Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı
Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı - Görsel 1
Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı - Görsel 2
Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı - Görsel 3
Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli
Telefon

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı Hakkında

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı, Marmara Bölgesi’ nde yer alan Bilecik ilinin Yenipazar ve İnhisar ilçeleri arasında bulunmaktadır. Bu doğa harikası yer 260 hektarlık alanı ile 2013 yılında tabiat parkı ilan edilmiştir. Doğa ananın bize sunduğu bu harika doğa oluşumu burada binlerce yıldır hiç zarar görmeden saklı kalmıştır.

Harmankaya Kanyonu’ na; Yenipazar ilçe merkezinden batı yönündeki Karahasanlar Köyü istikametine doğru 7 km gidilerek ulaşabilirsiniz. Harmanköy ile Harmankaya Kanyonu arasındaki mesafe ise yaklaşık 4 km’ dir. Harmankaya Kanyonu’ nun giriş noktası Karahasanlar Köyü, çıkış noktası ise Harmanköy’ dür. Kanyonun uzunluğu yaklaşık 3 km kadardır.

Kanyonun girişi ise yaklaşık 5 metre genişliğindedir. Kanyon içinde ayrıca 25 metrelik ve 20 metrelik iki büyük şelale ve onlarca 1. 5 - 2 metre arasındaki yükseklikten akan şelaleler bulunmaktadır. Kanyon duvarlarının yüksekliği 300 ila 600 metre arasında değişmektedir.

Bu doğa harikası kanyonu gezerken dikkatli baktığınızda, buranın birçok canlıya ev sahipliği yaptığını da fark edersiniz. Harmankaya aynı zamanda Abdullah Mihal Gazi‘nin yurdu olup kalesinin ve türbesinin bulunduğu yerdir. Bu bölgeyi çevreleyen kayalarda ne yazık ki yıllardır mermer ocakları faaliyet göstermeye devam ediyor.

Bu mermer ocakları doğayı ve tarihi alanları tahrip etmekte, kayaları aşındırarak doğal iklim dengesini bozmaktadır. Ayrıca sit alanı ilan edilmiş olan kanyonu, tarihi bölgeyi ve Harmanköy’ de binlerce yıldır süren doğal kültürü ve yaşamı tehdit etmektedir. Hassas dengelere sahip bu doğal güzelliği keşfetmeniz dileğiyle.

Yorum / Değerlendirme

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör