Türkiye'nin Yedi Bölgesinden Güneşin Doğuşunu İzleyebileceğiniz Seyir Noktaları, Türkiye

Türkiye'nin Yedi Bölgesinden Güneşin Doğuşunu İzleyebileceğiniz Seyir Noktaları

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Türkiye'nin Yedi Bölgesinden Güneşin Doğuşunu İzleyebileceğiniz Seyir Noktaları
Kıştan bahara geçmek gönüllere sevinç tohumları ekiyor, çiçeğe duran ağaçlar ve kuş sesleri içimizi kıpır kıpır yapıyor! Şubat ayından itibaren havaya, suya ve toprağa düşen cemreleri ve ilkbahar ekinoksu olarak bilinen 21 Mart ile bahar sevincini iliklerimize kadar hissediyoruz.

Doğmakta olan güneşin, gecenin karanlığından yavaş yavaş süzülen bu turuncu mucizenin geçirdiği değişimlere şahit olmak unutulmaz bir deneyim hepimiz için. Gecelerin kısalıp gündüzlerin uzadığı 21 Mart'ın akabinde daha fazla gün ışığı görmeye, erken gelecek gün doğumlarını coşkuyla karşılamaya hazır mısınız? Hadi gelin, Türkiye'de güneşin uyanışına tanıklık edebileceğimiz en iyi yerleri birlikte keşfedelim.

1 - Nemrut Dağı, Adıyaman

nemrutTanrılara adanmış heykelleri ve uçsuz bucaksız Adıyaman ovalarını selamlayan Nemrut Dağı, sahip olduğu konumuyla eşsiz bir gün doğumu sunuyor. Güneşin yavaş yavaş heykelleri ve dağı aydınlatarak karanlığın içinden ortaya çıkışı rüyadaymış hissi yaratıyor. Binlerce yıllık heykellerin her gün bu harika güneşle güne merhaba demesi, herkese unutulmaz anlar yaşatıyor.


2 - Kapadokya, Nevşehir

kapadokyaMasallar diyarı Kapadokya her ne kadar peri bacaları ile dünyaya nam salmış olsa da güneşin doğuşunu izlemek için de Türkiye'nin en güzel yerlerinden biri olma özelliğine sahip. Özellikle güneşin doğuşunu Kapadokya'nın muazzam coğrafyasında, balon üzerinde izlemek ise anı hissetmenizi sağlıyor.

3 - Ani Harabeleri, Kars

kars aniDoğu Anadolu Bölgesi'nin kuşkusuz en güzel şehirlerinden olan ve sahip olduğu Rus mimarisiyle kendine has özellikler taşıyan Kars, tekrar tekrar gidilesi yerlerden. Özellikle binlerce yıllık bir tarihe tanıklık eden Ani Harabeleri, Kars'ın sahip olduğu en değerli hazinelerden biri. Antik kentte geçmişin izlerini ararken bir de güneşin doğuşuna şahit olmak, bu kadim toprakları ve üzerinde yer alan kalıntıları daha da eşsiz kılıyor.

4 - Kaputaş Plajı, Antalya

kaputaşKalkan ile Kaş arasında yer alan Kaputaş Plajı, Antalya'nın en ünlü plajlarından. Hırçın dalgaları ve sahip olduğu manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan bu plaj, gün doğumunda bir başka güzel oluyor. Kimselerin olmadığı o saatlerde, sadece denizin ve dalgaların sesini dinleyerek günü karşılamak gibisi yok.

5 - Macahel, Artvin

macahelArtvin'in en bakir ve en sakin köylerinden olan Macahel, yemyeşil doğası ve tertemiz havasıyla huzur dolu bir tatil vaat ediyor. İzole bir şekilde sadece doğayla temas edebileceğiniz, çiçeklerle ve ağaçlarla bir arada olabileceğiniz bu köyde güneşin doğuşunu izlemek sizi hayallere sürüklüyor. Yapay ışıktan uzak bir şekilde, güneşin doğayı nasıl uyandırdığına burada şahit olacaksınız.

6 - Ahlat, Bitlis

ahlatVan Gölü'nün kuzeybatısında bulunan Ahlat, Orta Çağ Türk Mimarisi eseri olan Selçuklu Mezarlığı'na ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyük Türk-İslam mezarlığı olan Ahlat Selçuklu Mezarlığı'nın işlemeli ve motifli mezar taşları kesinlikle görülmeye değer. Adeta bir açık hava müzesini andıran bu mezarlıkta güneşin doğuşunu izlemek ise bambaşka bir deneyim sunuyor.

7 - Badara Yaylası, Rize

badaraKaradeniz'in birbirinden ünlü yaylaları, özellikle son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Ancak Badara Yaylası bu kalabalıktan pek nasibini almamış, bakir ve sakin kalanlardan. Hal böyle olunca da yaylanın yemyeşil doğasında güne başlamak, güneşin doğuşunu dingin bir şekilde izlemek insana mutluluk aşılıyor.

8 - Çatak Kanyonu, Kastamonu

çatakKüre Dağları Milli Parkı içinde yer alan Çatak Kanyonu, sahip olduğu cam teras ile ziyaretçilerine büyüleyici manzaralar sunuyor. Teras üzerinden kanyonun bir kısmını izleyebileceğiniz gibi, Devrekani Çayı'nı da görmeniz münkün. Bir de bu manzaraları gün doğumuyla birlikte izlemek ayrı bir keyifli oluyor.

9 - Assos, Çanakkale

assosArnavut kaldırımlı köy sokakları, deniz manzaralı antik kenti ve sahip olduğu plajlarıyla Assos, her yaştan ve bütçeden insana hitap etmeyi başarıyor. Aslında Assos Antik Kenti'nde gün batımları daha meşhur ancak gün doğumları da unutulmaz anılar bırakıyor. Yavaş yavaş süzülen güneş ışınlarının aydınlattığı bu güzel köyde hayat çok erken başlıyor.

10 - Frig Vadisi, Eskişehir - Kütahya ve Afyon

frigEskişehir, Kütahya ve Afyon sınırlarında yer alan ve Frigyalıların yaşadığı bölge olan bu vadi, sahip olduğu eserler ve yapılarla ziyaretçilerini mutlu ediyor. Kayalara oyulmuş yapılar ve yürüyüş yollarıyla Frig Vadisi, özellikle güneşin doğmaya başladığı o anlarda eşsiz bir manzara sunuyor.

11 - Sığacık, İzmir

sığacık"Yavaş Şehir" ünvanlı Seferihisar'ın şirin köyü Sığacık, çiçek bahçelerini andıran daracık sokaklı köy evleri ve Teos Antik Kenti ile ünlü. Sığacık'ın Teos Antik Liman'ı ise buz gibi suyuyla Sığacık'ın en güzel plajlarından biri. Güneşin doğuşunu Teos Antik Liman'da izlemenin keyfi pek bir ayrı oluyor, aklınızda olsun.

12 - Pamukkale Travertenleri, Denizli

pamukkaleTürkiye'nin en ünlü turizm değerlerinden biri olan ve tüm dünyada adı bilinen Pamukkale, sunduğu nefis atmosferle her göreni büyülemeyi başarıyor. Pamukkale Travertenleri üzerinde günü karşılamak, güneşin doğuşuna bu beyaz cennet üzerinde şahit olmak burayı daha da çekici kılıyor.

13 - Cunda Adası, Balıkesir

cundaBalıkesir'in en güzel belderinden olan Ayvalık, zeytin bahçeleri, birbirinden güzel plajları ve sakin yaşamıyla her yaştan insana kendini sevdiriyor. Özellikle Cunda Adası, yaz mevsiminde daha coşkulu, daha bir enerjik oluyor. Burada izlenen gün doğumları ve gün batımları ise harika bir deneyim sunuyor.

14 - Eski Mardin Sokakları, Mardin

eski mardinTuruncu şehir Mardin'in üzerinde doğmakta olan turuncu güneş ve mucizelere gebe Mezopotamya Ovası... Bu üçünün bir araya gelmesiyle ortaya çıkan manzaraları görmek hayal şehir Mardin'i daha da güzel yapıyor. Güneşin doğmasıyla hareketlenen şehrin her yeri ayrı güzel olsa da Eski Mardin sokakları bir başka.

Yedi ayrı bölgemizde yer alan her bir ilimiz, şehrimiz kendine has özellikler taşıyor ve hepsi de çok güzel. Ülkemiz doğudan batıya, kuzeyden güneye pek çok tarihi ve kültürel mirasa ev sahipliği yapıyor. Ait olduğumuz bu değerli coğrafyada güneşin doğuşunu izlemenin, yepyeni bir güne umutla başlamamızı sağlaması dileğiyle.

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)