İvaz Paşa Camii

  • Manisa / Manisa Merkez

İvaz Paşa Camii

İvaz Paşa Cami, Manisa Merkez'de olup Abdülmüin'in oğlu İvaz Paşa tarafından 1484 yılında yaptırılmıştır. Manisa'nın Karaköy semtinde yer alan bu tarihi cami, büyük bir kubbeye örtülüdür ve tek minareye sahiptir.

İvaz Paşa Camii aynı zamanda Edirne'de bulunan üç şerefeli caminin de küçük bir örneğini temsil etmektedir. Zengin mimari detaylara sahip olan cami, erken Osmanlı mimarisinin bir örneği durumundadır. Manisa İvaz Paşa Cami içindeki çiniler ve ahşap minberlerin geometrik süslemeleri oldukça dikkat çekicidir. Son cemaat yeri ise beş yuvarlak sütun üzerine oturan dört kubbe ile örtülüdür. İnşaatında kesme taş ve tuğla kullanılan caminin tuğla işçiliği önemlidir. Caminin son cemaat yerinin doğusunda yer alan mezar ise İvaz Paşa'ya aittir. İçine girdiğiniz anda fazlasıyla etkileneceğiniz bir atmosferi de vardır.

Manisa İvaz Paşa Camii'ni gezdikten sonra Manisa'nın diğer güzellikleri olan Ağlayan Kaya'yı, Manisa Müzesi'ni ve Sart Antik Kenti'ni de ziyaret edip yeni yerler keşfedebilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Tarihi eser
10

-

Bence güzel bir tarihi eser.