Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Selge Antik Kenti Hakkında Her Şey

Selge Antik Kenti Hakkında Her Şey

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 16 Nisan 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Selge Antik Kenti Hakkında Her Şey
Antalya antik şehirler bakımından oldukça zengin bir kent. Pisidya Bölgesi olarak tabir edilen bölgenin en önemli antik şehirleri arasında kabul edilen Selge Antik Kenti de Antalya’da ziyaret edebileceğiniz antik yapılar arasında başta geliyor. Antalya Gezilecek Yerler arasında mutlaka planlarınıza almanız gereken bir antik kent, Selge.

Selge Antik Kenti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Selge Antik Kenti Hakkında Her Şey

Antalya’da yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini çeken, dağa tırmanılarak ulaşılan Selge Antik Kenti’ne giden yolda eşsiz güzellikte ormanlar, şeytan kayaları, peribacaları ve benzeri ilginç yeryüzü şekilleri ziyaretçilere eşlik etmektedir. Fakat sizi uyarmamız gerekir: Yaz aylarında dahi Olukköprü güzergâhından ilerleyip Selge Antik Kenti’ne ulaştığınız zaman hava sıcaklığı yaklaşık 10 derece düşecektir…

"Para basılan ilk şehir; Selge"

Milattan Önce 2000’li yılların sonlarında yaşanan Dor göçleri sırasında kurulduğu düşünülen Selge Antik Kenti, para basılan ilk şehir olması nedeniyle Antalya ilinin büyük bölümünü kapsayan Pisidia bölgesinin en önemli şehirlerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Basılan paraların üzerinde Estlegiiys ismindeki yerli bir Anadolu kentinin varlığı dikkat çekerken Selge Antik Kenti’nin bu Estlegiiys şehri aracılığıyla Eurymedon, günümüzdeki ismiyle Köprüçay vadisi, üzerinden Pamhbilia şehirleriyle bağlantılı olduğu düşünülmektedir.
Otel
Çocuk Dostu
Neredekal Değerlendirme4.6/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Çolaklı, Manavgat, Antalya
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

Selge Antik Kenti’nde Gezilecek Yerler

Selge Antik Kenti Hakkında Her Şey

Selge Antik Kenti’ni ziyaret ettiğiniz zaman görmeden dönmemeniz gereken pek çok yapı bulunuyor. Bu yapılar arasında Selge antik tiyatro, antik yol, su yolu, kemer köprü, garnizon binaları ve böğrüm köprü başta geliyor. Aynı zamanda Selge’de kale surları, giriş kapısı, Agora, mezar alanı olarak geçen Nekropol, Bizans döneminden kalma kilise ve tapınak kalıntıları da ziyaretçilerin görmesi gereken noktalar arasında.

"20 bin kişilik geçmiş!"

Selge Antik Kenti, coğrafi açıdan oldukça elverişsiz görülen bir yerde kurulmuş olsa da tarihte 20 bin kişiye ulaşabilen antik şehirlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Burayı ziyaret ettiğinizde deniz seviyesinden 1000 metreyi aşkın bir yüksekliğe inşa edilen antik şehrin 9000 kişi kapasiteli bir tiyatrosunun, stadyum, stoa ve gymnasion gibi yapılarının olması sizi hayrete düşürecektir. Üstelik günümüze kadar büyük ölçüde ayakta kalabilmiş tiyatrosunun görkemli hâlini gözünüzün önünde canlandırdığınızda Torosların eteklerindeki bu şehrin ne kadar sanata düşkün, aydın ve zengin bir ufku olan kişilerce inşa edildiğini de hayal meyal fark edebilirsiniz…

Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(1 değerlendirme)
Kleopatra, Alanya, Antalya
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

Selge Antik Kenti Nerede?

Selge Antik Kenti Hakkında Her Şey

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Selge Antik Kenti, Altınkaya Mahallesi’nin sınırlarındadır. Manavgat ilçe merkezinin 80 kilometre uzağında, Toros Dağları’nın güney yamacında yer alan Selge Antik Kenti deniz seviyesinden 1250 metre yüksekte konumlanmıştır. Pek çok tur şirketinin düzenlediği turlarla Selge’ye ulaşabileceğiniz gibi özel aracınızla da bu antik kenti ziyaret edebilirsiniz.
Otel
Yetişkin Oteli
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Denizbükü, Manavgat, Antalya
Tatilsepeti.com
%15 Tasarruf
Herşey Dahil
2.125 TL

Selge Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Selge Antik Kenti, haftanın her günü ziyarete açık olup yaz döneminde 08.00 – 19.00, kış döneminde ise 08.00 – 17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Selge Antik kenti giriş ücreti bulunmamaktadır. Ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Antalya Antik Kentler listesi düşünüldüğünde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi.

Antalya’da Nerede Kalınır?

Selge Antik Kenti Hakkında Her Şey

Siz de Selge Antik Kenti ve bölgedeki diğer antik şehirleri ziyaret etmek için Antalya’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız Antalya Otellerilistemizi inceleyerek, seyahatinize dönük konaklama tercihlerinizi gerçekleştirebilirsiniz!
Neredekal Değerlendirme3.2/5 Çok İyi
(11 değerlendirme)
Karaburun, Alanya, Antalya
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.
Giriş
05.04.23
Çıkış
06.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0