Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi, Elazığ Merkez

Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi

  • Elazığ / Elazığ Merkez

Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi

Fırat Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi, 1982 yılında hizmete açılmıştır. İlk olarak “'Harput Müzesi”' olarak 1965 yılında kurulan bu müze daha sonraları üniversite bünyesindeki Mühendislik Fakültesi'ne, 12.700 m2 lik bir alana taşınmıştır. Müzede yapıla kazılar sonucunda elde edilen Neolitik, Kalkolitik, Erken Tunç, Orta Tunç, Selçuklu ve Osmanlı gibi dönemlere ait buluntular sergilenmektedir. Arkeolojik buluntuların sayısının fazla olduğu Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi'nde aynı zamanda etnoğrafik eserler de sergilenmektedir. Bu eserler arasında ise halı, kilim, gümüş eşyalar, tarihi ve eski paralar, oymalı yazmalar, el işi ürünler ve mutfak gereçleri gibi eserler yer almaktadır.

Tarihte uzun bir yolculuğa çıkmanıza olanak sağlayacak olan müze, tüm sergilenen eserleri ve buluntuları ile oldukça ilgi çekmektedir. Tarih meraklıları için de cennet niteliğinde olan müzenin girişinde ise Tunceli'de bulunan koç ve at şekilli mezar taşları sergilenmektedir. Elazığ ziyaretinizi sırasında müzenin yanı sıra Elazığ Kapalı Çarşı'yı da seyahat planınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Tam bir düzen içinde
10

-

Şehir merkezine yakın, içerisi çok güzel düzenlenmiş. Dönemlere göre yerleştirilmiş eserleri sırayla geziyorsunuz. İlk kez tarihi koç heykelleri ile karşılaştım burada. Ayrıca bir çok devletin sikkeleri güzelce sergilenmiş.