Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Yeşilova Höyüğü

+ 8 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Yeşilova Höyüğü Hakkında

Yeşilova Höyüğü kazıları yurt içinde ve yurt dışından onlarca bilim insanın katılımıyla halen devam ediyor. Höyük İzmir’ in içindeki en eski yerleşim alanlarından biridir. İlk kez 2003 yılında keşfedilmeden önce İzmir’ in en çok 5 bin yıl eskiye giden bir yerleşim yeri olduğu düşünülüyordu.

İzmir Yeşilova Höyüğü ile ilgili daha fazla ayrıntıya yesilova. ege. edu. tr internet adresinden ulaşabilirsiniz. İzmir, Yeşilova Höyüğü’ nde yapılan kazılarda elde edilen bulguların ardından, Anadolu’ nun en eski yerleşimlerinden biri olduğu anlaşılmıştır.

2005 yılında İzmir Arkeoloji Müzesi’ yle birlikte başlanan kazılara, 2008 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ege Üniversitesi adına Doç. Dr. Zafer Derin başkanlığında devam edilmektedir. İzmir’ in ilk prehistorik yerleşimi olan Yeşilova Höyüğü, Bornova Ovası’ nın ortasında bulunmuştur. Yeşilova Höyüğü’ ndeki ilk yerleşim, günümüzden 8.

500 yıl öncesine kadar gitmektedir. Bu da Neolitik Çağ’ a denk gelmektedir. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalarda İzmir çevresindeki birçok merkezde iklim değişimi sonucu ortaya çıkan olumsuz çevre koşullarının etkisiyle, Yeşilova Höyüğü’ nde yaşayanların da için olduğu bir göç olmuştur. Araştırmalara göre MÖ 5.

700 yılları civarında İzmir ve çevresinin tamamen terk edildiği düşünülmektedir. Bu göçten yaklaşık 400 yıl sonra yani Erken Kalkolitik Çağ’ da, Yeşilova Höyüğü’ nün kuzeybatısındaki Yassıova Höyüğü, yeni toplulukların yaşamaya ve yerleşmeye başladığı yerlerdendir. Neolitik Çağ’ da yaşayanlara göre daha ilkel olan bu toplulukların MÖ 5. 300-4.

300 yıllarına kadar bu alanda kaldıkları tespit edilmiştir. MÖ 3. 020-2. 800 yılları arasında kalan dönem olan Erken Tunç Çağı’ nda, Yassıtepe Höyüğü’ nün bulunduğu alanda bronzun kullanıldığı eşyalar bulunuş ve dışarıdan gelecek olan saldırılara karşı korunmak amacıyla uzun evlerden oluşan bir yerleşim alanı kurulmuştur.

Bronz balta, iğne gibi eşyalara sahip bu yerleşim alanının üst üste 8 kez yeniden inşa edildiği saptanmış olup son kez MÖ 2. 800 civarındaki bir depremle yıkılarak terk edildiği anlaşılmıştır. Araştırmacılar tarafından İzmir Yeşilova Höyüğü’ nde 6. 500 yıl boyunca aralıksız bir şekilde yerleşim olduğu tespit edilmiştir.

Yeşilova Höyüğü, Yassıtepe Höyüğü’ yle beraber bilim insanlarının ele geçirdiği buluntularla birlikte İzmir’ in tarih öncesi dönemine ilişkin zengin bilgiler sunmaktadır. Araştırmacılar ve bilim insanlarının katılımıyla devam eden kazı çalışmalarının sürdürüldüğü bu alanın hemen yanı başına bir merkez açıldı.

Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi Türkiye’ de de bir ilk olarak hem öncülük görevi görmekte hem de dikkat çekmektedir. Bölgedeki kazı alanlarıyla bir bütün haline gelen bu ziyaretçi merkezi, anaokulu öğrencilerinden üniversite öğrencilerine kadar farklı yaş gruplarının eğitim gördüğü, yılın her dönemi turizme açık, aktif bir arkeolojik alan olarak öne çıkmaktadır.

Yorum / Değerlendirme

Yeşilova Höyüğü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?