Caferpaşa Medresesi

  • İstanbul / Eyüp

Caferpaşa Medresesi

Caferpaşa Medresesi, mega kent İstanbul'un Avrupa Yakasında yer alan tarihi ilçesi Eyüp'te Kalenderhane Caddesi ile Kızıl Değirmen Sokağı'nın birleştiği yerde ve Cafer Paşa Türbesi'nin gerisinde yer alır. Mimar Sinan'ın yapıtların biri olan Caferpaşa Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman'ın son savaşında (Zigetvar Savaşı) silahtar olarak bulunan Cafer Paşa'nın adına yaptırılmış olup günümüze kadar gelmeyi başarabilen bir eserdir.

Cafer Paşa'nın önemli bir özelliği daha var. Kanuni Sultan Süleyman'a çok benzemektedir ve Kanuni şehit edildikten sonra ordu dağılmasın diye başa getirilmiştir ve Kanuni Sultan Süleyman adına ferman yayınlamıştır.

Caferpaşa Türbesi'nin sol tarafındaki kemerli kapıdan içeri girdiğinde uzun bir koridora girmiş olursunuz. Bu koridoru geçip bitirdiğinizde bir meydancığa çıkarsınız. Meydanın hemen karşında da medresenin dershanesini görürsünüz. Sol tarafta ise bir kuyu bileziği vardır.

Eski dilde ‘Darül-hadis' yani yeni dilde dershane tek kubbeli ve kare planlı bir yapıdır. Bu binanın bir kitabesi yoktur. Uzmanlar binanın önünde eski dönemlerde bir revak bulunduğunu ön görüyorlar. Kubbesi kurşun kaplı bu yapının yer penceresi vardır. Pencereler kesme taş sövelidir. 1975 tarihinde restore edilmiş ve içinde Kur'an Kursu da verilmeye başlanmıştır.

Caferpaşa Medresesi'nde on tane küçük sınıf ve bir tane büyük salon bulunmaktadır. Şu an bir kültür merkezi olarak varlığına devam eden Caferpaşa Medresesi'nde birçok meslek eğitimi verilmektedir. Caferpaşa Medresesi gezinizin ardından Şah Sultan Camii'ni, Eyüp Sultan Türbesi'ni ve Eyüp Sultan Camii'ni ziyaret etmeyi unutmayın. Son olarak Pierre Loti'ye gidip dinlenebilir ve manzarası eşliğinde huzurlu vakitler geçirebilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın