Bir An Önce Keşfetmeniz Gereken Türkiye'nin En Turistik 10 Köyü, Türkiye

Bir An Önce Keşfetmeniz Gereken Türkiye'nin En Turistik 10 Köyü

7 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Bir An Önce Keşfetmeniz Gereken Türkiye'nin En Turistik 10 Köyü
Her fırsat bulduğunda büyük şehrin hengamesinden ve gürültüsünden uzaklaşıp kendini doğanın kucağındaki Anadolu köylerine atanlardansanız sizi buraya alalım. Anadolu'nun bakir kalmış köylerini keşfetmeyi ve gezmeyi sevenlerdenseniz ve mavi ve yeşile tutkunum diyorsanız aşağıda listelediğimiz yerler tam da size göre.

1 – Ege'de Denizin Ortasında Hayalet Bir Köy: Dereköy

dereköy gökçeadaÜlkemizin en uç noktasında yer alan bir ilçemizin tarihi köyü burası. Köyde bir zamanlar Rumlar yaşarken, mübadele zamanı hepsi evlerini ve köylerini terk etmiş. Sadece bir elin parmakları kadar aile evlerini ve yurtlarını terk etmeyerek, doğudan gelen ve köye yerleşen Türk ailelerle kardeşçe yaşamaya başlamış ve halen de yaşamaya devam ediyorlar. Artık köyde nüfusun yarısını Rumlar diğer yarısını da doğu ve güneydoğudan gelen Türkler oluşturuyor.

2 - Safranbolu'nun Küçük Bir Maketi Adeta: Yörük Köyü

Yörük köyüGeçmişten günümüze dimdik ayakta kalmayı başaran bir köy burası. Köy, ziyaretine gelenleri adeta zamanda bir yolculuğa çıkarıyor. Hem gerçek bir Türk-Türkmen Köyü oluşundan hem de orijinal hali hiç bozulmadan günümüze kadar gelebilen tarihi yapılarının görkeminden dolayı bu köy 1997 yılında Kültür Bakanlığı'nca koruma altına alınmış. Burası resmen bir ‘Müze Köy' desek yanılmış olmayız.

3 – Toros Dağları'nda Saklı Bir Cennet Saklı Bir Tarih Var: Ormana

Düğmeli evlerToros Dağları'nda saklı bir cennet diyoruz çünkü; doğanın kucağında öyle bir saklanmış ki günümüze kadar asla değişmeden kalabilmeyi başarmış, betonlaşmamış. Saklı bir tarih diyoruz çünkü kurulduğu günden bu yana tarihine öyle bir sahip çıkmış ki zamanı adeta durdurmuş. Köy aynı zamanda, restore edilmiş, yıkılmaya yüz tutmuş ya da hala içinde yaşamın olduğu 300'den fazla tarihi eve ev sahipliği yapıyor. Düğmeli evler olarak ün yapmış bu evlerin en büyük özelliği, harç ve çimento gibi herhangi bir malzeme kullanmadan, taşların ve yörede yetişen Toros sedirinin bir araya gelerek yapıyı oluşturmuş olması.

4 – Ege'de Bir Rum Köyü: Adatepe

Adatepe köyüÜlkemizde birinci, dünyada Alpler'den sonra oksijen oranı en yüksek ikinci yer olan Kazdağları'nın eteklerinde, Rumların ve Türklerin halen birlikte yaşadığı bir köy burası. Zeus Altarı'nın da komşusu olan Adatepe yılın dört mevsimi bir başka güzel. Taş binaları, taş sokakları ve dillere destan butik otelleri ile bir tatlı huzur almaya gelecek olan ziyaretçilerini bekliyor.

5 – Osmanlı'nın İlk Yerleştiği Köylerden Biri: Cumalıkızık

cumalıkızıkOsmanlı daha yeni yeni Söğüt'ten çıkmış batıya doğru gelmeye başlamış ve gelirken de öbek öbek yerleşmeye başlamış ya, burası da o yerleşmeye başladığı dağ köylerinden biri. Cumalıkızık, 180 tanesi günümüzde de halen kullanılmaya devam eden konutlara ev sahipliği yapıyor. Diğerleri ise koruma ve restorasyon çalışmalarının devam ettiği evler olup köyde toplam 270 tane ev bulunuyor ve her biri Osmanlı'dan günümüze bozulmamış bir halde ev dokusunu taşıyor.

6 – Güney Ege'de Bakir Kalmayı Başarmış Bir Köy: Mazıköy

Bodrum mazıGüney Ege'nin hem yerli hem de yabancı turistler tarafından her fırsatta ziyaret edilen yeri olan Bodrum'da yer alıyor Mazı. Burası doğası hiç bozulmadan, sakin bir şekilde kalabilmeyi başarmış bir köy. Tertemiz, masmavi denizi, yemyeşil doğası ve sıcakkanlı yöre insanı ile sakin, bol dinlenmeli, deniz – güneş – kum tatili isteyenlerin vazgeçilmez yerlerinden biri. Mazı'da pansiyon ve apart seçeneklerinden oluşan samimi bir konaklama anlayışı benimsenmiş durumda.

7 – Ülkemizde Longoz Ormanları Denilince Akla Gelen İlk Yer: İğneada

İğneadaBurası; Karadeniz kıyısında, Yıldız Dağları'nın eteğinde konumlanan doğa harikası bir yer. Ziyaretine gelen doğa tutkunlarına adeta görsel bir şölen sunmayı da ihmal etmeyen bu yerde bilim insanları da çalışmalarına halen devam ediyor. Şu ana kadar yapılan araştırmalar sonucunda, buranın farklı karakterlere sahip 3 farklı orman tipinden oluştuğu belirlenmiş. İstanbul'a yakın olmasından dolayı hem günübirlik hem de hafta sonu kaçamakları için tercih edebileceğiniz bir yer.

8 – Kayalara Oyulmuş Masalsı Bir Şehir: Çavuşin

ÇavuşinGüzel atlar ülkesi olarak bilinen Kapadokya bölgesinde yer alıyor Çavuşin. Burada Rumlar ve Türkler asırlarca kayalara oyulmuş evlerde yaşamış taa ki 1964 yılına kadar. Sonrasında ise yaşanan erozyonlarla ve depremlerle mağara evler çökmüş ve halk ovada yaşamaya başlamış. Köy geçmişten günümüze başta; Vaftizci Yahya Kilisesi olmak üzere, sınırları içerisinde çok sayıda tarihi kilise ve manastıra, eski yerleşim noktaları ve kaya evlerine ev sahipliği yapıyor. Hatta; Kızılçukur Vadisi, Peri Bacaları Vadisi, Meskendir Vadisi, Zindanönü Vadisi, Güllüdere Vadisi, Kılıçlar Vadisi ve Ak Vadi'nin sınırları da bu köyden geçiyor.

9 – Adını Bir Balık Türünden Alan Köy: Hamsiköy

HamsiköyDoğanın neredeyse hiç olmadığı kadar cömert davrandığı bu köy, aynı zamanda Zigana Dağı eteklerinde yeşillikler içerisinde, huzur dolu bir kaçamak yapmayı düşünenler için gidilebilinecek en ideal seyahat rotalarından sadece biri. Köyün adından dolayı hamsi balığının meşhur olduğu düşünülebilir ama değil. Zannedilenin aksine bu köyde en meşhur lezzet sütlaç.

10 - Aphrodisias Antik Kenti'ne Bu Doğa Harikası Yer Ev Sahipliği Yapıyor: Tisan

TisanArkeoloji literatüründe Kilikya Afrodisias'ı olarak geçen bu antik kente ev sahipliği yapıyor Tisan. Halen koruyabildiği sakinliği, denizinin temizliği, incecik altın sarısı kumlarının güzelliği, sırt sırta vermiş iki koyu ile sadece bölgeyi bilenlerin tatil için tercih ettiği bir yer aslında burası. Akdeniz'in saklı cenneti olarak adlandırılan Tisan, doğu ve batı olmak üzere iki ayrı limana ve aynı adı taşıyan bir de adaya sahip.
7 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
7
/

-

Harika bir liste olmuş çoğunu ilk kez duydum, keşif listemize ekliyoruz hemen

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Safranbolu Müze köyü gezdim, tavsiye ederim, orada yaşanmışlıkları anlatan rehberlik yapan Bi teyze vardı konağın birinde onu dinlemekte ayrıcalıktı benim için. Ayrıca Ayvalık da Küçükköy diye bir köy var orasıda harika, sanat atölyeleri var otantik bir köy, listenize orayı da alın derim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

mersinde yasiyan biri olarak tisan bir cennet gundelik evler var ulasim biraz zorlu fakat degiyor aksami cokkk guzel kesinlikle tavsiye ederim tekne turlarinin ugrak mekani tisan cam gibi denizi tum yorgunluklarinizi aliyor

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Merhabalar geçen sene kazdağlarına gittim orada bir turla Adatepe köyüne gittim kesinlikle harika tavsiye ederim

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Çanakkale ayvacık'a baglı sokak ağzı hancı pansiyonda kaldım.pandemi günlerine çok iyi geldi.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Adatepe Köyü çok güzel yalnız sokaklar engelli sandalyesi veya bebek arabası ile gezmeye uygun değil. Engelli sandalyesi olan oğlumu ablasıyla bir kafeye oturtup öyle gezmek zorunda kaldım.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

İzmir-Ödemiş-Birgi de bu listede olmalıydı diye düşünüyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)