Hz. Veysel Karani Türbesi, Baykan

Hz. Veysel Karani Türbesi

  • Siirt / Baykan

Hz. Veysel Karani Türbesi

Asıl adı Üveys bin Âmir Karni olan Hz. Veysel Karani'nin Türbesi, Siirt' in Baykan ilçesinde yer alan Ziyaret mahallesindedir. Türbe, Siirt'e 40 km, Baykan ilçesine ise 8 kilometre uzaklıkta, Baykan'ın güneybatısında konumlanmaktadır. Türbe bölgedeki 'Cas' denilen harçla 1901 yılında yapılmıştır ve üstüne bir kubbe yerleştirilmiştir. 1967 yılında Hz. Veysel Karani Türbesi yerine yenisinin yapılması için yıktırılmıştır. Türbesi ve külliyesi yapımından sonra 2001 yılında valilik tarafından restore edilerek yeni bir görünüme sahip olmuştur. Bu özellikleri ile türbenin mimari açıdan bir özelliği yoktur.

Burası hakkında birçok rivayet bulunmaktadır. Bu rivayetlerden birine göre; 'Hz. Veysel Karani'nin türbesini bir kez ziyaret eden, iki kez daha gelir, yani toplam üç kez ziyaret edilir.' denmektedir. Hz. Peygamber'in bir hadisinde: 'Beni ziyaret etmek imkanına erişemediğinizde, kardeşim Veysel Karani makamını ziyaret ediniz.' buyurmuştur.

Biraz da Veysel Karani'den ve dinimizdeki öneminden bahsetmek gerekirse; doğum tarihi tam olarak bilinmemekle beraber 550-560 yıllarında, Yemen'in Karn köyünde doğduğu düşünülmektedir. Geçimini deve çobanlığı yaparak sağlayan Veysel Karani, her zaman tek Tanrı inancına sahip biriydi. Bu inancından dolayı insanların onunla alay etmelerinin önüne geçmek için çobanlık yapmayı tercih etmiştir.

Hz.Muhammed'in insanları İslam'a çağırdığını duyan Karani, Kelime-i Şahadet'i getirerek hemen Müslüman olmuştur. Ayrıca annesine de bizzat Müslümanlığı kendisi öğretmiştir. Allah'ın yolunda, peygamber aşkıyla dolu olan Veysel Karani, onu görmek için Medine'ye doğru yola çıkmıştır. Ancak Medine'ye vardığında peygamber efendimiz Tebük Seferi'nde çıkmıştır. Bu sebeple onu göremez.

Bunun üzerine Karani, Hz. Aişe'ye peygamber efendimize gönülden bağlı olduğunu iletmesini ister ve Yemen'e geri döner. Haberi alan Hz. Muhammed vefat etmeden önce vasiyet bırakarak hırkasının Veysel Karani' ye verilmesini ister. Hz. Aişe, peygamberin ölümümden sonra Veysel Karani'yi bularak peygamberimizin hırkasını ona teslim eder.

Peygamber efendimizin hırkasını alan Veysel Karani'nin köyündeki hürmeti artar ve bundan rahatsız olup annesiyle beraber bir süre sonra köyünü terk eder. Hz. Ali'nin davetiyle Mekke'ye giden Karani, burada iki Müslüman grup arasında çıkan savaşta Hz. Ali'nin tarafını tutar ve şehit düşer. Bu savaş Fırat Nehri'nin yakında yapılmıştır ve ölenlerin çoğu da bu çevreye gömülmüştür. Geziniz esnasında konaklayacak güzel bir tesis seçmek için, Siirt otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Tuvaletler temizlenmeli
3

-

Peygamber aşığı büyük bir zat olan Veysel Karani'yi saygı, minnet ve şükranla anıyorum. Rabbim kendilerini bize şefaatçi eylesin inşallah. Kabri şerifini ziyaret etme bahtiyarlığını yaşıyorum lakin o tuvaletler, o abdesthane çok berbat. Düşünün evinize misafir geliyor tuvalet ve lavabo berbat. Nasıl hissedersiniz kendinizi? Lütfen Veysel Karani'ye yakışır bir hizmet olsun. Yetkililere duyurulur.