalesidir.Eski bir Bizans Kalesi olduğu bilinmektedir.Duvarlarında halen Yunanca yazıtlar bulunur. Kalenin özellikle manzarası açısından çok farklı bir atmosferi var.Tüm İstanbul'u (her iki yakasını birden) ve boğazı,aynı zamanda Karadenizi görebiliyorsunuz.Özellikleri yaz aylarında gitmenizi şiddetle tavsiye ederim çünkü çok tatlı serin ve İstanbul'da hiçbir yerde bulamayacağınız tertemiz bir havası var.Beykoz halkı uzunca bir süredir kaleyi mesire alanı olarak kullanmaktadır.Kalenin alt taraflarında yol üzerinde kafeler bulunur.Kalenin etrafında mutlaka fotoğraf çektirin ve çekin,nedense bu kalenin etrafında çekilen fotolar muhteşem çıkıyor. Depresyona girenler için de harika bir yer,insan vücudundaki stresi ve hüznü alan bir yer burası.Yüzyılların ötesine götürüyor beni bu kale.Bakınca ürperiyorum. Yoros benim aşık olduğum ve vazgeçilmez mekanlarımdan.İstanbul'a geldiğimde müsaitsem ve yolumun üzerindeyse asla uğramadan dönmem.Geceleri de mükemmel fakat bazıları için biraz korkutucu olabilir,bazıları için ise romantik. İstanbulluların bile çoğu burayı malesef bilmez.Yabancı turistler yerli turistlerden bile daha meraklı.Kale restorasyon ve bakım çalışmaları istiyor ancak malesef Belediye bununla ilgili bir çalışma başlatmış değil..:( İstanbul'a geldiğinizde YOROSLA NEFES ALIŞVERİŞİ YAPMADAN GERİ DÖNMEYİN...

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Yakınındaki Oteller

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler