Rhodiapolis Antik Kenti Hakkında Her Şey, Türkiye

Rhodiapolis Antik Kenti Hakkında Her Şey

Yorum Yok

Rota Önerileri Alper Kaya

Rhodiapolis Antik Kenti Hakkında Her Şey
İsminden dolayı Rodoslular'ın kurduğu düşünülen Rhodiapolis Antik Kenti, başka bir rivayete göre de adını Mopsos'un kızı Rhodos'tan almaktadır. Zira Hekataios'a göre bölgenin yerleşimi ise Rodoslular tarafından koloni olmalarının ardından başlamıştır… Ancak bilinen bir gerçek vardır ki Rhodiapolis sikkelerine göre bölge halkı kendilerini Likyalı olarak kabul etmektedir. Hadi gelin, Antalya Gezilecek Yerler arasında bulunan Rhodiapolis kalıntıları arasında bir gezintiye çıkalım.

Opramos Anıt MEzarı

Rhodiapolis Antik Kenti Hakkında Her ŞeyKentin, günümüze kadar ulaşan en görkemli kalıntısı şehrin tam ortasında yer alan tiyatrodur. 16 oturma sırasının bulunduğu, yarım daireden biraz daha kapalı cavea ve daima açık durumdaki paradoksları ile dikkat çeken tiyatronun tam önünde dönemin en zengin kişilerinden birisi olan Opramos'un anıt mezarı bulunmaktadır.

Rhodiapolis Kazıları

Rhodiapolis Antik Kenti Hakkında Her ŞeyAntalya'daki antik şehirlere nazaran oldukça yeni bir dönemde kazılmaya başlanan Rhodiapolis'te, 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Üniversitesi iş birliği ile çalışmalar başlatılmıştır. Ancak şehrin keşfi, çok daha eskiye dayanıyor. Avustralyalı arkeologlar tarafından 1892'de keşfedilen Rhodiapolis 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü tarafından kamera ve sensörlerle donatılmıştır. Bu çalışmalar sayesinde hem bölgedeki yangın ve sel gibi doğal afetlerin hem de kaçak kazıların önüne geçilmesi planlanmıştır.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

2000 TL

En Uygun Fiyata Git

Rhodiapolis Yazıtları

Rhodiapolis Antik Kenti Hakkında Her ŞeyAntik dönemden kalma tiyatronun önünde yer alan, dönemin en zenginlerinden Opramoas'un anıt mezarında bulunan kitabe, bütün Lykia bölgesinde bulunmuş en uzun yazıt olma özelliği taşımaktadır. Anadolu'da şimdiye dek keşfedilmiş en uzun Antik Yunanca yazıt bu mezar duvarına işlidir. Bu yazıtlarda İmparator ve bölge valisinin mektupları, Opramoas'a sunulmuş onur ödülleri, şehrine ve diğer Lykia şehirlerine yaptığı yardımların yanı sıra günümüze kadar tek bir izi bile ulaşmamış olan Fortuna ve Nemesis'e adanmış tapınaklardan bahsedilmektedir. 12 imparator mektubu, 19 procurator mektubu ile 33 birlik toplantısı notunun yer aldığı Opramoas yazılı anıtlarının büyük bir bölümü maalesef defineciler tarafından tahrip edilmiştir.

Rhodiapolis Gezilecek Yerler

Rhodiapolis Antik Kenti Hakkında Her ŞeyRhodiapolis Antik Kenti'nde Opraomas yazıtlarının yanı sıra klasik dönemden Bizans'a kadar uzanan pek çok kalıntı bulunmaktadır. Kilise, nekropol ve çok sayıda su sarnıcının yanı sıra şehrin tiyatrosu ve hamamı da ziyaretçiler tarafından gözlenebilen antik yapılar arasında yer almaktadır.

Rhodiapolis Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Rhodiapolis Antik Kenti, herhangi bir giriş ücretine tabi olmadığı gibi antik kenti ziyaret saatleri için de herhangi bir kısıtlama uygulaması bulunmamaktadır.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

2600 TL

En Uygun Fiyata Git

Rhodiapolis Antik Kenti Nerede?

Antalya Gezilecek Antik Kentler arasında yer alan Rhodiapolis Antik Kenti, Antalya şehrinin sınırları içinde yer almaktadır. Kumluca ilçesinin 2.5 kilometre kuzeyindeki bir tepenin eteklerinde başlayan antik şehir, tepenin zirvesine kadar uzanan bir alana inşa edilmiştir. Antik şehrin hemen yanında Sarıcasu Köyü vardır. Antik şehrin bulunduğu bölge, halk arasında uzun bir süre Eskihisar ismiyle anılmıştır.

Antalya'da Nerede Kalınır?

Rhodiapolis Antik Kenti Hakkında Her ŞeySiz de Rhodiapolis Antik Kenti ve Antalya'daki Antik Şehirleri ziyaret etmek için Antalya'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız Antalya otelleri listemiz ile seyahatinize dönük konaklama tercihlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

2126 TL

En Uygun Fiyata Git

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)