Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Tarihi Yerler
Kaplıcalar
Turistik Yerler

Haymana Gezilecek Yerler

Haymana civarında görülmesi gereken 3 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Haymana Kaplıcaları
Kaplıcalar
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Ankara
Gavur Kalesi

Gavur Kalesi

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara
Külhöyük

Külhöyük

Ücretsiz
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara

3 mekandan 3 tanesi gösteriliyor

Haymana Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Ankara ilinin önemli beldelerinden biri olan Haymana termal suları ve doğal güzellikleri ile meşhur bölgelerden arasında yer alıyor. Belde Ankara’nın güneyinde bulunuyor. Haymana, sessiz sakin huzurlu bir tatil yapmak isteyen tatilcilerin sıklıkla tercih ettiği bölgeler arasında yer alıyor.

Özellikle beldede bulunan kaplıcaları nedeniyle sağlık turizminin çok fazla olduğu bölgelerden biri olan ilçe, aynı zamanda pek çok doğa güzelliğine de ev sahibi olarak karşımıza çıkıyor. Şehir merkezine 60 km uzaklıkta bulunan belde; Hititler Dönemine kadar uzanan pek çok tarihi güzelliği bünyesinde barındırıyor.

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Haymana bölgesinde ziyaret edilebilecek çok fazla tarihi mekan bulunuyor. Aynı zamanda doğal güzellikleri ile ziyaretçileri kendine hayran bırakan beldelerden biri haline geliyor.

Haymana, tarihte üç büyük medeniyete ev sahipliği yapar. Bunların başında Hititler gelirken daha sonrasında bölgeyi yerleşim yeri olarak Frigler kullanır. Son olarak ise Galatların bölgede yaşam sürdükleri bilinir. Bu büyük üç medeniyetin ise bölgede bıraktığı pek çok farklı tarihi kalıntılar bulunur.

Milattan önce 25 yıllarında Romalıların bölgeyi şifa merkezi olarak kullandıkları belirtilir. Haymana tarihi mekanlar ve müzeleri ile ziyaretçilerini bekler. Bu yerlere örnek vermek gerekirse;.

· Cimcime Sultan Türbesi: İlçe merkezinde bulunan bu türbe, saraydan evlat edinilmiş Cimcime Sultanın mezarının bulunduğu yer. Ziyaretçiler bu türbe içinde mendiller bırakarak dua eder ve dileklerinin gerçekleşeceğine inanır.

· Külhöyük: İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan höyük, ilçedeki önemli tarihi yerlerden biri olur. Yapılan arkeoloji çalışmaları sonucunda içerisinde Hititlere ait mühürler ve yazıtlar bulunur.

· Gavur Kalesi: Dereköy mevkiinde yer alan bu kale, ilçe merkezine yaklaşık olarak 15 km uzaklıkta bulunur. Bölgede yapılan arkeoloji çalışmaları sonucunda kalenin Hititlerin dönemine ait olduğu tespit edilir ve Hititlerin kraliyet cenazeleri için kullandıkları bir bölge olduğu tahmin edilir.

· Atatürk Evi: İlçe merkezine 25 km uzaklıkta Çavuş köyünde bulunan ev; Sakarya Meydan Muharebesi sırasında Atatürk’ün bir süre kalıp konakladığı mekan olma özelliğinde bulunur. Haymana Kaymakamlığı bu evi 2005 yılında müze haline getirir.

· Çaldağ Müzesi: Temelinde kilise kalıntıları bulunan bu müze 2018 yılında Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Sakarya Meydan Muharebesi Müzesi haline getirilir.

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Haymana; kurak bir iklime sahip olduğundan çevresinde yeşillikli ve ağaçlı alanlar fazla bulunmuyor. Bölgedeki halk geçimini çoğunluklu olarak tarım yaparak sağlıyor. Fakat aynı zamanda etrafında bulunan göletleri, mağaraları ve kuş cenneti ile farklı doğal güzellikleri sizlere sunuyor.

Bölgede görebileceğiniz en çok ziyaret edilen Haymana doğal güzellikler ise:.

· Haymana Göletleri: İlçeye bağlı farklı köylerde bulunan bu göletler, Kızılkoyun Gölet Havzası, Haymana Göleti, Dikilitaş Göleti, Türkşerefli Göleti ve Soğulca Göleti’dir. Göl kenarında piknik, doğa yürüyüşü veya çeşitli spor aktiviteleri yapılır. Hem doğa ile iç içe olabileceğiniz hem de görsel güzellikleri ile sizleri etkileyecek göletleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

· Doğal kuş cenneti: İlçe merkezine 45 km uzaklıkta olan kuş cennetinde farklı kuş türleri belirli dönemlerde gözlenebilir. Özellikle flamingoları görmek için turistler bölgeyi sıklıkla ziyaret eder.

· Demirözü Mağarası: Haymana’nın Demirözü köyünde bulunan mağaranın içerisinde antik dönemlere ait mezar odaları, Latince yazı ve kabartmalar bulunurken aynı zamanda pek çok sarkıt ve dikit bulunur. 976 metre uzunluğunda bulunan mağara içerisinde pek çok farklı oda bulunur.

Eski dönemlerde insan sığınağı olarak kullanılan mağara turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bölgelerden biri.

Ankara haymana gezilecek yerler neresi diye düşünen kişiler yukarıda sıralamış olduğumuz doğal güzellikleri mutlaka ziyaret etmeli ve tatil rotalarına ekleyerek ziyaret etmeli.

Haymana otelleri ve tarihi güzelliklerinin yanında en çok doğal kaplıcaları ile ünlü olmuş beldelerimizden biri haline geliyor. Haymana gezilecek yerler arasında en çok bilinen ve tercih edilen bölge kaplıcaları olarak biliniyor. Bölgede bulunan suyun bileşimi incelendiğinde bikarbonat, kalsiyum, magnezyum, karbondioksit ve sodyumdan oluştuğu görülüyor.

Özellikle sağlık turizmi açısından oldukça önemli oluyor. Kaplıcalarda bulunan suların çeşitli hastalıkların iyileşme sürecine destek olduğu biliniyor. Bu şifalı sulardan içilerek veya kürler uygulayarak farklı şekillerde faydalanıyor. Ziyaretler sırasında, suyun içine girerek, deri ile teması ile banyo kürü yapılıyor.

Sindirim sistemini desteklemek için de içme suyu olarak yani içme kürü ile fayda sağlanabiliyor. Banyo küründe iyi geldiği söylenen hastalıklar, eklem ve kas hastalıkları, kadın hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, nevralji, deri hastalıkları, solunum yolu hastalıkları ve sinir sistemi hastalıkları olarak söylenir.

İçme küründe ise karaciğer, mide ve pankreas kaynaklı hastalıklara destek olduğu bilinir. Kaplıcaların doğal kaynaklarda sıcaklıkları 44 derecelere kadar ulaşırken, havuzlarda 42 derece ve küvetlerde ise 40 derecede bulunuyor. Bu benzersiz kaplıcalar; Haymana’da nereye gidilir araştırmasında karşınıza çıkan mekanlar arasında yer alıyor.

Tarihi süreçte bölgede daha önce yaşamış medeniyetlerin de bölgeyi şifa kaynağı olarak gördükleri belirtiliyor. Bölgede yaşayan Galatlar; buraya sıcak su membası anlamına gelen Galatia Salutaris adını verir. Termal suları ile kendini gösteren Haymana beldesinde hem bedenen hem de ruhen kendinizi iyileştirebilir ve sakin bir tatil imkanı bulabilirsiniz.

Haymana Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Haymana için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Haymana için gezilecek en popüler tarihi yerler : Külhöyük, Haymana konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Haymana için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Haymana için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Gavur Kalesi, Haymana konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Haymana için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Haymana için gezilecek ücretsiz yerler : Haymana Kaplıcaları, Gavur Kalesi, Külhöyük, Haymana konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Haymana için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Haymana için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Haymana Kaplıcaları, Gavur Kalesi, Külhöyük, Haymana konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Haymana için gezilecek yerler nelerdir?
Haymana için gezilecek yerler : Haymana Kaplıcaları, Gavur Kalesi, Külhöyük, Haymana konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.