Noel Baba Kilisesi

  • Antalya / Demre

Noel Baba Kilisesi

Bir diğer ismi Aziz Nicholas Kilisesi olan Noel Baba Kilisesi, Antalya'nın Demre ilçesinde yer almaktadır. Noel Baba yani Aziz Nicholas'ın ölümünden sonra yapılmış olan kilisenin inşası, Bizans dönemine uzanmaktadır. Önceleri din adamlarının özel yaşamları gizli tutulduğu için Nicholas hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır. Süslemeleri dikkat çeken yapı kısa sürede de bölgenin sıklıkla ziyaret edilen tarihi değerleri arasında yer almıştır.

Bugün tüm dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholas'ın Türkiye'de Likya kenti olan Patara'da doğduğu bilinmektedir. Bütün yaşamını yoksullar, çocuklar ve yardıma muhtaçlara yardım etmeye adayan Nicholas'ın, mucizeleri de ünlüdür. Bu sebeple bugün Noel Baba Kilisesi gerek yerli gerekse yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

529 yılında şiddetli bir deprem nedeniyle yıkılan kilisenin yerine daha sonra yenisi yapılmış ve bu yapı bazilika stiline sahiptir. Kimsesiz çocukların ve yoksulların koruyucusu olan Aziz Nicholas adına dünyanın dört bir yanından çeşitli kiliseler yaptırılmış ve bugün hala yeni yılın simgesi olarak adından sıklıkla söz edilmektedir. Ülkemizde yer alan Noel Baba Kilisesi, Demre'de bulunan Myra Antik Kenti'ne de oldukça yakındır. Ziyaretiniz sırasında her iki yapıyı da seyahat planınıza dahil ederek mini bir kültür turu yapabilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın