Yalvaç Müzesi, Yalvaç

Yalvaç Müzesi

  • Isparta / Yalvaç

Yalvaç Müzesi

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde yer alan Yalvaç Müzesi'nde bölge ve çevresinde yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan eserler sergilenmektedir. Müzenin kurulması için 1947 yılında çalışmalar başlatılmış, 1966 yılında da hizmete açılmıştır. 1947'den hizmete giriş tarihi olan 1966 yılına kadar ise bölgeden çıkarılan etnografik ve arkeolojik eserler bir depoda korunmuştur.

Oldukça geniş bir alandan oluşan Yalvaç Müzesi; Prehistorik Eserler Bölümü, Klasik Eserler Bölümü, Etnografya Eserler Bölümü, Yazma Eserler Bölümü, Resim Galerisi ve Açık Teşhir Bölümü gibi bölümlerden meydana gelmiştir. Tüm bu bölümler müzenin oldukça düzenli bir yapıda olduğunun bir göstergesidir.

Prehistorik Eserler Bölümü Eski Tunç Çağı'ndan günümüze gelen çanak-çömlek, vazolar ve testilerden oluşmaktadır. Klasik Eseler Bölümü Yunan döneminden Bizans dönemine kadar olan eserlerin sergilendiği bölümdür. Etnografya Bölümü'nde ise bölgedeki el sanatları, kıyafetler, tüfekler, el örgüleri ve yemeniler gibi kültürel değerlerine yer verilmiştir.

Yalvaç Müzesi'nin bahçesinde Antiokheia Antik Kenti'nden getirilen ve tiyatro binasına ait eserler sergilenmektedir. Tüm bunların içerisinde lahitler ve sütunlar da yer almaktadır. Özellikle tarihe ilgisi olanlar için oldukça geniş kapsamlı olan müze, tarih boyunca Yalvaç ve çevresinde yaşamış medeniyetler, kültürler ve halklar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmamızı sağlamaktadır.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın