Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Kadar ve Nereye Ödenir? Güncel 2023 Ücretleri

Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Kadar ve Nereye Ödenir? Güncel 2023 Ücretleri

Paylaş
Gizem Ağma  
Eklenme: 31 Mayıs 2012
 • Son Güncellenme: 24 Ekim 2023
Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Kadar ve Nereye Ödenir? Güncel 2023 Ücretleri

Yurt dışı, seyahate çıkmak faklı yerler görmek, farklı kültürler tanımak, yeni deneyimler yaşamak için harika bir tercih! Fakat bildiğiniz gibi yurt dışına çıkmak için pasaport, hatta bazı ülkeler için vize gerekiyor. Pasaport ve vize işlemlerine ek olarak artık yurt dışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Yurt dışı çıkış harcı konusuna geçmeden önce pasaport hakkında daha detaylı bilgi almanız için Pasaport Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler ve Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızı okuyabilirsiniz. Pasaport çıkarttıktan sonra yurt dışına çıkmanız için yurt dışı çıkış harcını ödemeniz gerekiyor. Peki “Yurt dışı çıkış harcı nedir?” diyorsanız gelin beraber bakalım.

{ad:0}

Yurt Dışı Çıkış Harcı Nedir?

Yurt dışı çıkış harcı, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkmak isteyen herkesin pasaport kontrolünde gerekli olan harç pulunu almak amacıyla ödemesi gereken bedeldir. Yurt dışı çıkış harcını sadece hava yolculuğu ile yapacağınız yurt dışı seyahatlerinde değil, kara ve deniz yolu ile yapacağınız yurt dışı yolculuklarında da ödemeniz gerekiyor.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Kadar?

2023 yılında yurt dışı çıkış harcı, 7 yaş ve üzeri yolcululardan 150 TL olarak tahsil ediliyor. Ödemeniz gereken bu yurt dışı çıkış harcı bedeline yıldan yıla farklı oranlarda zam yapılabiliyor. Bu yüzden güncel yurt dışı çıkış harç bedelini takip etmenizde iyi olacaktır. Tabii ki bu harç bedelinden muaf olan vatandaşlarda var. Yurt dışı çıkış harcından muaf olan vatandaşları aşağıda belirttiğimiz şekilde sıralayabiliriz.

Yurt dışında oturma izni bulunanlar, 

  • 7 yaşından küçük olanlar
  • Yurt dışına ticari amaçla yapılan seferlerde toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı
  • KKTC kimlik belgesine sahip olup çıkış yapanlar
  • Pasaportunda işçi veya işçi ailesi olduğuna dair kaşesi bulunanlar
  • Pasavan belgesine sahip olup çıkış yapmak isteyenler
  • Çift pasaporta sahip kişiler

harç bedeli ödemek zorunda değildir.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Ödeme Yöntemleri

Yurt dışı seyahati için hazırlık yaparken hiçbir detayı atlamamak oldukça önemli. Hem eşyalarınızı hem de gerekli belgeleri hazırlarken sizin için en kolay yöntemi seçmeniz sürecinizde kolaylık sağlayacaktır. Yurt dışı çıkış harcı ödemenizi havalimanında, online veya bankalara yapabilirsiniz. Gelin bu ödeme seçeneklerine biraz daha detaylı bakalım.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Havalimanında Ödeme

Gerekli kontrollerden geçerek uçağınıza yetişmeniz için en az 2 saat önce havaalanında olmanız önemli. Yurt dışı çıkış harcını havalimanında ödemek istiyorsanız son anda çıkabilecek aksiliklere önlem almak için biraz daha erken havaalanında olmanızı öneririz. Peki yurt dışı çıkış harcı havalimanında nasıl ödenir? Ödeme yapacağınız cihazdan ödeme tipini seçerek kaç pul almak istediğinizi belirtmelisiniz. Daha sonra ister nakit ister kredi kartıyla ödeme yaparak yurt dışı çıkış pulunuzu satın alabilirsiniz.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Bankaya Ödeme

Yurt dışı çıkış harcını Maliye Bakanlığı harç bürolarına ve vergi dairelerine yapabileceğiniz gibi anlaşmalı bankalara da yapabilirsiniz. Yurt dışı çıkış harcı yatırmak için; Akbank, Albara Türk Katılım Bankası, Denizbank, Finansbank, Garanti BBVA, Halk Bankası, İş Bankası, Şekerbank, Türkiye Finas Katılım Bankası, Vakıf Bank, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası gibi anlaşmalı bankalar arasından size uygun olanı seçebilirsiniz.

Yurt Dışı Çıkış Harcını İnternet Üzerinden Ödeme

Yurt dışı çıkış harcı online ödeme alternatifi ile işlerinizin arasında harç pulunuzu kolaylıkla satın alabilirsiniz. İster İnteraktif Vergi Dairesi sitesinden isterseniz de mobil uygulama ile Gelir İdaresi Başkanlığına ödeme yapabilirsiniz. İnteraktif Vergi Dairesi internet sitesinin “Hızlı Ödeme” kısmından “Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme” sekmesini seçerek karşınıza çıkan “Yurt Dışı Çıkış Harcı Ödeme” seçeneğine tıklayın. Sizden istenen gerekli bilgileri girdikten sonra kart bilgilerinizi girerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.