Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Hz. Veysel Karani Türbesi

+ 5 Fotoğraf
1.5/5
Kötü
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1
1 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Hz. Veysel Karani Türbesi Hakkında

Tek tanrı inancına sahip olan Üveys, çevresinin alay etmesi üzerine deve çobanlığı yapmaya başlar ve insanların alaylarından kaçmak ister. Hz. Muhammed’in insanları İslam dinine çağırdığını duyduğu zaman Kelime-i Tevhid getirerek Müslüman olur ve annesine de kendisi bizzat öğretir.

Annesine çok düşkün olan Veysel Karani’nin gönlü Allah ve peygambere duyduğu sevgi ile yanmaya başlayınca hasta annesinden izin alarak Hz. Muhammed’i görmek ümidi ile Medine’ye doğru yola çıkar. Medine’ye ulaştığı zaman Hz. Aişe ’den Hz. Muhammed’in Tebük Seferi’nde olduğunu öğrenir. Hz.

Muhammed’i göremeyen Üveys Bin Amir Karni yaşlı annesini yalnız bırakmamak için geri dönmek zorunda kalır. Gitmeden önce Hz. Aişe ’ye peygamber efendimize ne kadar bağlı olduğunu dile getirmesini ister ve geri döner.  .

Hz. Muhammed’de vefat etmeden önce bir vasiyet bırakır ve miraca çıktığı hırkasının kendisine verilmesini ister. Daha sonrasında Hz. Aişe Veysel Karani’yi arar ve bulur peygamber efendimizin bıraktığı vasiyeti yerine getirerek hırkayı teslim eder. Bu olaydan sonra Veysel Karani’ye köyünde daha fazla ilgi gösterilir.

Fakat bu durumdan hoşlanmayan Veysel Karani annesini alarak köyü terk eder. Annesinin vefatından sonra Hz. Ali’den davet alan Veysel Karani daveti kabul ederek Mekke’ye göç eder. Mekke’ye vardığı zaman Hz. Ali’ye karşı bağlılığını bildiren Hz. Veysel Karani iki Müslüman grup arasında çıkan Sıffin Savaşı sırasında ağır yaralanarak şehit olur.

Hz. Veysel Karani Türbesi Nerede Yer Alır?

Veysel Karani’nin günümüzde Şam, Yemen ve Siirt olmak üzere üç yerde türbesi bulunuyor. Üç adet türbesinin bulunması sebebi ise bir rivayete göre Veysel Karani’nin vefatı üzerine na’şını almak üzere üç kabile gelir. Bu üç kabile kendi arasında anlaşamazlar ve Hz. Ali’ye başvururlar. Hz.

Ali ise onlara tabutları bırakarak gitmelerini ve sabah geri gelmelerini söyler. Rivayete göre sabah olduğunda her üç tabutun içinde de Veysel Karani Hazretlerinin na’şı vardır bundan habersiz olan kabileler naaşların kendilerine verildiğini düşünerek olay çıkarmadan defin işlemleri için geri dönerler. Siirt’te yer alan Hz.

Veysel Karani Türbesi birçok kez restorasyon gibi işlemlerinden geçse de günümüzde hala ayakta ve her gün birçok ziyaretçinin ilgi odağı olur.   Siirt Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar sayfasından gezilecek diğer yerlere göz atabilirsiniz.  .

Hz. Veysel Karani Türbesine nasıl Gidilir?

Dini açıdan önem taşıyan Hz. Veysel Karani Türbesine gitmeye karar verdiyseniz otobüs veya şahsi araçla gidebilirsiniz. Türbeye aileniz ile gidebilir ve konaklayabilirsiniz. Türbeyi ziyaret ederek maneviyatınızı güçlendirebilirsiniz. Hz. Veysel Karani Türbesi nerede diye soracak olursanız; Siirt ilinin Baykan ilçesinde bulunan Hz. Veysel Karani Türbesi adı verilen mahallede bulunduğunu söyleyebiliriz.

Türbe;.

  • Siirt iline 40 km,
  • Baykan ilçesine ise 8 km 

uzaklıkta bulunuyor. Veysel Karani Türbesi’ne nasıl gidilir? diye merak ediyorsanız,  .

  • Siirt Merkezden kalkan servisler aracılığı ile bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.  
  • Şahsi aracınız ile ulaşım sağlamanız için Veysel Karani türbesine rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir konum bulunuyor. 
  • Çevre illerden ve şehirlerden Veysel Karani türbesine ulaşım için servisler bulunuyor.
  • Türbeye Batman, Diyarbakır ve Van gibi yerlerden ulaşım sağlamanız mümkün.
  • Diyarbakır ve Van arasında seyahat eden otobüsler bölgede dinlenme molası veriyor.  

Şahsi aracınız ile gidecekseniz bölgede bulunan tabelalar da türbeye gitmeniz için yardımcı oluyor.   Bölgeye gitmeden önce bilgi almak isterseniz daha önce gitmiş kişilerin yazdığı Veysel Karani Türbesi yorumları bölümünü de okuyabilirsiniz. Veysel Karani Türbesi harita ve navigasyon bilgileri sayesinde kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

  Konaklamayı düşünürseniz Siirt Otelleri size uygun seçenekler sunacaktır.  .

Yorum / Değerlendirme

1.5/5
Kötü
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1
1 değerlendirme
Hz. Veysel Karani Türbesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
2/5 Ortalama
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
23.10.2019
Ahmet duman
Tuvaletler temizlenmeli
Peygamber aşığı büyük bir zat olan Veysel Karani’yi saygı, minnet ve şükranla anıyorum. Rabbim kendilerini bize şefaatçi eylesin inşallah. Kabri şerifini ziyaret etme bahtiyarlığını yaşıyorum lakin o tuvaletler, o abdesthane çok berbat. Düşünün evinize misafir geliyor tuvalet ve lavabo berbat. Nasıl hissedersiniz kendinizi? Lütfen Veysel Karani’ye yakışır bir hizmet olsun. Yetkililere duyurulur.

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör