Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kula Evleri

+ 6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Kula Evleri Hakkında

Kula evleri Türk ve Rum mimarisinin özgün dokunuşuyla ortaya çıkan yapılar olmanın yanı sıra, son yıllarda çok fazla ziyaretçi çeken bir bölge olma özelliğini taşıyor.

Birbirinden ayrı olarak konumlanan Türk ve Rum mahalleleri yerine hem Türk hem de Rum evlerinin yan yana bulunması, kültürel bir çeşitlilik barındırırken aynı zamanda oldukça estetik bir görüntü ve gezmesi keyifli bir bölge sunuyor.

Türk ve Rum evleri mimari olarak bazı noktalarda birbirlerinden ayrışsalar da bir arada bulunmaları harika bir bütünlük ve görsellik sağlıyor. Günümüzde yaklaşık 3. 000 ev tespit edilmiş olmasına rağmen belirlenen evlerin yalnızca 1. 200 tanesi tescillenmiş halde bulunuyor.

Hala içinde yaşanan evlerin yanı sıra, restorasyon sonrasında otel ya da kafe olarak hizmet veren evler de mevcut. Bu tarihi yapılar 18. ve 19. yıllarda yapılmış oldukları için tarihi, mimari ve kültürel açıdan büyük bir öneme sahip oluyor.

Kula Evleri Yorumları

Kula evleri yorumları göz önünde bulundurulduğunda, ziyaretçilerin büyük çoğunluğunun ortak bir fikirde birleştikleri dikkat çekiyor. Yorumlara göre Kula Evleri Türkiye’de ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olmakla birlikte, koruma altına alınması gereken ve daha fazla bakım görmesi şart olan yerlerden biri olarak nitelendiriliyor.

Araba giremeyecek kadar dar olan sokakların oldukça keyifli olduğunu belirten yorumların yanı sıra, bisikletle gezilmesi gerektiğini söyleyen yorumlar da bulunuyor. Bölgeyi gezip görmek isteyenler, Kula evleri nerede diye merak edeceklerdir. Tarihi Kula evleri harita üzerinde bakıldığında Manisa’nın merkezine 128 kilometre uzaklıkta olduğu görülüyor.

Bu tarihi yapılara Manisa merkezden kalkan servisler aracılığıyla ya da şahsi araçlarınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kula evleri hakkında bilgi almak ve evlerin hem mimari hem de tarihi yönlerine dair daha fazla şey öğrenmek isterseniz bölgede düzenlenen turlara katılıp, bu tarihi yapılar hakkında birçok şey öğrenebilirsiniz. Kula Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar sayfasından diğer önemli yerelere göz atabilirsiniz.  .

Kula Evleri Özellikleri

Tarihi Kula evlerinin çoğunlukla ahşaptan yapılma ve iki katlı yapılar oldukları görülüyor.

  • Zemin katta ahır, kiler ve mutfak gibi alanlar bulunurken, 
  • İkinci katında ise baş odalar ve köşk odaları, yani günlük yaşamın geçtiği oturma alanı yer alıyor. 

Bu alanlar modern hayatlarımızda olduğu gibi yemek odası, yatak odası ve oturma odası diye ayrılmaz, tüm odalar yemek yemek, uyumak ve oturmak gibi amaçlar için kullanılabilir. Baş odalar diğer odalara kıyasla daha özenli hazırlanmış ve gelen misafirler için ayrılmış. Kula otelleri sizin için uygun olan diğer seçenekler arasındadır.  .

Kula evleri özellikleri gereği kale içi bir yaşantıya işaret ediyor. Her ne kadar bölgede bir kale duvarı kalıntısı bulunmasa da .

  • Sokakların dar oluşu, 
  • Evlerin birbirleriyle dip dibe konumlandırılmış sık bir görünümde olmaları ve 
  • Evlerin çatılarının birbirlerine değerek sokağın tepesini kapatmaları 

gibi özellikler, bu bölgede kale içi bir yaşantı olduğunun en büyük kanıtlarından olarak sayılıyor.

Kula evlerinin pencereleri tahta kepenkli olup, üst katlarının sokağa doğru çıkıntılı olduğu görülüyor. Bu yapıların iç kısımlarında avlu veya bahçe bulunuyor. Avlu ve bahçeler günlük hayatla daha uyumlu olabilmeleri için, yapılarla bir bütün oluşturacak şekilde tasarlanmış.

Fırın ve tuvalet avlunun bir köşesine konumlandırılmış olsa da sofalı evlerde tuvaletin evin içine alındığı dikkat çeken noktalardan biri.  .

18. Yüzyılda ve 19. Yüzyılın ilk yarısında yapılan evlerde, evlerin giriş kapılarının avluda bulunduğu ve çift kanatlı, ahşap malzemeli kapılar olduğu dikkat çekiyor. Bazı avlu kapılarına, kapıyı açmadan gelen kişinin görülebilmesi için ayrı pencereler eklenmiş bulunuyor. Ayrıca avlular da üç metre uzunluğundaki duvarlarla çevreleniyor.

Geniş aile yaşantısına uygun olarak tasarlanmış bu yapılarda yaşayan insanlar yaz aylarını çoğunlukla avluda ve bahçede geçirirken, kış aylarında ise ara katları ya da ikinci katları kullanmayı tercih ediyor.

Yorum / Değerlendirme

Kula Evleri
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?