Mersin Gastronomi Rehberi

1 Yorum

Gezi Rehberi Sevgi Özdil

Mersin Gastronomi Rehberi
Antalya'yla birlikte Akdeniz'in en güzel sahillerine ev sahipliği yapan Mersin, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla da öne çıkan bir ilimizdir. İstanbul'da kış soğuklarını iliklerinize kadar hissederken Mersin'de hava daha ılık ve güneş içinizi ısıtabilecek kadar sıcaktır. Tabi yaz sıcakları için aynı durumun geçerli olmadığını hepimiz az çok tahmin edebiliriz.
Bir Mersinli memleketini çok sevse de bazen üniversite bazen de iş imkanları için bu cennet topraklardan uzaklaşır. Tıpkı benim gibi... Ama şuna da eminim ki birçok kişi benim gibi Mersin'e her adım attığım attığında soluğu Göksel Tantuni, Dondurmacı Halil, Ciğer Bahattin, Narlıkuyu Yörük Apo Lagos Balıkçısı ve Kerim'in Yeri… daha saymakla bitmeyecek mekanlarda alıyordur. Bunlar dışında sadece gurbette yaşayan bir Mersinli'nin başka yerlerde arayıp da bulamadığı 20 lezzet.

1 - Tantuni / Mersin

TantuniBir kere şu konuda anlaşalım Türkiye'nin hiçbir yerinde yediğiniz tantuni asla Mersin'de yediğinizle aynı değildir. Mersin'de nasılsa bizde de öyle derlerse sakın inanmayın. Yok öyle bir şey, bir kere açık ekmeği (Mersinli'ler lavaşa açık ekmek derler), içine konulan malzemenin bolluğu, etin lezzeti, baharatların lezizliği asla Mersin'de yediğin tantuniyle bir değil.

2 - Batırık / Gülnar

batırıkBilmeyenlerin 'Bu ne biçim isim, başka isim bulamamışlar mı?' dediğini duyar gibiyim. Bunun bir de yaz aylarında bol domatesle yapılanı var, ona da 'Dul Batırık' derler. Ne yalan söyleyeyim 'Dul Batırık' adını ilk duyunca benim de 'Başka bir isim bulmamışlar mı?' sorusu aklıma düşüverdi. Batırık Mersin'in tüm ilçelerinde bilinip tüketilse de özellikle Silifke'de sıkça yapılır. İç harcı kısıra benzer, yoğurularak özleştirilen harca sonra su eklenir ve kıvamlı bir hale getirilerek servis edilir. İçinde; soğan, salatalık, domates, maydanoz, düğürcük denilen çok ince bulgur, kavrulmuş ve yağ gibi çekilmiş yerfıstığı gibi malzemeler konarak hazırlanır. Sulu hali pişirilmemiş çorba gibidir. Su eklenmemiş hali de kısır gibidir. Batırığı, benim gibi Mersin'den uzakta bir yerde birçok kişi bilmeyenlerin yanında yapmıştır ve değişik tepkiler almıştır. Kimisi tadını beğenmiştir, kimisi hiç sevmemiştir, kimisi görüntüsüne takar, kimisi de bunu neden pişirmiyoruz sorunsalıyla kendini parçalar. Ben de her saferinde 'Batırık bu arkadaşım pişmez, yaz sıcaklarında içine bir de buz parçaları atarsın, serin serin yersin.' derim 

3 - Mavi Yengeç - Pavurya / Taşucu

yengeçGurbetteki hemen hemen her Silifkeli tıpkı benim gibi kendi topraklarına döndüğü anda ilk olarak koşa koşa yengeç yemeğe gider. Taşucu Limanı'nın hemen yanında Hayal Restoran ya da Kerim Yeri'nde biranın en güzel mezesi ve protein kaynağı yengecin en lezzetlisini yersiniz. Eğer Taşucu'na yorunuz düşerse Hayal Restoranda yengecin yanında şişte yılan balığını denemenizi de şiddetle tavsiye ederiz.

4 - Bıldırcın / Erdemli

bıldırcınİşte bu canilik diyebilirsiniz ve haklı da sayılırsınız. Mersin'de Türkiye'nin tek ruhsatlı bıldırcın üretim çiftliği var ve bu çiftlikten hem bıldırcın yumurtası hem de bıldırcınlar tüm dünya pazarına sevk ediliyor. Doğal olarak da Mersin'de özellikle Erdemli ve Silifke bölgesinde bir bıldırcın kültürü var. 7'den 77'ye bıldırcın yumurtası tüketilirken bıldırcının kendisi çok fazla tüketilmiyor. Eğer yolunuz Mersin'e düşerse Erdemli'nin Silifke Caddesi üzerinde Tombul'un Yeri var. Buraya mutlaka uğrayın ve rakının yanına; mezelerden, ünlü bulgur pilavında ve bıldırcından sipariş verim. Böylesine harika lezzetli daha önce hiç tatmadığınızı garanti ederiz. Bıldırcın yiyemeyenler için tavuk ve et gibi faklı alternatiflerin de olduğunu hemen hatırlatalım.

5 - Yörük Kahvaltısı / Narlıkuyu

yörük kahvaltısıYörük kahvaltısı yer yerde var dediğinizi duyar gibiyiz. Ama Narlıkuyu'daki Yörük kahvaltısı hiçbir yerde yok. Masaya konulan tüm yiyecekler yörede yetiştirilen ürünlerden olup hepsi taptaze ve birbirinden lezzetli. Doğal ortamında yetişen meyvelerin köylü kadınların ellerinden en lezzetli haliyle direk masanıza geliyor. Reçeller, sıkma, börek, yayık tereyağı, kaymağı, çökelek kavurması… en az 40 çeşit.

6 - Koyun Yoğurdu - Pirzola / Sertavul Geçidi

sertavulİç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayan geçitlerden biri olan Sertavul'da etin tadı bir başka güzel. Karaman'dan Mut'a inerken karşınıza çıkar Sertavul Yayılası. Yol üzerinde karşılıklı olarak dizilmiş et restoranları hemen dikkatinizi çeker. Burayı özel yapan şey sadece Toroslarda kekiklerle beslenen kıl keçisinin lezzetli etleri değil etin yanında tadına başka hiçbir yerde rastlayamayacağınız koyun yoğurdudur. Hele bir de kış aylarında etrafta karlar varsa ortam bir harikadır. Malum Mut'un komşu ilçesi Silifke yoğurdu ile meşhur.

7 - Sıkma - Çökelekli Saç Böreği / Silifke

sıkmaFotoğraf:Bilgehan Çelik
İşte bu iki ayrılmaz lezzeti bir Mersinli'nin sevmemesi imkansız. Birçok yerde lor peyniri derler çökeleğe ama birbirinden çok farklı tatlara sahiptirler. Sıcacık pişirilen bazlamanın bir tarafı tereyağı ile yağlanır, içene patates, peynir, kıyma, çökelek (damak zevkinize göre koyabileceğiniz ) gibi bir haç konulur, dürüm gibi yapılar ve sıkılır, sıkılma eyleminden dolayı da adına sıkma denir. Börek de yine yuvarlak şekilde açılan hamura konulan iç harcın saçta pişirilip yağlanmasıyla hazırlanır. Bu iki harika lezzetin yayına bir de bol köpüklü yayık ayranı konularak servis edilir.

8 - Muz / Anamur

muzTürkiye'de en lezzetli muz tabi ki de Anamur'da yetişir. Minik minik Anamur muzunun tadını başka hiçbir yerde yetişen muzdan alamazsınız, iddia ediyoruz. Eğer hasat zamanı Anamur'a ya da Mersin'e yolunuz düşerse bu harika muzlar yol kenarında bile satılır. Yemeden ve evinize satın almadan gitmenizi asla tavsiye etmeyiz.

9 - Narenciye / Mersin

narenciyeHiçbir limonun, mandalinanın, portakalın, kan portakalının tadı benzemez başka yerlerde yetişen narenciyeye. Tabi ki de herkesin narenciyesi kendine güzeldir ama Mersin'in narenciyesi muazzamdır.

10 - Kerebiç / Mersin

kerebiçMersin'e özgü lezzetlerden biri olan kerebiç tatlısının cevizli ve Antep fıstıklı çeşitleri vardır. Seveni çok sever sevmeyeni de hiç sevmez. Kerebiç çöven otu, ceviz ya da fıstık ve un ile yapılan hafif bir tatlıdır. Köpüğü de ayrıca faydalıdır. Çöven otundan yapılan köpüğü; göğsü yumuşatıcı, balgam söktürücü, terletici ve ateş düşürücü etkilerinin yanı sıra egzama gibi birçok cilt hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir. Bize göre kerebicin en iyisini Mersin'de ve Kerebicci Oğuz'da yiyebilirsiniz.

11 - Cezerye / Mersin

cezeryeHavuç ve şekerin harika uyumundan ortaya çıkan ve insanın yedikçe yedirten bir lezzet cezerye. Tıpkı kerebiç gibi cezerye de Mersin'e özgü harika bir tatlıdır. Mersin ve ilçelerinin hemen hepsinde cezeryeyi bulabilirsiniz. Ancak en lezzetlisini Mersin'in en eskisi Dondurmacı Halil'de yersiniz.

12 - Bici Bici ve Karsambaç / Çamlıyayla

KarsambaçMersin'in sıcak yaz günlerindeki en ideal serinleticisi. Karsambaç, günümüzde AVM ve sinema büfelerinde görmeye alışkın olduğumuz 'Slush ya da ice slush' olarak bilinen içeceğin en doğal haliyle yapılanıdır, şeklinde kısaca anlatabiliriz. Karşambaç; bildiğimiz kar, kar olmadığında rendelenen buz ve ev yapımı şurup kullanılarak hazırlanır. Mersin'e bağlı Çamlıyayla ilçesinde yapılanları da en lezzetlisidir. Bici de Adana'ya özgü olsa da Mersin'de çok tüketilir, karsambacın nişastalısıdır.

13 - Şiş Ciğer - Et / Mersin

CiğerCiğer Mersin'e özgü bir yiyecek değil tabi ki. Ama hiçbir yerde Ciğerci Bahattin ya da Ciğerci Apo'da yediğiniz şiş ciğerin tadını bulamazsınız. Onlarca çeşit meze, bu iki restoranda da masaya oturduğunuz anda gelir ve her porsiyonda 10 şiş ciğer vardır. Ciğer sevmeyenler için de et, tavuk, yürek gibi farlı seçenekler bulunur.

14 - Kayakoruğu / Narlıkuyu

KayakoruğuTüm Türkiye'ye Narlıkuyu'dan yayıldığına iddiaya girebiliriz. 90'lı yıllarda bile burada tüketilen kayakoruğu otu deniz kenarındaki kayaların arasında yetişir ve toplanır. Toplanan bu otların turşusu yapılır. Yine en lezzetlisini burada yiyebileceğiniz bu otun turşusu Narlıkuyu'da hangi restorana oturursanız oturun hemen masanıza gelir.

15 - Çilek / Silifke

Silifke çileğiSilifke'nin domatesi, narenciyesi, yer fıstığı, yayık ayranı, çökeleği vb. birçok şeyi meşhurdur ama çileği de ayrı bir güzeldir. Tıpkı muz gibi yol kenarında kasa kasa satılır. Kokusu ve tadı da bir başka güzeldir. Reçeli de bir başka güzel olur Silifke çileğinin.

16 - Kalamar - Lagos / Narlıkuyu

Narlıkuyu balıkBalığın ve kalamarın en lezzetlisi Narlıkuyu'da yenir. Başka hiçbir yerde böylesine lezzetli yapılan özellikle lagos balığını ve kalamarı yiyemezsiniz. Yolunuz düşerse burada kaya lagosu, kalamar, şiş karides ve ahtapot ızgara siparişinizi mutlaka verin. Tavsiye restoran en iyisi hatta: Narlıkuyu Lagos Restaurant Yörük Apo'nun Yeri

17 - Turunç Reçeli / Erdemli

turunç reçeliSilifke'den Mersin'e gidilen ana yol üzerinde Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nün satış ofisini görürsünüz. Burada farklı büyüklüklere sahip turunç reçelini satın alabilir ve bu lezzetin tadına bakabilirsiniz.

18 - Erik / Silifke

ErikÜlkemizde ilk erik hasadı Silifke'de başlar ve tüm yurda buradan dağıtılır. Papaz eriği, mürdüm eriği, sarı erik ve daha nice türü.

19 - Kayısı / Mut

Kayısı'Malatya'nın kayısısı meşhurdur, Mut nereden çıktı şimdi' dediğinizi duyar gibiyiz. Ama bu cümleyi söylerken unuttuğunuz bir şey var. O da bir Mersinli için Mut kayısısı üzerine başka bir kayısı daha lezzetli değildir.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Mersinli arkadaşım sayesinde keşfettiğim kerebiç ve batırık harika iki lezzet. Cezeryenin de çok güzel olduğunu söylemeliyim. Batırığı buzlu sunmak da ayrı bir incelik yaz aylarında.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)