Termal Tatile Giderken Valizinizde Olması Gerekenler

Termal Tatile Giderken Valizinizde Olması Gerekenler

Paylaş
Bengi Alkaya  
Eklenme: 10 Ekim 2018
 • Son Güncellenme: 02 Şubat 2024
Termal Tatile Giderken Valizinizde Olması Gerekenler

Pek çoğumuz için bir tatilin olmazsa olmazları deniz, kum ve güneş üçlüsüdür. Bu sebeple her sene tatile çıkmak için mutlaka havaların ısınmasını bekleriz. Yıl içerisinde çok yoğun olsak dahi izin günlerimizi hep yaz aylarına saklarız. Fakat termal tatil ile bedenimiz kadar ruhumuzu da dinlendirmemiz mümkünken neden sıcak havaları bekliyoruz ki? Düşündüğünüzden çok daha faydalı olan bu tatilde aslında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Üstelik daha önce böyle bir deneyim yaşamadıysanız hazırlık aşamasında endişelenmenize de gerek yok. Çünkü termal otele giderken alınması gerekenlerin listesini size yapacağımız öneriler nezdinde hazırlayabilirsiniz.

{ad:0}

Termal Otel Tatiline Giderken Yanımıza Neler Almalıyız?

1- Her Şeyden Önce Valiz Seçiminizi İyi Yapın

valiz hazırlama

Termal tatile çıkmaya karar verdiyseniz izlemeniz gereken ilk adım valiz seçimidir. Seçiminizi yapmadan önce tatilinizin kaç gün süreceğini ve otelinize nasıl ulaşım sağlayacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Kendi aracınızla gidiyorsanız valizinizin büyük olması size zorluk çıkarmayacaktır; fakat uçak ve otobüs yolculukları için aynı şeyi söyleyemeyiz. Bu gibi durumlarda valizinizin küçük olması büyük bir kolaylık sağlar. Özellikle ilk kez bir termal tatile çıkıyorsanız yanınıza her şeyi almaya çalışabilir dolayısıyla eşyalarınızın sığmayacağını düşünebilirsiniz; ancak küçük boy bir valiz ve bir de sırt çantası bu tatil için kesinlikle yeterli olacaktır. Tüm stresinizden arınıp dinlenme olanağı bulacağınız bu yolculukta fazla yüklerin sizi rahatsız etmesini istemezsiniz, bize güvenin. ''Termal otele giderken ne giyilir?'' diye soracak olursanız bizce rahat kıyafetler tercih etmelisiniz.

2- Mayo ve Bikini Olmazsa Olmaz

termal tatil valizi

''Termal otele giderken neler alınır?'' sorusunun olmazsa olmazı mayo ve bikini, içinde bulunduğumuz mevsim göz önüne alınınca unutulması oldukça muhtemel bir detay. Çünkü kış tatili olduğu için eliniz ister istemez kazaklara, hırkalara gidecektir. Bu sebeple siz her şeyden önce mayo ve bikininizi çantaya atarak hazırlık aşamasına başlayın. Çünkü bu mevsimde yeni bir mayo almak için uzun bir arayışa girebilir ya da otel mağazasından biraz fazla bir fiyat ödeyerek yeni bir mayo sahibi olabilirsiniz.

3- Kese Takımı Önemli Bir Detay

termal tatil kese

Gideceğiniz otel büyük ihtimalle termal tatil için ihtiyacınız olan pek çok şeyi karşılayacaktır; ancak keselenmek için kendi setinizi götürmenizde fayda var. Özellikle hamamda oldukça işinize yarayacak olan bu set sayesinde vücudunuzdaki ölü derilerden kurtulur ve toksinlerden arınırsınız. Genellikle bakım ürünlerinin satıldığı marketlerden satın alabileceğiniz kese takımının lif, topuk taşı, masaj aleti, sırt kesesi ve sünger gibi detaylı olması size büyük avantaj sağlar.

4- Riske Atmak İstemezseniz: Havlu

termal tatil

Havlu ve bornoz tahmin edersiniz ki termal tatilin önemli unsurlarındandır. Bu sebeple de konaklayacağınız tesis zaten size havlu ve bornoz temin edecektir. Fakat durum şu ki tesisiniz size gün içerisinde kullanmak için yalnızca bir havlu sağlayabilir ya da gönül rahatlığıyla kullanmak için siz kendi havlunuzu tercih edebilirsiniz. Bu nedenle de yanınıza mutlaka havlu almanızı tavsiye ederiz. Ne de olsa bütün bir seyahat boyunca en çok ihtiyacınız olacak şey için her türlü ihtimali göz önüne alarak risk almaya gerek yok, öyle değil mi?

5- Terliksiz Olmaz

termal tatil terlik

Eğer yaz tatiline çıkacak olsaydınız yanınıza terlik almamak gibi bir ihtimal söz konusu dahi olmayacaktı biliyoruz. Ancak havaların soğumaya başladığı şu günlerde termal otele giderken yanınıza terlik almayı unutmanız oldukça muhtemel. Şöyle bir gerçek var ki o da terlik tatiliniz boyunca en çok kullanacağınız eşyalardan biri olacaktır. Bu durumda size tavsiyemiz valize eklenecekler listesini hazırlarken terliği üst sıralara yazmanızdır.

6- Nemlendirici ve Saç Bakım Kremlerini Unutmayın

termal tatil için valiz

Gün boyu termal havuz, sauna, hamam derken yenilenmiş ve arınmış bir cilde sahip olursunuz. Günün sonunda dikkatinizi çeken ilk şey cildinizdeki değişim olur. Bu süreçte cildiniz her ne kadar pürüssüzleşse de büyük oranda nem kaybına uğrayabilir. Hem yüzünüz hem de cildinizin kurumasını önlemek için mutlaka yanınızda gündüz ve gece için kullandığınız nemlendiricileri almanızda fayda var. Hatta bahsettiğimiz kuruluk yalnızca cildinizde değil saçlarınızda da görülebileceği için valizinizde saç bakım kremleri ve maskenize de mutlaka yer ayırın.

7- Yalnızca Birkaç Parça Kıyafet Alın

termal tatil valiz hazırlama

Tıpkı daha önce de bahsettiğimiz gibi termal tatilin faydalarından biri de hiç şüphesiz stresten uzaklaşmak diyebiliriz. Bedeninizi ve ruhunuz şifalandıkça üzerinizdeki tüm yüklerin hafiflediğini hissedeceğiniz bu tatilde eşyaların size yük olmasına ise izin vermeyin. Bu sebeple kıyafetlerinizi seçerken genellikle gün içerisinde vaktinizin çoğunu havuz, SPA, sauna ve hamamda geçireceğinizi göz önüne alarak tercihte bulunun. Bizim tavsiyemiz Kaplıca Tatili'nde her gün alt-üst farklı şekilde kombinleyerek giyebileceğiniz birkaç parça kıyafet alarak minimum eşya ile yola çıkmanız yönünde olacaktır.

8- Kitap, Dergi ve Kulaklık İle Yola Çıkın

termal havuz

Sizi önünüzde zihninizi boşaltmak için ideal birkaç gün bekliyor. Vaktinizin çoğunu akıllı telefonunuzla oynayarak ya da e-maillerinizi kontrol ederek geçirmek yerine bu kez farklı bir şey yapın ve seyahatinizi mümkün olduğunca teknolojiden uzak geçirmeyi deneyin. Bu nedenle yanınıza uzun zamandır okumayı planladığınız o kitabı alın, bol bol müzik dinleyerek düşüncelerden uzak durun, takip ettiğiniz dergiyi karıştırın. Yani bedeniniz kadar ruhunuz da dinlenebilsin diye valizinize sizi siz yapan küçük dokunuşlar katın.

Kaplıcaya giderken alınması gerekenleri biz bu şekilde sıralamaya çalıştık. Valiz Nasıl Hazırlanır? içeriğimizi de gözden geçirebilirsiniz. Sizin de önerileriniz varsa yorumlara deneyimlerinizi yazmanızı bekleriz.