Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Manisa Kalesi
Manisa Kalesi - Görsel 1
Manisa Kalesi - Görsel 2
Manisa Kalesi - Görsel 3
Manisa Kalesi - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Manisa Kalesi Hakkında

Manisa Kalesi, Manisa’ nın tarihi kalıntıları arasında yer alan Manisa Kalesi, Spil Dağı’ nın eteklerinde konuşlanmıştır ve gören herkesin dikkatini çekmeye devam etmektedir. Şehir merkezinin hemen güneyinde yükselen Sipil Dağı’ nın kuzey yamacında günümüze kadar gelebilen kalıntıları görülen kalenin, ‘İç Kale’ ve ‘Dış Kale’ olmak üzere iki bölümü vardır.

Kale Hellenistik çağda şehrin akropolü olan Sipylos Dağı üzerinde bir kale yer alıyordu. Manisa Kalesi’ nin bir yerinde bir kitabe bulunmadığı için yapının ne zaman ve kimler tarafından yapılmış olduğu bilinmemektedir. Ancak, Magnesia Antik Kenti’ nin bir sur ile çevrildiği bilinmektedir.

Aynı zamanda Makedonya Kralı İskender’ in bu kalede önemli malzemeleri sakladığı bilinmektedir. Bu tarihi kalenin bölgede yaşanan depremlerle birçok yerinin zarar gördüğü düşünülmektedir. Bizans döneminde iç kalenin (Sandıkkale) önemli derecede onarımlardan geçerek yenilendiği ve dış surla çevrildiği anlaşılmaktadır. Hatta o dönem Arap akınlarına surlar sayesinde korunduğu da belirtilmektedir.

İç kale, dönemin imparatoru 3. Joannes Dukas Vatatzer zamanında yani 1222 yılında yapılmıştır. 14. yüzyılın başlarında surlara takviyeler eklenmiştir. Beylikler dönemine gelindiğinde de Saruhanoğulları kaleyi onarıp uzun süre kullanmışlardır. Dış kalenin içinde kalıntılarına rastlanan Hacet Mescidi Saruhan Bey tarafından yapılmıştır. Son olarak Osmanlılar zamanında kalenin onarımdan geçirildiği anlaşılmaktadır. 15.

yüzyıla gelindiğinde ise artık surlar çevresel etkilerden dolayı çok fazla tahrip olmuş ve önemi kaybetmiş. Böyle olunca da yerleşme surların dışına çıkmış, kent dini yapılar çevresinde yayılmaya başlamıştır. Manisa tatilinizde kesinlikle bir an bile canınız sıkılmayacak.

Doğal güzellikleri ve tarihi alanları gezip görerek hem eğlenecek hem de bilgi dolu bir yolculuk yapacaksınız. Manisa Kalesi, Sandık Tepe üzerinde bulunur. İki bölümden meydana gelen Manisa Kalesi manzarasıyla da sizleri büyüleyecek.

Tatilinize; Ağlayan Kaya’ yı, Manisa Müzesi’ ni, Bintepe Tümülüsleri’ ni, Sart Antik Kenti’ ni ve İvaz Paşa Camii’ ni de ekleyerek keyif ve keşif dolu zamanlar geçirebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

Manisa Kalesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?