Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Burhaniye Ören Gezilecek Yerler

Burhaniye civarında görülmesi gereken 5 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Balıkesir Ören Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Latince Adramyttion olarak bilinen Ören (Eski Edremit) sahildeki Karataş mevkisinden başlayarak 8 kilometrelik bir daireyi kaplayan alanda kurulmuştur. Şehir Mysie bölgesinin Edremit Körfezi'nde bulunan en eski Anadolu şehridir. Burhaniye Ören civarındaki o dönemin önemli şehirleri olan Troya, Pergamon (Bergama), Tep şehirleriyle birlikte M.Ö. 422 yıllarında aynı zamanda kurulmuştur.

Balıkesir Ören, Truva ve Bergama yolu üzerinde olması nedeniyle sık sık istilalara uğradığından bugün çok az tarihi eser kalıntısına rastlanması da buna bağlanmaktadır.

Eski Edremit (Adramytteion) M. Ö. 1124 - M. Ö. I000 yılına kadar Aiolların sömürgesi olmuştur. Truva Savaşlarından sonra bütün bu çevre Lydyalıların eline geçmiş, daha sonra Büyük İskender şehri ele geçirmiştir. Büyük İskender’in ölümünden sonra Bergama Krallığına bağlanan şehir M. Ö.

241 yılından itibaren 109 yıl körfezin en önemli şehri olup Bergama’ya dahi rakip gösterilmiştir. M. Ö. 132 yılında Bergama Krallığı ile birlikte Eski Edremit de Romalıların eline geçer.

Romalılar devrinde Burhaniye Ören, kültür bakımından önemli bir yerde bulunmaktaydı. Aristo, Politeiai adlı eserinde Eski Edremit’in anayasasından bahsetmiştir. Bu tarihlerde bütün Truva -Edremit Yüksek Mahkemesinin idaresi altında bulunuyordu. Milattan sonra ise Mysie’nin bilhassa Edremit Körfezi çevresi Burhaniye merkez halindedir.

Kaya Sunakları: Edremit Körfezi'nin güneydeki Madra Dağı'nın eteklerinde benzerleri ancak Doğu ve Orta Avrupa ülkelerinde görülen, 'Kaya Sunakları' bulunmaktadır. Temsil ettiği düşünüş tarzı, doğayla bütünleşmeyi gerektirmektedir. Bu düşünce tarzı Cilalı Taş Devri'nden beri devam etmektedir.

Hisarköy Kaya Sunağı, Bahadınlı Köyü Dedekaya, Bahadınlı Köyü İnkaya Mağarası, Börezli Köyü Fugla Tepe, bu konuda büyük tarihsel önemi olan yerlerdendir.