Hidiv Kasrı

  • İstanbul / Beykoz

Hidiv Kasrı

1907 yılında yapılmış olan Hidiv Kasrı, İstanbul'un Beykoz ilçesinde yer almaktadır. Mimarisi İtalyan asıllı Delfo Seminati'dir ve Mısır'ın son Hidiv'i Abbas Hilmi Paşa'nın isteği üzerine inşa ettirilmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu Mısır valilerine Hidiv ünvanını vermiştir. 19. Yüzyılda İngiliz nüfusunu kırmak için Hidiv Abbas Hilmi Paşa'nın İstanbul'da kalması gerekiyordu. Bunun için Beykoz'un Çubuklu sırtlarında şato görünümlü bu yeri inşa için uygun bulmuştu. 1980'lerde restore edilen Hidiv Kasrı o dönemlerde kısa bir süre otel olarak kullanıldı. Günümüzde ise lokanta ve sosyal tesis olarak kullanılmakta olup, çeşitli yerlerinde hala zarif görünümlü çeşmeler ve havuzlar mevcuttur.

Boğaz manzarası eşliğinde; düğün, nişan, önemli toplantıların yapıldığı Hidiv Kasrı arkasındaki yürüyüş yolu ile spor yapanlara mekan olmuş durumdadır. Tarihte önemli bir yapı olarak kabul edilen Hidiv Kasrı günümüzde bu önemini hala korumaktadır. Özel gecelerini bir şato eşliğinde kutlamak isteyenlerin tercihleri arasında olması gereken bir yer. Siz de hem gezip görmeyi hem de güzel ve özel bir gününüz için tercih etmeyi sakın unutmayın.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın