Halfeti Antik Kenti

  • Şanlıurfa / Halfeti

Halfeti Antik Kenti

Şanlıurfa'nın görülmeye değer rotalarından biri Halfeti Antik Kenti. M.Ö. 855 yılına uzanan görkemli bir tarihe sahip olan Halfeti, bugün Fırat Nehri'nin acımasız suları altında kalmış ıssız bir antik kent konumunda. Ülkemizde siyah gülün tek yetiştiği yer olarak da bilinen Halfeti Antik Kenti, tarih sayfalarında pek çok medeniyete beşlik etmiş bir yer aynı zamanda.

Yunanlıların Urima dediği, Süryanilerin Kala Rhumeyta olarak isimlendirdiği, Arapların ise Katül Rum olarak andığı Halfeti Antik Kenti, son olarak Bizanslılar tarafından günümüzdeki ismini almış. Şanlıurfa Merkez'e 120 km mesafede yer alan Halfeti Antik Kenti'nin büyük bir kısmı, GAP Projesi kapmasında inşa edilen Birecik Barajı'nın göl suları altına gömülmüş vaziyette. Şu an buradaki yerleşim yeri ise, Şanlıurfa Merkez'e 7 km uzaklıkta bulunan Karaotlak mevkiinde bulunuyor.

İlk dönemlerinden günümüze kadar yaşamın tüm renklerini hala daha üzerinde taşımaya devam eden Halfeti Kenti, ilk Şanlıurfa ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Halfeti Antik Kenti
10

-

Çok etkileyici... Gaziantep - Şanlıurfa arasında, otobandan 30 km içeride bir yer. Batık kente karadan ulaşım bulunmuyor, tekne ile gidiliyor. Tekne yaklaştıkça beliren görüntü, sular altında kalan caminin minaresi, terk edilmiş evler çok etkileyici bir kare oluşturuyor.

2
Halfeti Antik Kenti
10

-

Bu nasıl büyüleyici bir yer! Uzun zamandır beni böyle etkileyen bir yer olmamıştı. Tekne gezisi ile yarım saatlik bir yolculukla ulaştığınız bu antik kent, suların altında kalmış. Hele o meşhur cami minaresini görünce, bir caminin üzerinden tekneyle geçince hissettiğiniz duygular inanılmaz. Üstelik bir de sonradan öğrendik ki aslında üzerinde 36 metre yüksekliğinde su olan bu arazide, daha önceden yaşayan kişilerin .. Devamını Göster