Lefkoşa Gezilecek Yerler

Hem doğu hem de batı etkisinin izlerini taşıyan Lefkoşa, gezilip görülmesi gereken pek çok yere ev sahipliği yapıyor…Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Lefkoşa Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Lefkoşa Tarihi Mekanlar

Hem doğu hem de batı etkisinin izlerini taşıyan Lefkoşa, gezilip görülmesi gereken pek çok yere ev sahipliği yapıyor…
Kıbrıs'ın tam ortasında bulunan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti olan Lefkoşa, ülkenin en kalabalık şehri olma özelliği taşıyor. Adanın ulaşım, iş, ekonomi, politika ve kültür merkezi olan Lefkoşa'nın en dikkat çeken özelliği ise, dünyadaki bölünmüş tek başkent olması. Evet, Lefkoşa'nın kuzey bölümünde Türkler, güney bölümünde ise Rumlar yaşıyor. Tarih boyunca Bizans, Lusignan kralları, Venedik, Osmanlı ve İngiliz egemenliğine giren Lefkoşa'da gezilecek yerleri sizler için listeledik.

Büyük Han: 1572 yılında Osmanlı Valisi tarafından yaptırılan Büyük Han, Lefkoşa'da görülmesi gereken Osmanlı eserlerinden bir tanesi. Alt katında lokanta ve kafelerin yer aldığı Büyük Han'ın üst katında ise el sanatlarının sergilendiği dükkanlar yer alıyor.

Barbarlık Müzesi: Kıbrıs'ta yıllar önce yaşanan dramatik bir olaya tanıklık edebileceğiniz Barbarlık Müzesi, şehrin en etkileyici mekanlarından biri. Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı'nda görevli olan Binbaşı Nihat İlhan'ın EOAKA'ya bağlı Rum çetecileri tarafından basılıp, eşi ve çocuklarının öldürüldüğü evi, bugün Barbarlık Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Lefkoşa Selimiye Camii: St. Sophia Katedrali olarak bilinen Lefkoşa Selimiye Camii, sadece Lefkoşa'nın değil, Kıbrıs'ın da en önemli gotik mimari eserlerinden biri. Kıbrıs'ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından alınmasının ardından camiye çevrilen Lefkoşa Selimiye Camii, Lefkoşa gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalı.

Venedik Sütunu: Lefkoşa'nın en merkezi noktası olan Atatürk Meydanı'nda yer alan Venedik Sütunu, 1550 yılında Venedikliler tarafından yaptırılmış. Lefkoşa seyahatiniz sırasında, Venedik Sütunu'nu da mutlaka görün deriz.

Girne Kapısı: 1567 yılında Venedikliler tarafından yaptırılmış, Osmanlılar tarafından ise Rum isyanında gözlem kulübesi olarak kullanılmış olan Girne Kapısı, Lefkoşa gezilecek yerler listesinde yer alması gereken mekanlardan biri.

Yeşil Hat: Kıbrıs'ı Türk ve Rum kesimi olarak ikiye ayıran Yeşil Hat, günümüzde Birleşmiş Milletler gözetiminde bulunuyor. Kıbrıs vatandaşları bu hattan kolayca giriş yapabiliyor olmasına rağmen, Türk vatandaşlarının Rum tarafına geçişi yasak.

Arabahmet Mahallesi: Lefkoşa'nın güneybatısında, Sarayönü Meydanı ile Baf Kapısı arasında bulunan Arabahmet Mahallesi, günümüzde çoğu tarihi özelliğini yitirmiş olsa da, Lefkoşa'da görülmesi gereken yerlerden biri.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın