Maronit Köyü

Maronit Köyü

Maronit Köyü, Kıbrıs'ın Koruçam bölgesinde yer alıyor. Burası Maronitlerin halen yaşadıkları tek yer. Maronitler oldukça sıcakkanlı ve misafirperver bir topluluk. Maronitler ne Türk'tür, ne de Rum. Kıbrıs Maronitlerinin kökenleri Lübnan'dan gelmedir. Orta Çağ'dan bu yana Kıbrıs'ta yaşayan bu insanlar geleneklerine sadık bir şekilde hayatlarına devam ediyorlar. Kıbrıs Harekatı'ndan önce köyde yaklaşık 2500 kadar Maronit varken, günümüzde bu sayı 100 civarında ve çoğu da 60 yaşın üzerinde. Gençler eğitim ve iş gerekçesiyle köyden ayrılmış. Maronitlerin ana dili Arapça. Ancak Kıbrıs'a yerleştikten sonra Türkçe ve Rumca dilleri de işin içine giriyor. Zaman ilerledikçe dinsel nedenlerle daha çok yakınlık duydukları Rumcayı konuşmaya başlamışlar. Türkçeyi pek bilmiyorlar ancak İngilizce konuşarak da anlaşabilirsiniz.

Köyün adı Lübnan'da bir kasaba olan Koura'dan geliyor. Maronitler o kasabadan kalkıp Kıbrıs'taki bu kasabaya gelmişler. Kimisi kendi isteğiyle, kimisi Bizanslılar tarafından askeri görevle adaya gönderilmiş. Göçüp geldikleri kasabalarına duydukları özlemden ötürü bu yöreye 'Koura-Macisi' yani “'Koura'dan geldim ama toprağım gelmedi.”' ismini vermişler.

Tepeden köyü gören bir yoldan inerken ilk dikkatinizi çeken yapı St. George Kilisesi oluyor. Ayinler dışında kilise kapalı tutuluyor. Kiliseyi gezmek isterseniz hemen yanında bulunan köy kahvesinden anahtarı isteyebilirsiniz. St. George Kilisesi köyün en görkemli ve en etkileyici binasıdır. Bu kilise yapılmadan önce kahvenin sol tarafında bulunan daha küçük ve daha eski olan bir kiliseyi kullanıyorlarmış.

Kilisenin tam karşısında bulunan ve köye pek çok ziyaretçinin gelmesine de sebep olan, meze ve tandır kebabıyla ünlü Yorgo Kasap Restoran'ın sahibi Maria Skollou burayı tam 23 yıldır annesi ve kardeşleri ile birlikte işletiyor. Restoranın içine girdiğiniz anda ilk olarak duvarda asılı olan Maronit azizlerinden Ayos Şapel ile Atatürk'ün resimleri dikkatinizi çekiyor. Ayrıca Yorgo Kasap Restoran'ındaki tüm mezeler, kendi yemek kültürlerine uygun olarak hazırlanmış Skoullou ailesinin birer sanat eseridir.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın