Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 18 Aralık 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Dünyayı dolaşmayı, yolculuk yapmayı seven birçok insanın seyahatini kâbusa çeviren, uçakla kısa saatler süren yolculukları günler süren zahmetli yolculukları günler süren zahmetli yolculukla çeviren bir faktör var: Uçuş fobisi…

Uzmanlar uçuş fobisinin oldukça karmaşık psikolojik bir durum olduğunu belirtiyorlar. Korkuya bağlı olarak geçirilen sinir krizleri ya da panik ataklar kimi zaman bir uçak yolculuğu sırasında ya da daha havaalanına gelmeden önce ortaya çıkabiliyor. Son zamanlarda artan terör saldırıları, kaçırılan uçaklar da bu korkuyu perçinliyor. Ancak insan hayatını bu derece etkileyen uçuş fobisi kontrol altına alınabilir ve tedavi edilebilir nitelikte. Ama tedavi için, öncelikle uçuş fobisine neden olan faktörler neler ve sizi korkutan asıl neden hangisi, bunların bilinmesi gerekiyor.

Herkesin uçuş fobisine karşı gösterdiği tepkiler elbette aynı değil. Ancak en yaygın tepkinin hiçbir durumda havayolu ulaşımını kullanmamak olduğu söylenebilir. Fizyolojik etkilere bakıldığında ise aşırı terleme, hızlı nefes alıp verme, kalp çarpıntısı ve panik atak sayılabilir.

Uçak korkusu ile başa çıkmak için öncelikle uçağınıza binmeden önce hazırlıklarınızı tamamladığınıza emin olun, uykunuzu almış ve dinlenmiş olmanız çok önemli. Dilerseniz uçuş öncesinde gevşeme egzersizleri ya da meditasyon yapabilirsiniz. Yolculuğunuza başlamadan önce hiçbir şekilde uçak kazaları içeren film izlemeyin, kitap okumayın ve bu tür olayları sohbet konusu yapmayın. Uçağınız kalkmadan veya uçuş sırasında alkol almamaya çalışın, alkolün sinirler üzerindeki etkisi göz önünde alındığında sinir krizlerini tetikleyici etki yapabileceğini göz önünde bulundurun.

Haberin tamamı için: Voyager / Aralık 2012