Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Yurt Dışı Seyahatleri İçin Covid Testi Nerede ve Nasıl Yaptırılır?

Yurt Dışı Seyahatleri İçin Covid Testi Nerede ve Nasıl Yaptırılır?

Paylaş
Yeşim Özbirinci  
Eklenme: 25 Aralık 2020
 • Son Güncellenme: 16 Nisan 2024
Yurt Dışı Seyahatleri İçin Covid Testi Nerede ve Nasıl Yaptırılır?

Hangi ülkelere gidebileceğimizi ve istenilen şartların ne olduğunu Covid-19 aşısı uygulamaları ile alakalı hazırladığım yazıda öğrenmiştik. Gideceğimiz yer belli ise peki testi nerede ve nasıl yaptıracağız? O zaman bu yazıda da bunu detaylandıralım.

{ad:0}

Eğer halihazırda Covid-19 semptomları gözüküyorsa zaten size ücretsiz test yapıyorlar. Semptom gösteren kişileri de Olası Vaka Tanımı’na uyan kişi olarak isimlendiriyorlar. Olası Vaka Tanımı dışında kalan kişilere testler yapılmıyor. Gideceği ülke PCR testi istese bile yurt dışına çıkacak sağlıklı kişiler de bu Olası Vaka Tanımı dışında kalıyor.

Covid-19 Tanı Laboratuvarları ve Test Süreci

covid tanı labarotuarları nerede

Bu tanımın dışında kalıp test yaptırmak isteyenler il sağlık müdürlükleri tarafından belirlenen yerlerde, numune alınarak yetkilendirilmiş laboratuvarlarda ücretli olarak testlerini yaptırabilirler. Testin ücretini yaptıracağınız yerin veznesinden ödeyebilir veya sağlık merkezinin bildireceği hesap numarasına yatırabilirsiniz. Test süreci ise şöyle gerçekleşiyor.

1. Adım: İl sağlık müdürlükleri tarafından belirlenen yerlerde ve belirlenen kişilerce alınacak olan PCR numuneleri, Bakanlıkça yetkilendirilmiş Covid-19 tanı laboratuvarları arasından il sağlık müdürlüğünce belirlenerek incelemeler yapılacak.

2. Adım: Vatandaş olup olmadığı fark etmeksizin tüm kişiler, yurt dışına çıkışlarını gösteren belgeleri ile birlikte il sağlık müdürlüğünce belirlenen yerlere başvuracaklar. Bu esnada 250 Türk Lirası’nı da inceleme bedeli olarak verilen hesap numarasına yatıracaklar ve dekontu gösterecekler.

3. Adım: Yapılan testin sonucunun PDF formatına E-Nabız üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir onay istenmiyor. Eğer E-Nabız kullanmıyorsanız, il sağlık müdürlükleri tarafından belirlenen merkezlerden de sonucunuzu alabilirsiniz.

Ek Bilgi: Eğer görevli olarak yurt dışına çıkacaksınız sizden ücret alınmayacak. Bunun için görev belgenizi ibraz etmeniz lazım.

Havalimanlarında Test Yapılıyor Mu?

havalimanlarında test yaptırılıyor mu

Antalya, İzmir, Dalaman ve Bodrum şehirlerinde yer alan havalimanlarında, Türkiye'den yurt dışına gidecek olanlar veya yurt dışından gelenler PCR testini ücret dahilinde yaptırabiliyorlar. Ücret yine aynı, yani 250 TL. Havalimanında test yaptırırken başvuru formunuzu, uçak biletinizi veya rezervasyonunuzu içeren belgeyi, kimlik veya pasaportunu ve test ücreti dekontunu göstermeniz gerekiyor.

Ne halk sağlığı merkezlerinde ne de havalimanlarındaki test merkezlerinde PCR testi yaptırmak için randevu alınmıyor. Sıraya girip bekliyorsunuz.

PCR Testi Nedir?

pcr testi nedir?

Artık her yerde karşımıza çıkan PCR’ın açılımını biliyor muyuz? PCR'ın asıl ifadesi Polymerase Chain Reaction olarak geçiyor. Covid-19 öncesi tıbbi ve biyolojik incelemelerde uygulanan Polimeraz Zincir Reaksiyonu testine deniyor.

Tanı testi olarak geçen PCR, virüse ait RNA'yı gösteriyor. Sadece Covid-19 için değil farklı hastalıkların tanımlanmasında da bu test kullanılabiliyor. Burun ve boğazdan, uzun pamuklu bir çubuk ile sürüntü örneği alınıyor. Bu örnek özel bir kaba konuluyor ve laboratuvara test edilmek üzere götürülüyor. Testin doğru sonuç vermesi için yetkili kişilerin sürüntü örneği alması gerekiyor.

Covid-19 PCR Testi Ne Kadar Sürede Sonuç Veriyor? 

pcr testi ne kadar sürede sonuç veriyor

Laboratuvarın yoğunluğuna göre süreç değişebilir ama ortalama 2 ila 4 saat arasında sonuç verdiğini söylüyorlar. Eğer test pozitif çıkarsa, tanı konmadan önce emin olmak adına test 3 kere tekrarlanabilir. Test sonucu için 1 günlük bir süreyi siz kendinize verin. Hızlı tanı testlerinde ise 15 dakika içinde sonuç elde edilebiliyor. Ancak bununla birlikte PCR testine göre güvenirliklerinin daha düşük olduğunu da belirtiyorlar.

Covid-19 Antikor Testi Nedir?

antikor testi nedir

PCR’ın dışında Covid-19 antikor testi de yapılabiliyor. Kısa süre içinde bu hastalığı geçirip geçirmediğinize bu antikor testi ile bakıyorlar.

Antijen testi aktif hastalığı, akut enfeksiyonun varlığını tanımlayan bir testtir. Antikor testi ise daha önce enfeksiyon geçirip geçirmediğinizi inceler. Virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığızın da bilgisini söyler.

PCR Testi Kaç Gün Geçerli? 

pcr testi kaç günde çıkıyor

Testin geçerliliği ülkeden ülkeye göre değişebiliyor. Gideceğiniz ülkenin şartlarını detaylıca incelemeniz öneriyorum.

Herkese sağlıklı seyahatler!