İstanbul Teknik Üniversitesi
İstanbul Teknik Üniversitesi - Görsel 1
İstanbul Teknik Üniversitesi - Görsel 2
İstanbul Teknik Üniversitesi - Görsel 3
İstanbul Teknik Üniversitesi - Görsel 4
8 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

İstanbul Teknik Üniversitesi Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ); İstanbul ili Sarıyer ilçesinde bulunan ve 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Hümayun adıyla kurulan bir devlet üniversitesidir. Osmanlı döneminde batılı anlamda bir mühendislik eğitimi vermek adına açılan İTÜ’ nün, tarihi Osmanlı Padişahı III. Sultan Mustafa’ nın saltanat yıllarına dayanmaktadır.

İlk ismi Mühendishane-i Bahr-i Hümayun (Deniz Mühendishanesi) olan İstanbul Teknik Üniversitesi, gemi inşaatı ve deniz haritalarının yapılması konusunda uzman personeller yetiştirmiştir. Dünyanın en eski teknik üniversitelerinden biri olan İTÜ, 250. yaşına doğru ilerlemektedir.

Türkiye’ nin ilk teknik üniversitesi olma özelliğini taşıyan İstanbul Teknik Üniversitesi, mühendislik ve mimarlık eğitimi ile daha ön plana çıkmaktadır. İTÜ; 5 kampüs (Ayazağa, Gümüşsuyu, Maçka, Taşkışla, Tuzla), 13 fakülte, 39 lisans programı ve 6 enstitüde yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim hayatını sürdürmektedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi, 23 akredite Mühendislik Programı ile dünyanın en fazla ABET Akreditasyonuna sahip olan üniversitedir. Ortalama 39. 000 öğrencisi bulunan ve birçok bölümde çift anadal ve yandal imkanı sunan İTÜ, 900’ den fazla anlaşma ile Türkiye’ nin en fazla Erasmus değişim programına sahip üniversitedir.

İTÜ’ de Türkiye’ nin ilk elektrikli minibüsü, ilk hidrojenle çalışan teknesi (martı), ilk yerli helikopteri (arıkopter) ve ilk insansız otomobili (otonobil) yapılmıştır. Şehir merkezinde olan ve Yeni İstanbul Havalimanı’ na 37 km mesafede bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi’ ne, özel araçlar ve çeşitli toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.

Yorum / Değerlendirme

İstanbul Teknik Üniversitesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?