Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Yaz Sıcaklarında Gidebileceğiniz Ankara’nın En Fresh Rotaları

Yaz Sıcaklarında Gidebileceğiniz Ankara’nın En Fresh Rotaları

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 20 Mayıs 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Yaz Sıcaklarında Gidebileceğiniz Ankara’nın En Fresh Rotaları
Kim demiş Ankara’ya ‘kara’ diye, siz yeter ki haydi gidelim deyin yemyeşil birçok yeri var. Çok kalabalıktır, her yer beton binadır gibi büyükşehir bahaneleriyle ötelenmiş Ankara doğasıyla buluşmaya, kendinizi mis kokulu çayıra çimene atmaya var mısınız? Pandemiden, stresten, soğuktan çok sıkılanlara cıvıl cıvıl bir bahar, ışıl ışıl havalar ve Ankara’dan bir demet doğa gelsin o zaman! Ankara Ormanlarını, Piknik alanlarını bu yazımızda sizler için derledik.

Atatürk Orman Çiftliği

Yaz Sıcaklarında Gidebileceğiniz Ankara’nın En Fresh Rotaları

Ankara’nın hatırlattığı birçok güzel şeyin içinde en güzeli Atamız! Bu çiftlik de 1925 yılında Atatürk tarafından Türk tarımına katkı sağlamak için kurulmuş. 1937’de ise Atatürk bu arazinin tümünü Hazine’ye bağışlamış. Çiftlikte güzel bir gün geçirmeniz için gereken her şey var. En başta alan yemyeşil ve ülkemizin en büyük hayvanat bahçesi de burada. Gezmek isteyenler için bir müze, Atatürk’ün Selanik’teki evine benzeyen bir ev, istasyon, saat kulesi de çiftliğin rotası içinde sizi bekleyen noktalar. Ayrıca içerdeki mağazalardan süt, peynir, bal gibi çiftlik ürünleri de alabiliyorsunuz. Gezerken acıktınız mı ya da çiftliğin en meşhur lezzetleriyle tanışmak mı istiyorsunuz, o zaman kokoreç yemenizi şiddetle öneriyoruz. Ama alternatif lezzetler de var ve tercihiniz ne olursa olsun ardından iyi gider dediğimiz dondurma da burada başka güzel! Bu arada, adı çiftlik olmasına rağmen Ankara’nın en büyük yeşil alanı olan Atatürk Orman Çiftliği sit alanı olarak korunmaya çalışılsa da maalesef yavaş yavaş yapılanmaya açılıyor. Keşke olmasa, keşke Atatürk nasıl bıraktıysa hep öyle kalsa!

Eymir Gölü

ODTÜ arazisinin içinde konumlanan gölün kışın donduğunda sergilediği güzellik tartışılmaz. Yazın ise sere serpe mavileşiyor ve 9 kilometrelik kıyıları da her tondan yeşile bürünüyor. İster bisikletle – ki burada bisiklet kiralama olanağınız var- ister yürüyerek, balık tutarak ya da piknik yaparak tadına varacağınız bu güzelliğe gölde yüzen Bahri kuşları ile yeşilbaşlı ördekler de eşlik ediyor. 4 metre derinliği olan gölün florasında burayı yurt yapan birçok canlı türü var. Tabii göl bir üniversite arazisi içinde olunca ODTÜ’lü öğrencilerin kürek ve diğer su sporları antremanlarına da denk gelebiliyor, dilerseniz siz de kürek dersi alabiliyorsunuz. Gölbaşı’nın kuzeyindeki göl kıyılarında kahvaltı edebileceğiniz ya da bir şeyler atıştırabileceğiniz restoranlar ve kafeler de mevcut. Göl alanına yaya olarak ücretsiz girebiliyorsunuz. Ama araçla girmek isterseniz ODTÜ kapısından ücreti dahilinde bir giriş kartı temin etmeniz gerekiyor.
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Göksu, Etimesgut, Ankara
Tesis Fiyatı
Oda-Kahvaltı
1.000 TL

Soğuksu Milli Parkı

Yaz Sıcaklarında Gidebileceğiniz Ankara’nın En Fresh Rotaları

Kaplıcalarıyla tanınıp bilinen Kızılcahamam’ın milli parkına da ‘Soğuksu’ denmesi elbette ki çok doğal. Ama milli parkın içinde sıcak su kaynakları ve bunlardan yararlanabileceğiniz 300 kişilik bir SPA da var. 1050 hektara yayılan ve sadece yüzde yirmi beşi halka açık olan parkın, kuş türlerinin ve tilki, ayı gibi yaban hayvanlarının yaşadığı diğer tarafı koruma altında. O tarafa giremiyor olsanız bile korunan floranın bir parçası olan Kara Akbaba’yı bir dalda tünerken ya da gökte süzülürken görme imkanınız da var. Sarıçam ve karaçamlar arasında piknik için donanımlı bir alan bulabileceğiniz, kamp, trekking yapabileceğiniz parkta kafe ve restoran hizmeti de alabiliyorsunuz. Şehrin merkezine 78 kilometre mesafede olan parka girişte ücret ödeniyor mu diye soruyorsanız hayır, ödenmiyor.

Şahinler Tabiat Parkı

Ankara’nın Bolu istikametinde, şehir merkezine 30 kilometre mesafedeki Kızılcahamam’da konumlanan doğal güzelliklerinden biri de Şahinler Tabiat Parkı. Ankaralılar tarafından henüz pek keşfedilmemiş bu cennet köşeyi en çok kampçılar biliyor. İçerisindeki gölette balık tutabiliyor, karaçam, kayın, köknar ağaçları arasında uzun yürüyüşler yapabiliyorsunuz. Parkta yaban hayatı da var, yürürken önünüze minik sincaplar çıkabiliyor. Piknikten ziyade önceliği sakinlik ve kuş cıvıltısı olanlara…
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Tandoğan, Çankaya, Ankara
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

Mogan Gölü

Gölbaşı ilçesindeki Mogan Gölü şehrin merkezine 25 kilometre mesafede. ‘Ankara’nın Denizi’ de denilen ve 560 hektarlık alana yayılan göl alanının bir kısmı park olarak düzenlenmiş. Bu alanda piknik ve spor yapabiliyor, balık tutabiliyor, restoran ve kafelerden hizmet alabiliyor, parkta çocuklarınızı oynatabiliyor, hatta düğün dernek bile düzenleyebiliyorsunuz. Ama istediğiniz sakin bir doğaysa Mogan Gölü size istediğiniz sükuneti de sunuyor. Gölde tekneyle gezip burada yaşayan yaklaşık 160 kuş türünün seslerini dinlemek ise büyükşehrin keşmekeşi için adeta detoks etkisinde. Parka çok cüzi bir ücretle girebiliyorsunuz.

Dikmen Vadisi Parkı

Yaz Sıcaklarında Gidebileceğiniz Ankara’nın En Fresh Rotaları

1990’lı yıllarda bir bataklıkken şimdi Japonya’nın kartpostal yüzü olan Sakura ağaçlarıyla kaplı bir yoldan yürüyebileceğiniz bu park, şehirde siteler arasına sıkışmış akciğerler gibi. Tabii parktaki tek ağaç türü Sakura değil; huş ağaçları, meyve ağaçları ve nice farklı cinsten onlarca ağacı da bu alanda görebiliyorsunuz. Toplam 6 kilometrelik bir yürüyüş parkuruna sahip Dikmen Vadisi Parkı 707.000 metrekare bir alan kaplıyor. Parkın içinde çocuklar için oyun alanları, ekstrem sporları sevenler için bir tırmanma duvarı ve soluklanırken güzel menüler bulabileceğiniz restoranlar var. Şehrin içinde ama şehirden soyutlanmış Dikmen Vadisi Parkı’na girişler ücretsiz.
Apart Otel
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(6 değerlendirme)
100. Yıl Mah, Çankaya, Ankara
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

Kuğulu Park

Ankara’nın markalaşmış parklarından olan Kuğulu Park, adını yıllar önce Pekin’den getirilen kuğulardan almış. Kuğuların yüzdüğü gölet yapay olmasına rağmen, parkta yarattığı doğal peyzajla dinlendiren ve sakinleştiren bir etkiye sahip. 7.500 metrekare alana kurulu park birinci derece sit alanı olup yaya yolları, göl üzerindeki ahşap köprüleri, oyun parkları ve sizden yem atmanızı bekleyen güvercinleriyle küçük bir şehir cenneti. Tunalı Hilmi Caddesi’ne çok yakın, Kızılay Meydanı’na ise 15-20 dakika yürüme mesafesinde olan parkta Cumhuriyet yıllarında dikilmiş asırlık ağaçlarla birlikte mevsime göre dikilmiş rengarenk bir çiçek örtüsü de göreceksiniz.

Seğmenler Parkı

Kuğulu Park’a çok yakın mesafedeki Seğmenler Parkı ise adını içindeki bir heykelden alıyor. Parkta bir amfi tiyatronun bulunması festival, konser, tiyatro gibi etkinlikler açısından burayı Ankara’nın en sosyal parkı yapıyor. 67.000 metrekareye kurulu Seğmenler Parkı küçük soluklanmalar, koşular, yürüyüşler ve kitap okunacak ağaç altları açısından izlenecek yeşil rotalardan. Şehrin içinde olduğundan yeme içme alternatifi açısından zengin olan park, oyun alanlarıyla da çocukların çok sevdiği yerlerden.
Apart Otel
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kavaklıdere, Çankaya, Ankara
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

Eğriova Tabiat Parkı

Yaz Sıcaklarında Gidebileceğiniz Ankara’nın En Fresh Rotaları

Milli Park statüsündeki Eğriova Tabiat Parkı Ankara’nın Beypazarı sınırları içerisinde. Şehir merkezinden 150 kilometre mesafedeki bu yeşil rota, uzak ama uzun soluklu bir dinlence için de biçilmiş kaftan. Piknikçilerden çok kampçılara hitap eden Eğriova Tabiat Parkı’nda doğa sporları ve izcilik de yapılıyor. Buradaki göl, orman yangınlarına önlem amacıyla bir bent olarak oluşturulmuş. Gölün güneydoğu tarafındaki Eğriova Yaylası’nda ise doğayı farklı bir konumda izleyebiliyor ve 5-10 kilometrelik yollarında trekking yapabiliyorsunuz. Eğriova Tabiat Parkı’na girişler ücretsiz.

Nallıhan Kuş Cenneti

Yaz Sıcaklarında Gidebileceğiniz Ankara’nın En Fresh Rotaları

200’ün üzerindeki kuş türüyle ülkemizin sayılı kuş cennetlerinden biri olan Nallıhan Kuş Cenneti sizi hem Ankara’dan hem de dünyadan koparacak bir huzurun adresi. 425 hektara yayılan koruma altındaki bu alanda gökte süzülen kartallar, şahinler ve akbabalar vahşi hayatı; yemyeşil doğa ve masmavi göl de sinirleri alınmış yumuşacık bir yaşamı simgeliyor. Sazlıklardan havalanan dizeleriyle başlayan bir İlhan İrem şarkısını anımsatan kanat çırpmalarıyla kuşlar bu mekanın asıl sahibi. Ankara’nın Beypazarı ilçesinde konumlanan bu gizli cennet tam da belgesellik bir fon. Bol bol fotoğraf çekebilir, çevredeki restoranlarda köy kahvaltısı ve yemek molası verebilir, dağın renkli katmanlarında yürüyüş yapabilir, tekneyle gölde tur atabilirsiniz.

Göksu Parkı

Yaz Sıcaklarında Gidebileceğiniz Ankara’nın En Fresh Rotaları

Rotanız Eryaman’a düşecekse bol oksijenli ve rengarenk bir doğa noktası önerelim size, Göksu Parkı. Hobileriniz arasında balık tutmak varsa buradaki gölette oltanızı sallayacağınız tam 9 iskele var. Parkın kapladığı alanın yarısı ise yeşil alan olarak düzenlenmiş olup 1,6 kilometrelik yaya yolunda yürüyebiliyor, kafe-restoran hizmetinden yararlanabiliyor ve barbekülü alanlarda piknik yapabiliyorsunuz.

Ankara’nın rengini değiştiren ve bürokrasi havasını dağıtan doğal alanları bu kadarla da sınırlı değil. Kentin sembolikleşmiş parklarından Güven Park ve Gençlik Parkı, hem çocukları hem büyükleri neşelendiren Harikalar Diyarı, Altınpark gibi yeşil alanlar da oksijen rotalarından birkaçı. Ankara Otelleri listemizi inceleyerek Ankara'nın eşsiz doğasına yakından tanık olabilirsiniz. Yeşiliniz bol, baharınız coşkulu olsun!

Giriş
03 Haziran Cts.
Çıkış
04 Haziran Paz.
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0