St. Paul Yolu

  • Antalya

St. Paul Yolu

Antalya'nın 10 km doğusundaki Perge ile Eğirdir Gölü'nün kuzeydoğusundaki Yalvaç arasında bulunan St. Paul Yolu, 500 km'lik bir yürüyüş yolu. İşaretlenmiş bir rota olan St. Paul Yolu, 500 km'lik bir yol ve yürümesi 27 gün sürüyor. Parkur, Antalya'nın 80 km kuzeydoğusundaki Köprülü Kanyon Ulusal Parkı'nın girişindeki Beşkonak'tan başlayan ikinci bir kola sahip. Bu ikinci kol ise, Roma antik kenti Adada'da ilk rotayla birleşiyor.

Roma yolları, patikalar ve orman yollarından geçen St. Paul Yolu, yer yer dağ bisikleti için de uygun alanlar sunuyor. Deniz seviyesinden başlayan ve 2200 metreye kadar yükselen St. Paul Yolu, meşhur Likya Yolu'ndan daha yabani bir rota. Rota üzerinde 2800 metreye kadar yükselen iki opsiyonel zirve daha yer alıyor. Kate Clow tarafından 2008 yılında açılan bu rota, turizmi kırsal kesime taşımak ve Aziz Paul'ün Küçük Asya'daki ilk seyahatinde geçtiği yerler üzerinden yürüyüşçülere kırsala dair fikir verme amacını güdüyor.

St. Paul Yolu'nun Perge'deki başlangıç noktası Antalya Havalimanı'na oldukça yakın. Rota, Eğirdir Gölü'nün yakınındaki Yalvaç'ta sona eriyor. Rotanın en temel ulaşım ve konaklama merkezi ise Eğirdir. St. Paul Yolu'nda yürümeye en elverişli zaman dilimi ise ilkbahar ve sonbahar ayları. Temmuz ve ağustos ayları çok fazla sıcak olduğundan pek tavsiye edilmiyor. Geceleri köy evlerinde veya küçük pansiyonlarda konaklama imkanı bulunuyor. Fakat uzun etaplarda illa ki kamp yapmanız da gerekecek ki zaten rota üzerinde çok sayıda kamp alanı da yer alıyor.

Yürümesi her ne kadar zor olsa da, oldukça keyifli manzaralar sunan St. Paul Yolu, ülkemizde el değmemiş pek çok yeri görmenize de olanak tanıyacak rotalardan biri. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın