Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

  • İstanbul / Beşiktaş / Ortaköy

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

Ermeni halkının ilk milli kilisesi olarak bilinen Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, Beşiktaş-Ortaköy'de yer almakta ve bölgenin önemli tarihi yapılarından biri olarak ön plana çıkmaktadır. Tarihi 1837-1838'e kadar uzanan kilise Ermeni halkının dini inançlarını yerine getirmesi amacını taşımaktadır. Yapı Roma dönemi mimarisini andırmaktadır.

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, İstanbul'un en turistik yerlerinden semtlerinden olan Ortaköy'de yer almaktadır ve bugün hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Kilise inşasında Ermeni halkının oldukça katkısı olmuştur. 9. yy'da Ortaköy'ün Katolik nüfusunun artması üzerine bir ferman yayınlanmış ve kilisenin yapımına bu şekilde izin verilmiştir. 1850 öncesi tıpkı camilerde olduğu gibi kiliselerde de merkez kısmı erkeklere, balkon kısmı da kadınlara ayrıldığı için bu yapıda da iki adet balkon bulunmaktadır.

Tarihe tanıklık edeceğiniz Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi'nin ardından dilerseniz Ortaköy kumpircilerini ya da Yıldız Parkı'nı ziyaret ederek keyifli bir gün geçirebilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın