Hadrianapolis Antik Kenti

  • Karabük / Eskipazar

Hadrianapolis Antik Kenti

Karabük'ün Eskipazar ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta yer alan Hadrianapolis Antik Kenti'nde yaşam Roma dönemine kadar uzanmaktadır. M.Ö. 1. yüzyılda kurulduğu ve MS 8. yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı düşünülen bu antik dönem kentinde yapılan her akademik kazı çalışmasında oldukça önemli bilgiler elde edilmektedir.

Oldukça zengin kalıntılara sahip olan kentte birçok yapı günümüze kadar gelebilmiş ve kentte diğer antik kentlerde rastlanmayan özelliklere rastlanmıştır. Ayrıca kazı çalışmaları ve şehrin gün ışığına çıkmamış yerleri de içinde birçok hazineyi barındırmaktadır.

Burada yaşayanlarla ve yaşadıkları Hadrianapolis kenti için tarih kitaplarında bazı önemli bilgiler geçmektedir. Bu bilgilerden biri de para basımı için şehirde bir darphane kurulmuş olduğudur. Ancak darphanenin yeri şehirde bulunamamıştır.

Hadrianapolis Antik Kenti'nde gün yüzüne çıkarılan yerler arasında; sütun başlıklarını, surları, kiliseleri, kaya mezarlarını, gözyaşı şişelerini, mahzenleri ve su sarnıçlarını sayabiliriz. Tüm bunların yanında mozaikleri, sütunları ve freskleri de şehirde özellikle ilgi çeken yerleri arasında gösterilmektedir. Antik kentte ayrıca Anadolu'nun en erken kilise örneklerinde rastlanmıştır.

5 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
5
Güzel yer yoktu
5

-

O kadar güzel yer yoktu. Ayrıca bazıları Karabük'te değil diye biliyorum. Emin değilim.

5
Görülmeye değer
10

-

Çalışmalar devam ettiği için ziyaret açısından pek iç açıcı olmasa da, görülmeye değer. Mozaiklerin bozulmadan bu zamana kadar gelebilmesi, hamamın ve kilisenin nasıl bir mimari ustalıkla yapıldığı konusunda muazzam. Bu yıl tekrar ziyarete açılabilir.

5
Her taraf çevrilmiş
2

-

Eskipazar Kaymakamlığı adına üzüldüm, defalarca tabela var, o kadar yolu git dandiğin dandiği bir yer. Kimse yok. Her taraf çevrilmiş, yazık harcanan vakte... Sakın uğramayın bile.

5
Daha açılmamış
10

-

Kazılar bitmediği için daha açılmamış. Araştırmadan gitmeyin derim.

5
Kilitleyip gitmişler
2

-

Gitmenize gerek yok çünkü üzerine örtü örtüp kilitleyip gitmişler. O dandik yola girip benzin yakmanıza değmez.