Namık Kemal Zindanı ve Müzesi, Gazimağusa mekan profili ve Namık Kemal Zindanı ve Müzesi hakkında detaylı bilginin yer aldığı tanıtım sayfası.

Namık Kemal Zindanı ve Müzesi

  • Kıbrıs / Gazimağusa
0.0puan

Namık Kemal Zindanı ve Müzesi Tanıtımı

Namık Kemal Zindanı ve Müzesi olarak hizmet veren bina; Venedik Sarayı'nın avlusunda bulunmaktadır. Ünlü şair Namık Kemal'in 1873 yılında İstanbul Gedik Paşa Tiyatrosu'nda sergilediği “'Vatan Yahut Silistre”' oyunu sürgün hayatının başlamasına sebep olmuştur.

1873 yılında Kıbrıs'a sürülen Namık Kemal, iki katlı yapının alt katındaki zindana kapatıldı. Zaman geçtikçe Kıbrıs Mutasarrıfı Veyis Paşa tarafında üst kata çıkarılmıştır. Sürgün hayatına V. Murat'ın affıyla son verilmiştir. Ünlü şairin sürgün döneminde yaşadığı bina, günümüzde Namık Kemal Zindanı ve Müzesi olarak ziyaretlere açıktır. 1993 yılında hizmete girmiştir ve Kıbrıs'ta tatil yapanların mutlaka gezip gördüğü yerler arasındadır.

Siz de tatiliniz sırasında hazırladığınız gezi listenize Namık Kemal Zindanı ve Müzesi'ni ekleyebilirsiniz. Kıbrıs'ın tarihi kalıntılarının zenginliği sizleri farklı yapılara farklı yaşanmışlıklara götürmeyi unutmayacak. Antiphonitis Kilisesi, Ayios Philon Kilisesi, Kıbrıs Cafer Ağa Camii, Mavi Köşk, Panagia Kanakaria Kilisesi, Büyük Han, Bayraktar Camii, Venedik Sarayı, Panagia Theodokou Kilisesi ve Can Bulat Müzesi gezi listenizi oluşturacak isimler arasında olabilir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Yakınındaki Oteller

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler