Gödence Köyü

  • İzmir / Seferihisar

Gödence Köyü

Gödence Köyü, Ege'nin İzmir'in Seferihisar ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Beş yıldızlı büyük oteller değil de küçük butik otellerin yapıldığı ve işletilmeye başlandığı bir yer. Köy halkı yerel kültürlerine sahip çıkılarak sakin yaşam tarzına sahip olmasıyla Cittaslow Birliği'ne kabul edilmiştir. Türkiye'nin ilk sakin şehri olan Seferihisar'ın köyleri, doğaya ve kültürel kaynaklara zarar vermeden de kalkınmanın mümkün olduğunu Gödence Köyü ile de göstermiştir.

Gödence zeytinyağı ile ünlü yapmış bir köydür. Bir tepenin üzerine konumlanmış olan köyün dört bir tarafı zeytin bahçeleri, meyve bahçeleri ve üzüm bağları ile çevrilidir. Halk bu ürünleri organik tarım tekniği ile üretmektedir. Halkın bir kesimi, şaraplık cins üzümden ev yapımı şarap da üretmektedir. Başta zeytinyağı olmak üzere onlarca çeşit doğal ürününü kendi ismiyle markalaştırmayı başaran Gödencelilerin yeni hedefi ise turizmde ismini duyurmak.

Bundan 40 yıl önce, ‘birlikten kuvvet doğar' düşüncesiyle tüm köylüler bir araya gelerek kooperatif kurdular. Köyün kaderi bu kooperatif ile bir anda değişti. Köyde kurulan kooperatif aracılığıyla üreticiler bahçelerinde yetiştirdikleri zeytin çeşitlerini ve bu zeytinlerden elde ettikleri zeytinyağlarının pazarlamasını ve satışını yapmaktadırlar. Zeytiniyle ünlü bu köyde her yıl geleneksel Gödence Zeytinyağı Yarışması düzenlenmektedir.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
İzmir’in en sevimli köylerinden
10

-

Seferihisar dağ yolundan veya Bademler Köyü'nün içinden müthiş vadi manzaraları içinde varılan, zeytinyağıyla meşhur İzmir'in en sevimli köylerinden biri, doğa yürüyüşü, motor gezileri, bahar aylarında mantar toplamak için tavsiye edilebilir, yakınlarında bulunan Gödence Hotel'i hem restoran hem yemek için kesinlikle tavsiye ederim.