Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
İnkaya Mağarası
İnkaya Mağarası - Görsel 1
İnkaya Mağarası - Görsel 2
İnkaya Mağarası - Görsel 3
İnkaya Mağarası - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

İnkaya Mağarası Hakkında

İnkaya Mağarası İzmir’ in Güzelbahçe ilçesine bağlı bir köy olan Yelki Köyü’ nde yer almaktadır. Bölgenin görülesi güzelliklerinden biri olan mağaraya ulaşım ne yazık ki çok kolay olmasa da ulaştığınızda karşılaşacağınız manzara tüm yorgunluğunuzu alacak türdendir.

Mağaraya ulaşım için yolun belli bir bölümünü arazi taşıtı ya da traktörle gitmeniz ardından bir kısmını da yürümeniz gerekmektedir. İnkaya Mağarası’ nın uzunluğu 222 m, girişine göre en derin noktası ise -30 m’ dir. Yapının içerisinden çanak-çömlekler çıkarılmıştır ve bu da mağarada bir yerleşme olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Mağaraya dar bir girişten girilmekte, ardından ise geniş bir salona ulaşılmaktadır. Salonun genişliği 5 m’ dir. Bu salonun yüksekliği ise 20-22 m’ dir. Buradan yan tarafta yer alan küçük odalara daha sonrasında ise mağara sonundaki kuyudan mağaranın bittiği ana bölüme geçerek ziyaretinizi tamamlayabilirsiniz.

Bolevi Mozelesi, İzmri Tarihi Asansör, Selçuk Kalesi ve Pollio Su Kemeri ise İnkaya Mağarası’ nın ardından İzmir’ de mutlaka görmeniz gereken yerlerin yalnızca birkaçıdır.

Yorum / Değerlendirme

İnkaya Mağarası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?