Mısırlılar Evi Burdur, Burdur Merkez

Mısırlılar Evi Burdur

  • Burdur / Burdur Merkez

Mısırlılar Evi Burdur

Hinnaplı Ev olarak da anılan Mısırlılar Evi, Burdur Merkez'de, Oluklaraltı Caddesi üzerinde yer alıyor. İki katlı olan ve taş zeminin üzerine bağdadi mimari ile inşa edilen Mısırlılar Evi Burdur, 19. yüzyıla ait bir yapı olarak çıkıyor karşımıza. Alt katında kışlık odalar ile kiler, üst katında ise dört odanın yer aldığı Mısırlılar Evi, alaturka kiremitlerle örtülmüş bir çatıya sahip. Evin içerisinde bulunan odaların tümü, ortalarındaki ince uzun planlı sofaya açılıyor.

Tavanlarında ahşap işlemelerin bulunduğu Mısırlılar Evi, ahşap kepenklere sahip birçok pencere ile aydınlatılıyor. Ahşaptan yapılmış yüklük, tavan ve taban tüm odalarda bulunuyor. Alçıdan yapılmış şerbetliklere de rastlanan Mısırlılar Evi'nin her odasında bu alçı şerbetlikler ve tavan süslemeleri mevcut, ancak en güzel örnekleri başodada yer alıyor. Bu odadaki tavan süslemelerine daha çok özenildiği, daireler oluşturularak süslendiği çiçek motiflerinden anlaşılıyor. Özellikle orta göbeğin etrafındaki baklava dilimleri, oldukça hoş bir görüntü oluşturuyor.

Yolunuz bir gün Burdur'a düştüğünde, Mısırlılar Evi'ni de kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Muazzam bir yer
10

-

Mısırlılar Evi, hafta sonlarınızı ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte geçirebileceğiniz, sizi tarihle buluşturan muazzam bir yer. Konumu itibariyle şehir merkezinde bulunması, mükemmel kahvaltısı ve güler yüzlü çalışanları ile kesinlikle görülmesi gereken uğrak noktalarından.

2
Muhatap bile bulamadık
4

-

İçeriyi girip görebilmemiz için bir hizmet yok. Gittik; ama karşımızda bir muhatap bile bulamadık.