Ertuğrul Gazi Türbesi

  • Bilecik / Bilecik Söğüt

Ertuğrul Gazi Türbesi

Bilecik'in Söğüt ilçesinde yer alan Ertuğrul Gazi Türbesi, oğlu Osman Bey'e savaş mirası aşılayarak 6 yüzyıl boyunca ayakta duracak büyük bir imparatorluğun temellerini atan ve yiğit bir Türkmen olan Ertuğrul Gazi'ye ait bir türbe. Vefatından sonra Osman Bey tarafından Bilecik'in Söğüt ilçesinde açık bir mezar olarak yaptırılan Ertuğrul Gazi Türbesi, daha sonrasında I. Mehmet Çelebi tarafından türbe haline getirilmiş.

Altıgen planlı ve üzeri kubbe örtülü olan Ertuğrul Gazi Türbesi, içeriye ulaşılabilen dikdörtgen bir girişe sahip. Sultan III. Mustafa döneminde, yani 1757 yılında yeniden yapılırcasına onarılan Ertuğrul Gazi Türbesi, ilk yapıldığı halinden tamamen farklı olacak şekilde değiştirilmiş. 1886 yılında II. Abdülhamit tarafından yeniden onarılan türbenin yan tarafına ek olarak çeşme de eklenmiş.

Duvarları bir sıra taş ve iki sıra tuğla şeklinde örülmüş olan Ertuğrul Gazi Türbesi'nin girişinin yanlarında ise ikişer pencere yer alıyor. Türbenin içindeki batı ve güneydoğu duvarlarında ise sandukalar bulunuyor ve duvarlara dikdörtgen şeklinde pencerelerin açıldığı görülüyor. Ertuğrul Gazi Türbesi'nin onarımları sırasında, giriş kapısının yanına bir kitabe de yerleştirilmiş. Türbenin ikinci kez onarımını gerçekleştiren II. Abdülhamit de, babası Abdülmecit için türbeye ikinci bir kitabe daha yaptırmış.

Olur da yolunuz bir gün Bilecik'e düşerse eğer, Söğüt ilçesinde yer alan Ertuğrul Gazi Türbesi'ni de mutlaka ziyaret edin. Ertuğrul Gazi Türbesi'ne ulaşmak için Söğüt Merkez'den yaklaşık 500 metre kadar sola gitmeniz yeterli olacaktır. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

3 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
3
Çok beğendim
10

-

Gerçekten harika. Buram buram tarih kokuyor. Çok beğendim. Kesinlikle gitmelisiniz.

3
Buram buram tarih kokuyor
10

-

Buraları gezelim, görelim. Buram buram tarih kokuyor. Atalarımızın ilk kuruluş yerlerini gezelim, çocuklarımıza öğretelim, nasıl yüce bir milletin mensupları olduğumuzu görsünler.

3
İnsanı duygulandıran bir türbe
10

-

Maneviyatı yüksek, yeşillikler içinde, insanı duygulandıran bir türbe...