Siirt Deliklitaş, Siirt

Siirt Deliklitaş

  • Siirt

Siirt Deliklitaş

Siirt Deliklitaş, manzarasıyla hem nefes kesiyor hem de gelenleri kendine hayran bırakıyor. Altından tüm heybetiyle akmakta olan Uluçay'a ya da halk arasında bilinen adıyla Botan Nehri'ne tepe bir noktadan kuşbakışı bakan Taşbaşı Mağarası, ziyaretine gelen gezginlere enfes güzellikteki, eşsiz bir manzara sunuyor. Siirt'in yaklaşık 4 km. güneydoğusunda konumlanan ve Uluçay'a (Botan) yaklaşık 350 metre yükseklikten bakan bu harika mağara, dik kireç taşlarının milattan önceki devirlerde oyulmasıyla oluşmuş bir doğa yapısıdır.

Bölgede bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda barınma amaçlı kullanıldığı tespit edilen mağaranın iç çeperini el vuruşlarıyla kazıldığı fark edilmektedir. İki mağarada da bulunan küçük bir pencere, mağaralar arası iç ulaşımı sağlamak amacıyla açılmıştır. Mağaranın hemen yanında dikine yükselen ve atlama taşı denilen bir kaya mevcuttur ki; burayı ziyarete gelen gençlerin cesaretlerini ispatlamak için bir kayadan diğerine atladıklarından bu adı almıştır.

Taşbaşı olarak bilinen büyük mağaranın hemen yanında bulunan delikli taş eşsiz ise bir manzaraya sahiptir. Aşağıdan, kıvrım kıvrım ilerleyen Uluçay'ı yani Botan Nehri'ni ve etrafını saran doğayı seyretmenin keyfi ise bambaşkadır.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın