Gökpınar Gölü
Gökpınar Gölü - Görsel 1
Gökpınar Gölü - Görsel 2
Gökpınar Gölü - Görsel 3
Gökpınar Gölü - Görsel 4

Gökpınar Gölü

+ 8 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Gökpınar Gölü Hakkında

Sivas’ ın Gürpınar ilçesinde yer alan Gökpınar Gölü turkuaz mavisi rengi ve güzelliğiyle görenleri büyülemeyi başaran doğa harikalarından biri. İlçe merkezine 10 km uzaklıkta konumlanan bu gölün rengi, güneşin açısına göre ton değiştiriyor.

Bu da sahip olduğu turkuaz renginden sonra Gökpınar’ ı diğer göllerden farklı kılan özelliklerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Göl ismini gök mavisinden alıyor. Gökpınar Gölü’ nün alanı 3000 m2 ve suyu hem tatlı hem de soğuk. Görünümüyle ise tıpkı bir akvaryumu andırıyor. Deniz bisikleti ve dalış gölde yapılabilecek aktivitelerdendir.

Fakat rakımının yüksek olması sebebiyle gölde yapılan 1 metrelik dalış denizde yaklaşık 3 metreye denk düştüğü için çoğunlukla 2 yıldızlı dalgıçların dalışına izin veriliyor. Dipten kaynakla beslenen Gökpınar Gölü’ nün derinliği bazı yerlerde 15 metreyi bulabiliyor. Ziyaretçilerinin büyük bir kısmını bahar ve yaz aylarında ağırlıyor.

Fakat kışın da hem göl suyu hem de çevresi muhteşem bir görünüme sahip oluyor. Göl çevresinde piknik alanları ve bir de restoran hizmet veriyor. Göle en yakın havalimanı 124 km uzaklıkta yer alan Malatya Havalimanı’ dır.

Yorum / Değerlendirme

Gökpınar Gölü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör