Şahruh Köprüsü

+ 5 Fotoğraf
4/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Şahruh Köprüsü Hakkında

Dulkadiroğulları döneminden kalan önemli bir tarihi eser olan Şahruh Köprüsü, Kayseri’de bulunmaktadır. Kızılırmak üzerine kurulmuştur ve uzunluğu 144,5 metredir. Hangi dönemde yapıldığı hakkında bilgi olsa da tam olarak tarihi ve kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Fakat Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Bey’in oğlu Şahruh Bey’in yaptırdığına dair düşünceler vardır. Sarıoğlan ilçesi, Karaözü Köyü’nün girişinde bulunan köprü, günümüze kadar sağlam gelmeyi başarmıştır. Köprüyle ilgili bir rivayette vardır. Uzun yıllar insanların Kızılırmak’ın üzerinden geçmek için kullandığı köprü, bir gün düğün alayı yapıldığı sırada çökmüş. O sırada üzerinde 300 atlı ve 500 insan varmış. Kızılırmak’a düşen onca insanın kimisi sulara kapılıp yok olmuş, kimisi kurtulmayı başarmış. Kayseri geziniz sırasında Şahruh Köprüsü’ne de yer verebilirsiniz. Kayseri Kalesi, Döner Kümbet, Kültepe Örenyeri, Sultan Sazlığı, Kapuzbaşı Şelalesi şehrin gezilecek yerleri arasında.

Yorum / Değerlendirme

4/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Şahruh Köprüsü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
4/5 Mükemmel
11.08.2016
Misafir
Görülmeye değer bir Selçuklu eseri
Yolu uzun ve kötü ama görülmeye değer bir Selçuklu şaheseri. Kayseri'den Sivas istikametine doğru 55 km. Sonra Sarıoğlan ilçesinden içeriye girin ve kahverengi tabelayı takip edin, takriben 25 km'lik bir yol ve yaklaşık yarım saat sonra karşınıza çıkacak. Tarih merakınız yoksa bile beğeneceksiniz. Tavsiye ederim.
4/5 Mükemmel
11.08.2016
mehmet ay
Görülmeye değer bir Selçuklu eseri
Yolu uzun ve kötü ama görülmeye değer bir Selçuklu şaheseri. Kayseri'den Sivas istikametine doğru 55 km. sonra Sarıoğlan ilçesinden içeriye girin ve kahverengi tabelayı takip edin, takriben 25 km.lik bir yol ve yaklaşık yarım saat sonra karşınıza çıkacak. Tarih merakınız yoksa bile beğeneceksiniz. Tavsiye ederim.

Konum

Haritada gör