Çankırı Müzesi

  • Çankırı

Çankırı Müzesi

Çankırı'da halk eğitim binasının alt katında 16 Mayıs 1972 yılında kurulan Çankırı Müzesi bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucu ulaşılan arkeolojik ve etnografik eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Müze kuruluşunun ardından 23 Ağustos 1981 yılında 100. Yıl Merkez Binası'nın ikinci katına taşınmış ve bugün burada hizmet vermeye devam etmektedir.

Çankırı Müzesi'nde Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi oldukça geniş dönemlere yayılan eserler sergilenmektedir. Her anlamda oldukça ilgi çekici olan müzede iki ayrı salon bulunmaktadır. I. salonda paleontolojik buluntular, arkeolojik eserler ve etnografik eserler yer alırken; II. Salonda cam eserler ve sikkeler sergilenmektedir.

Tarihe yakından tanıklık etme şansı bulacağınız Çankırı Müzesi, pazartesi günleri hariç haftanın diğer günleri 09.00 ile 17.00 saatlerinde hizmet vermektedir. Yine de yaz ve kış saati uygulamalarının değişiklik gösterebileceğini göz önünde bulundurarak ziyaret öncesi bilgi almanızı tavsiye ederiz. Müzeye giriş ise ücretsizdir.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın