Çankırı bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Çankırı Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Çankırı, İç Anadolu kültürüne ait pek çok tarihi ve kültürel mirasın yanı sıra eşsiz tabiat güzelliklerine de ev sahipliği yapmaktadır.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Çankırı Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 14 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Ilgaz Dağı Milli Parkı

"Çok mükemmel"

"Ilgaz’ımızı cazibe merkezi yapınız"

10

Misafir yorumu

10 yorum

Tuz Mağarası

"Kaya tuzu lambası"

"Tuz Mağarası"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Ilgaz Kayak Merkezi

"Çok sıra var"

"Ilgaz Kayak Merkezi"

6.0

Misafir yorumu

2 yorum

Yıldıztepe Kayak Merkezi

"Bakımlı pistler"

"Kışın tadı ayrı güzel"

8.5

Misafir yorumu

2 yorum

Çankırı Kalesi

"Kaya tuzunun başkenti"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Sakaeli Kaya Mezarları

"Çok güzel bir yer"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Çankırı Tarihi Mekanlar

Çankırı, İç Anadolu kültürüne ait pek çok tarihi ve kültürel mirasın yanı sıra eşsiz tabiat güzelliklerine de ev sahipliği yapmaktadır.
İç Anadolu Bölgesi'nin kuzeyinde yer alan bir il olan Çankırı, bu bölgede turizm potansiyelinin yüksek olduğu yerlerin başında gelmektedir. Çankırı'da birçok doğal, tarihi ve kültürel varlık bulunmaktadır. Güzellikleri keşfederken konaklama imkanlarını görmek isterseniz Çankırı otel fiyatları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Çankırı geziniz esnasında görmenizi önerdiğimiz yerler şöyle:

Çankırı Müzesi: 1972 yılında ziyarete açılan Çankırı Müzesi, Anadolu'da yaşamış olan medeniyetlere ait eserlerin sergilendiği müze, Anadolu'nun önemli arkeolojik sergi alanlarından biridir.

Çankırı Kalesi: Çankırı'nın en gözde mesire yerlerinden biri olan Çankırı Kalesi, şehre hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Geçtiğimiz yıllarda kalenin çevre düzenlemesi yapılmış ve çok sık ziyaret edilen bir alan haline getirilmiştir.

Buğday Pazarı Medresesi: Çankırı'nın en önemli ziyaret yerlerinden biri olan Buğday Pazarı Medresesi 1700'lü yılların sonunda inşa edilmiştir. Uzun dönem yün deposu olarak kullanılan yapı günümüzde el sanatları eserlerinin sergilendiği ve hediyelik eşyaların satıldığı önemli bir turistik gezi alanıdır.

Çankırı Evleri: Türk evi mimarisinin örneklerinden olan Çankırı Evleri il genelinde toplam 108 adettir. Bu evler koruma altında olup, evlerin her biri en az yüz yıllıktır.

Camiler: Çankırı'da Osmanlı döneminde kalma pek çok tarihi cami bulunmaktadır. Bunların başında İmaret Camii, Büyük Camii, Ali Bey Camii, Mirahor Camii ve Yeni Camii gelmektedir.

Medreseler: Çivitçioğlu Medresesi, Buğday Pazarı Medresesi, Karataş Medresesi, Kirmanoğlu Medresesi, Büyük Camii Medresesi Çankırı'da görülebilecek tarihi yapılardandır.

Hamamlar: Karataş Hamamı, Murat Hamamı, Çarşı Hamamı, Ilgaz Hamamı, Kurşunlu Hamamı Osmanlı döneminden kalan yapılardandır.

Kaya Mezarları: Çankırı'da Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kaya mezarları vardır. Sarp ve dar geçitlere kurulu olan bu kaya mezarlardan Beşdut Kaya Mezarları, İndağı Kaya Mezarları, Sakaeli Kaya Mezarları ve Hüyük Yeraltı Şehri görülmesigereken yerlerdendir.

Tuz Mağarası: Çankırı'nın en önemli doğa turizm merkezlerinden biri olan Tuz Mağarası, 5 bin yıllık bir geçmişe sahiptir ve Türkiye'nin en büyük kaya tuzu rezervini bünyesinde barındırmaktadır. İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan mağarayı gezmeden önce izin alınması gerekmektedir.

Yaylalar: Çankırı, doğa turizminin oldukça yoğun olduğu bir bölgedir. Bunda yaylaların önemli payı vardır. Yapraklı Dağları'nda bulunan Büyük Yayla, Kırkpınar Yaylası, Bozan Yaylası, Ilgaz Dağı Milli Parkı bu doğal alanların en bilinenleridir.

Termal Kaynaklar: Termal turizminin yoğun olduğu Çankırı'da görebileceğiniz termal ve içmecelerin en ünlüleri Çavundur Termali, Acısu Termali, Şıhlar Nezle Suyu, Bozan Hamamı, Kükürt Köyü Kaynağı, Bayramören İçmesi ve Hışıldayık İçmesi'dir.

18 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
18
Kaya tuzunun başkenti
10

-

Kızı, tuzu, tozu meşhur yarenler diyarı Çankırı. Kaya tuzunun başkenti Çankırı…

18
Çok sıra var
2

-

Ankara'dan geldik. Bilet almak için müthiş sıra var. Kayakçılar ile gezmeye gelen herkes aynı yerden bilet alıyor. Sıra gelmiyor. Tavsiye etmiyorum.

18
Çok mükemmel
10

-

Benim buraya ilk gelişim. Çok mükemmel, oksijeni bol bir bölge. Milli parkın içinde bulunan otelde kalıyoruz, çok memnunuz. Tekrar gelmeyi düşünüyoruz.

18
Bakımlı pistler
8

-

Yıldıztepe gerçekten güzel kayak yapılabilecek bir yer. Yol, ulaşım bakımından bakımlı. Telesiyej yeni ve uzun. Yeşil pist yaklaşık 4,5 km. siyah pist ise 2,5 km. civarında. Bakımlı pistler. Kayak merkezine yakın yerde 2 aynı otel var; ancak, 18 km mesafede Samsun-Kastamonu yol ayrımındaki Akbak Oteli de kalınabilecek temiz (kahvaltısı zengin) güzel bir otel. Tuz odası da artı değer.

18
Kışın tadı ayrı güzel
9

-

Ben Çankırı'nın Ilgaz ilçesindenim. Gidip görmenizi tavsiye ediyorum. Yaz-kış fark etmez. Ilgaz Dağları'nı ziyaret edin; ama kışın tadı ayrı bir güzel. Bu arada yazın ortasında bile dağların üstünde kar görme şansınız çok yüksek.

18
Ilgaz’ımızı cazibe merkezi yapınız
10

-

Müşterimiz yok diye dert yanıyorsunuz. Fakat şikayetleri dikkate almıyorsunuz. Lütfen Ilgaz'ımızı cazibe merkezi yapınız.

18
Kaya tuzu lambası
10

-

Çankırı'ya girmişken sadece Tuz Mağarası'nı ziyaret etmek yetmez. Ayrıca kaya tuzu lambası da satın alın kendinize. Size bir tavsiye: https://www.cankirituzlamba.com.

18
Tarihi yerler
10

-

Güzel memleketimin tarihi yerleri.

18
Milleti geri çevirmek
10

-

Bu gün bir gezip görmek için gittim. Zirvedeki girişten girmek için oto ile 15 TL ücret istiyorlar. Bu ücret nereye gidiyor? Zaten teleferiğe binerek günübirlik restoran harcamalarımızla bir katkımız olacak. Bu ne? Yaya girsek kişi başı 5 TL. Saçma, milleti geri çevirmek bu. Çankırı tarafında, Ilgaz kadın çayırı Devamını Göster

18
Çok güzel bir yer
10

-

Çok güzel bir yer, gezip gördüm. Hatta balık bile tuttuk. Dokuzinler ve Suluin'de 10 numara 5 yıldız.

18
Ilgaz Dağı Milli Parkı
10

-

18 Mayıs'ta oradayım.

18
Ilgaz Dağı Milli Parkı
10

-

Yakında ben de geleceğim, çok güzel.

18
Ilgaz Dağı Milli Parkı
10

-

Bir şey değil. Rica ederim.

18
Ilgaz Dağı Milli Parkı
10

-

Ödev içindi de.

18
Tuz Mağarası
10

-

Neye benziyor burası?

18
Ilgaz Dağı Milli Parkı
10

-

Çok güzel.

18
Ilgaz Dağı Milli Parkı
10

-

Çok teşekkürler bilgileriniz için. :)))

18
Ilgaz Kayak Merkezi
10

-

Çankırı ili Ilgaz ilçesinde kayak merkezi dışında birçok doğal güzellik bulunmaktadır. Kırkpınar Yaylası, Kadın Çayırı bunlardan bazılarıdır. Gidip görebileceğiniz doğallığı bozulmamış nadir güzelliklerdendir.