Uşak Gezi Rehberi
Uşak Gezi Rehberi - Görsel 1
2 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Uşak Gezi Rehberi

Farklı medeniyetlere ait tarihi kalıntıları ve aktiviteleri ile Uşak , harita üzerinde İç Anadolu ve Ege Bölgesi arasında yer alıyor. Kaplıcalarından tarihi müze ve köprülerine keyifli bir tatil deneyimi sunan Uşak'ı daha yakından tanımak için siz de Uşak gezi rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

Uşak Hakkında

Yeşil çalılık örtüsüyle kaplı Uşak tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini en güzel şekilde ağırlıyor. Uşak hangi bölgede diye soracak olursanız Ege Bölgesi'nde yer alıyor. Bölgenin iç kısmında konumlanan bu şehir İç Anadolu ve Ege arasında adeta bir sınır görevi görüyor. 5.

341 km yüzölçüme sahip olan bu şehrin görece küçük olduğu söylenebilir. Uşak turizm faaliyetlerinin yanında tarım anlamında da ön plana çıkan şehirler arasında yer alıyor. Özellikle çilek yetiştiriciliğinin geçim kaynağı da izlerini taşıyan Uşak tarihi , Roma imparatorluğun'dan Osmanlı'ya sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış.

Bu medeniyetlerden geriye kalan birçok eseri Uşak Arkeoloji Müzesi'nde görebilirsiniz. Ayrıca Blaundus Antik Kenti'ni ve Clandras Köprüsü'nü de ziyaret ederek tarih içinde keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Tarih kokan eşsiz mekanlardan Uşak Bedesteni de günümüzde hala ticaretin devam ettiği noktalar arasında yer alıyor.

Uşak'taki Atatürk ve Etnografya Müzesi ise Kurtuluş Savaşı yıllarında Atatürk'ün bu binada konaklayıp burayı bir karargah olarak kullanmasından dolayı zaman içinde müzeye dönüştürülmüş. Uşak, oldukça geniş bir alana yayılmış Uşak Kanyonunu da sınırları içinde bulunduruyor.

Son derece yüksek yer şekillerine sahip ve benzersiz bir doğa manzarasını ayaklarınızın altına seren Uşak kanyonunda yamaç paraşütü de yapmak mümkün. Uşak harita konumu itibarıyla kuzeyinde Kütahya, güneyinde Denizli, doğusunda Afyonkarahisar ve batısında Manisa olmak üzere dört farklı şehrin komşusu.

Aynı zamanda bu kentin sınırları içinde birçok baraj ve gölet de bulunuyor. Dokumacılıktan kültür sanata birçok konuda ve zaman zaman Uşak'ın eşsiz güzellikteki yaylalarında gerçekleşen festivallere katılarak sevdiklerinizle keyifli anılar biriktirebilirsiniz.

Uşak Harita ve Yol Tarifi

Ege Bölgesi'nin sevilen kentlerinden olan Uşak'a nasıl gidilir diye merak ediyorsanız hava yolu, kara yolu ve demir yolunu kullanarak buraya kolaylıkla yolculuk yapabilirsiniz. İzmir Basmane ve Uşak arasında sefer yapan TCDD trenleriyle dağlar arasından süzülerek Uşak'ın güzel doğasına tanıklık edebilirsiniz.

Aynı zamanda sık sık birçok havayolu şirketinin sefer düzenlediği Uşak Havalimanı aracılığıyla şehre rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu nadide şehre gitmek için dilerseniz karayollarını da tercih edebilirsiniz. Halihazırda birçok otobüs firmasının neredeyse her gün sefer düzenlediği otobüsler ile konforlu bir seyahat geçirmek mümkün.

Arzu ederseniz özel aracınızla da ulaşabileceğiniz Uşak, otomobil ve diğer taşıtlar için güvenli ve rahat bir rotaya sahip. Mesafe bakımından Uşak haritası itibariyle İstanbul'dan yaklaşık 470 km, Ankara'dan 370 km, İzmir'den ise 230 km uzaklıkta bulunuyor. Bu şehirlere yakınlığınızı düşünerek Uşak'ın bulunduğunuz noktaya ne derece yakın olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Uşak yol tarifi için ise GRPS özelliği bulunan cihazlarınızdan yararlanarak kolaylıkla bir rota oluşturabilirsiniz. Uşak nerede diye sorarsanız Türkiye'nin görece Batı kısmında yer alan bu kent farklı bölgelerden rahatlıkla ulaşılabilen bir konuma sahip.

Uşak Hava Durumu ve İklimi

Çeşitli doğal güzelliklere ve kültürel miraslara sahip bu kente gelmeden Uşak hava durumu nasıl diye merak ediyorsanız Ege ve İç Anadolu arasında bir geçiş bölgesinde yer alıyor. Bu sebeple kendine has bir iklime sahip olan bu şehirde çoğunlukla karasal iklim hakim.

Yazları sıcak ve kuru geçerken, kış aylarının karasal bölgelerde olduğu gibi soğuk ve sert geçtiğine tanık olabilirsiniz. 39 ve -26 derece arasında mevsime ve aya bağlı olarak yıl içinde Uşak'ta görülen sıcaklık seviyeleri epey farklı olabilir.

Bu kentte yıl içinde 0 derecenin altında geçen gün sayısı ise ortalama olarak 70 gün. Yağışların çoğunun kış aylarında düştüğü şehirde yaz aylarında nadiren yağmur yağıyor.

Yine de zaman zaman Ege tarafından gelen rüzgarlarla yağış alan ve daha ılıman bir havaya sahip olan Uşak hava durumu bakımından bir nebze daha hafif bir karasal iklime sahip.

Tarım anlamında elma, armut, kayısı gibi çeşitli meyvelerin ve özellikle çilek üretiminin yapıldığı bu kentte iklim itibariyle tarım da önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Uşak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Uşak'ta Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Birçok tarihi ve doğal güzelliğe sahip Uşak'ta mutlaka görülmesi gereken birtakım noktalar bulunuyor. Tarih içinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan bu kentte Frigya ve Lidya kültürlerinin etkisi ile şekillenmiş Blaundus Antik Kenti 'ni ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda yine eski çağlardan beri ayakta duran Clandras köprüsü, Kurtuluş Savaşı yıllarında karargah olarak kullanılan Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi ve yamaç paraşütü yapıp geniş bir açıyla Uşak'ın doğasını seyredebileceğiniz Ulubey Kanyonu da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Doğasından tarihine benzersiz güzelliğiyle Uşak'ta gezmeye değer daha birçok nokta bulunuyor.

Uşak'a Ne zaman Gidilir?

Her ne kadar Ege tarafından gelen rüzgar ve bulutların etkisi ile daha ılıman bir iklime sahip olsa da, Uşak'ta görece karasal bir iklim yaşanıyor. Karasal hava koşullarına alışkın kişiler için mevsim fark etmeden gezilecek yerleri olan Uşak'ta yaz ayları sıcak ve kuru bir hava hakim oluyor. Kış aylarının dondurucu soğukları da zaman zaman rahat geziler yapmanızı bir nebze zorlaştırabiliyor. Tercihlerinize bağlı olarak görece daha ortalama sıcaklıkların görüldüğü bahar ayları Uşak'ı ziyaret etmek için ideal bir vakit olabiliyor.

Uşak'ta Nerede Kalınır?

Konaklama bakımından da misafirlerine farklı seçenekler sunan Uşak'ta zevklerinize ve bütçenize uygun bir otel bulabilirsiniz. Görece küçük bir şehir olması itibarıyla Uşak daha az seçenek sunuyor. Bununla beraber şehir merkezinde yer alan büyük otellerde toplantı ve davet gibi etkinlikler organize edebilirsiniz. 5 yıldızlı uygun Uşak otellerinden butik otellere farklı konaklama seçenekleri sunan bu kentte daha düşük bütçeli bir konaklama için pansiyonlara ve apart otellere de göz atabilirsiniz.

Uşak'ta Alışveriş Nerede Yapılır?

Gezmeye değer güzellikleriyle ön plana çıkan Uşak'a kadar gelmişken gerek sevdikleriniz için gerekse tadını damağınızda bırakan yöresel lezzetlerden alabileceğiniz birçok alışveriş noktası bulunuyor. İlçe pazarlarından tereyağı, tarhana, turşu gibi alıp zaman içinde tüketebileceğiniz doğal ürünlerden satın alabilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Özdilek Uşak ve Uşak Park Avm gibi teknolojik cihazlardan giyime ihtiyaç duyabileceğiniz neredeyse tüm ürünleri bulabileceğiniz büyük alışveriş merkezleri de bulunuyor.

Uşak'ın Neyi Meşhur?

Uşak neyi meşhur diye sorduğunuzda yöreye ve bölge kültürüne has birçok yemek sunuyor. Bu güzel kente gelmişken siz de damak tadınıza uygun lezzetleri denemek isteyebilirsiniz. Uşak'ın en meşhur lezzetlerinden biri olan Alacatene tadılması gereken lezzetler listesinin başında geliyor. Bulgur ve mercimek katılarak hazırlanan bir çorba çeşidi olan alacatene bayramlarda, ramazanlarda ve Uşak'ın restoranlarında görebileceğiniz bir yemek. Haşlanan pirincin diğer köfte malzemeleri ile karıştırılarak yapılan pirinç köftesi de doyurucu ve yöresel bir sulu yemek olarak ön plana çıkıyor. Börek ve poğaça türünde bir yiyecek olması itibariyle gül peksimeti ise Uşak'ta çay saatlerinin vazgeçilmezi. Bu kentte tarhana çorbası, demir tatlısı, döndürme ve çömlek eti gibi diğer birçok lezzeti de denemek mümkün. Yöre olarak İç Anadolu ve Ege arasında yer aldığı için iki bölgenin mutfağından da etkilenen Uşak, hafif lezzetlerin yanı sıra et ve baharatın kullanıldığı yemeklere de sahip. Hem karşılaştırma yapmak hem de farklı lezzetleri görmek adına Uşak, mutfağıyla misafirlerine keyifli bir deneyim yaşatıyor.

Uşak Alt Bölgeleri

Banaz Otelleri
Daha fazla gör