Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Tarihi Yerler
Turistik Yerler

Kumluca Gezilecek Yerler

Kumluca civarında görülmesi gereken 7 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Rhodiapolis Antik Kenti
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Antalya
Korydalla Antik Kenti
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Antalya
Adrasan Koyu

Adrasan Koyu

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Antalya
Olimpos Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(7 yorum)
Antalya
Sazak Koyu

Sazak Koyu

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Antalya
Gelidonya Feneri
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(3 yorum)
Antalya
Altınyaka

Altınyaka

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Antalya

7 mekandan 7 tanesi gösteriliyor

Kumluca Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler İçin Yapılan Yorumlar
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
16.04.2020
Misafir
Gelidonya Feneri için yapılan yorum
Tekrar görebilmek için
Yol olmasın yol olmasın ki oraların canına okumasınlar. Her yer çöple dolmasın, her yere aşkını ilan ettiğini sanarken vatan toprağına ihanet içinde olanlar dolmasın. Bırakın yol olmasın. Emek gereksin görmek için, yol olmasın ki oraları tekrar görebilmek için bir yolumuz olsun.

Kumluca Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

En önemli yürüyüş rotalarından biri olan Likya yolu; Kumluca sınırları içerisinden geçiyor. Bu nedenle tüm dünyadan yabancı ve yerli turist Kumluca’yı görmeye geliyor. Kumluca yüzyıllardır birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış önemli turizm beldelerini barındıran illerden biri oluyor. 31.

581 nüfusa sahip olan Kumluca ile Antalya arasındaki mesafe 93 kilometre ölçülür. 30 km uzunluğunda bir sahil şeridi bulunan ilçe Antalya Kumluca gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Koylarıyla ünlü Kumluca’nın çevresinde eski dönemlere ait çok fazla kalıntı ve tarihi eser gibi mutlaka görmeniz gereken bazı tarihi güzellikler bulunuyor.

Kumluca’da turizmin yanı sıra seracılık da oldukça yaygın yapılıyor. Aynı şekilde yayla turizmi de sıklıkla tercih ediliyor. Alternatif bir tatil, farklı bir deneyim yaşamak isteyen tatilciler yayla turizmini de deneyimliyor. Kumluca'da gezilecek yerler doğal güzelliklerle doluyken lokasyon, tarihi dokusuyla da dikkat çekiyor.

Kumluca; çevresinde yüzyıllardır yaşayan çok fazla medeniyet barındırır ve bu nedenle çevresinde çok fazla antik kalıntılar bulunur. Tarihi açıdan görülebilecek enfes yerlere sahip Kumluca antik kentleri tatilciler tarafından sıklıkla ziyaret edilir.

1- Olimpos Antik Kenti Antalya’nın en çok ziyaret edilen ve adını en çok duyuran turizm noktalarından biri olarak karşınıza çıkar. Antik kent, Antalya’ya 87 km uzaklıkta, Kumluca’ya ise 28 km uzaklıkta bulunur. Kentin tam kuruluş tarihi bilinmiyor fakat M. Ö.

167 yılında var olan sikkelerin üzerinde adı geçtiği bilinir ve dönemin en önemli liman kentlerinden biri olarak görülür. Olimpos Kenti 11. ve 12 yy’da Venedikliler ve Cenevizliler tarafından yeniden inşa edilir ve Haçlı Seferleri sırasında ticaret yapılan bir liman haline gelir. Olimpos plajına ulaşmak için tarihi kentin içerisinde geçmeniz gerekir.

Bir müze olduğu için giriş ücretli oluyor. Aynı zamanda Olimpos sahili Caretta Carettaların yumurtlama bölgesi olduğu için oldukça korunan bir sahil. Kumluca tarihi mekanları arasında en bilinen yer Olimpos antik kenti ve sahili olarak kabul edilir.

2- Rhodiapolis Antik Kenti, Kumluca’nın 2, 5 km kuzeyinde Sarıcasu köyünde bulunur. Bu antik kentin merkezindeki tiyatronun kalıntıları günümüze kadar korunmuş ve ziyaretçiler tarafından görülebilir. Kentin diğer birçok yapısı harabeler şeklinde kendini gösterse de yapılan çalışmalar neticesinde, hamam, agora ana cadde ve tiyatro gün yüzüne çıkarılmış durumda.

Kumluca’ya yolu düşenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Kumluca tarihi mekanları arasında yer alır.

Kumluca antik kentleri ve plajlarıyla olduğu kadar doğa harikası olan koylarıyla da ünlü ilçelerimizden biri. Kumluca otelleri ziyaretçileri için en popüler olan koylar şu şekilde sıralanabilir:.

1- Adrasan Koyu: Adrasan köyüne bağlı bir plaj olup 2 km’lik bir plaja sahip koyun çevresi ormanlarla kaplı bulunur. Ayrıca Likya yolunun üzerinde yer alan koy çok fazla turist tarafından ziyaret edilir. Yerli-yabancı fark etmeksizin ziyaretçiler Kumluca doğal güzellikleri arasında Adrasan koyunu birinci sıraya koyarlar.

2- Korsan Koyu: Kumluca’ya bağlı Karaöz köyü sınırları içerisinde bulunup Gelidonya feneri yolu üzerinde yer alır. Özellikle kamp ve karavan tatili yapan tatilciler tarafından sıklıkla tercih edilen koyun çevresi çam ormanlarıyla kaplı, yeşili ve maviyi birleştiren bir doğa harikası olur.

Sularının berraklığı sebebiyle tekne gezilerinin de uğrak noktalarından biri haline gelir.

3- Papaz Koyu: Kumluca’ya yaklaşık olarak 12 km mesafede bulunur. Koy çevresinde Kumluca belediyesi tarafından yapılan bir mesire alanı yer alır. Özellikle kamp tatili yapan tatilciler tarafından sıklıkla tercih edilen koylardan biri olur.

4- Sulu Ada: sadece tekne yoluyla ulaşım sağlanabilen, tam bir doğa harikası olarak görülür. Beyaz kumları ve berrak turkuaz denizi ile görenleri mest eden bir güzelliğe sahip. Adrasan plajından kalkan tekneler ile adaya ulaşım yapılabilir, fakat adada herhangi bir yerleşim bulunmaz.

Yolunuz Kumluca’dan geçerse mutlaka görmeniz gereken doğa harikası yerler arasında yer alır.

Kumluca Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kumluca için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Kumluca için gezilecek en popüler tarihi yerler : Korydalla Antik Kenti, Rhodiapolis Antik Kenti, Kumluca konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kumluca için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Kumluca için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Adrasan Koyu, Opramoas Anıt Mezarı, Altınyaka, Kumluca konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kumluca için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Kumluca için gezilecek ücretsiz yerler : Gelidonya Feneri, Olimpos Antik Kenti, Adrasan Koyu, Kumluca konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kumluca için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Kumluca için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Adrasan Koyu, Rhodiapolis Antik Kenti, Opramoas Anıt Mezarı, Kumluca konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kumluca için gezilecek yerler nelerdir?
Kumluca için gezilecek yerler : Gelidonya Feneri, Olimpos Antik Kenti, Adrasan Koyu, Kumluca konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.