Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Oturduğunuz Yerden Keyifli Bir Kültür Turu Yapabileceğiniz 10 Sanal Müze

Oturduğunuz Yerden Keyifli Bir Kültür Turu Yapabileceğiniz 10 Sanal Müze

Paylaş
Bengi Alkaya  
Eklenme: 17 Mart 2020
 • Son Güncellenme: 21 Ağustos 2023
Oturduğunuz Yerden Keyifli Bir Kültür Turu Yapabileceğiniz 10 Sanal Müze

Her geçen gün gelişimini şaşkınlıkla izlediğimiz teknoloji sayesinde bugün pek çok şeye erişimimiz çok daha kolay. Kişisel bakımdan giyime, beslenmeden sosyal etkinliklere kadar pek çok ihtiyacımıza teknoloji sayesinde kısa sürede ulaşım sağlayabiliyoruz. Peki ya sanat? Teknoloji tabi ki bu konuda da bir hayli gelişme gösterdi. Özellikle son dönemlerin en ilgi çekici deneyimlerinden biri sanal müzelere olan ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. İnternet ortamında çevrim içi olarak ziyaret edebileceğiniz sanal müzeler sayesinde dünyanın dört bir yanından önemli müzelere ulaşım sağlayabiliyorsunuz. İşte oturduğunuz yerden keyifli bir kültür turu yapabileceğiniz 10 sanal müze.

{ad:0}

1 – Louvre Müzesi / Paris


louvre müzesi

Dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Louvre Müzesi, her yıl sayısız turisti ağırlıyor. Hatta öyle ki yalnızca bu müze için bile Paris’in yolunu tutan milyonlarca sanat tutkunu bulunuyor. En bilinen sanat eseri Leonardo Da Vinci’ye ait Mona Lisa tablosu olan müzede, antik çağ eserlerinden günümüze kadar uzanan geniş bir koleksiyon sergileniyor. Müze sanal tur ile gezilebiliyor.

2 – Uffizi Müzesi / Floransa


uffizi müzesi

Rönesans’ın başkenti Floransa’da yer alan Uffizi Müzesi, dünya genelindeki sanatseverlerin favori müzelerinden biri. Bünyesinde ölçülemeyecek değerde bir sanat koleksiyonunu barındıran müzede İtalya’nın en ünlü ailelerinden Medici ailesinin sanat koleksiyonunu görme şansı bulabiliyorsunuz. Üstelik bunun için kilometrelerce yol kat etmenize gerek olmadan…

3 – Rijksmuseum / Amsterdam


Rijksmuseum

Hollanda’nın en kapsamlı müzesi olan Rijksmuseum, Amsterdam seyahatlerinin olmazsa olmazı. Aynı zamanda çevrim içi olarak keşfedilmesi en keyifli müzelerden biri olmaya aday Rijksmuseum’da Rembrandt, Vermeer gibi ünlü ressamların eserlerinin yanı sıra sanat kütüphanesi de yer alıyor. 

4 – Pergamon Müzesi / Berlin


pergamon müzesi

Sanal tur imkanı sunan müzelerden biri de Berlin’de yer alan Pergamon Müzesi. En ünlü eserlerinden biri Bergama’dan taşınan Zeus Sunağı olan müzede, klasik antik çağ koleksiyonu gibi pek çok önemli eser sergileniyor. Tabi bu sebeple Pergamon Müzesi sizin de bildiğiniz gibi bir sanatseverin mutlaka ama mutlaka ziyaret etmesi gereken müzelerin başında geliyor.

5 – Ayasofya Müzesi / İstanbul


ayasofya müzesi

İstanbul’da yer alan Ayasofya Müzesi bugün dünyanın dört bir yanından milyonlarca turistin şehirde en sık ziyaret ettiği yerlerden biri. İç ve dış mimarisi ile tarihe yakından tanıklık etmenizi sağlayan müzede Osmanlı ve Bizans’ın izlerine rastlıyoruz. Müzenin sanal tur imkanı sunması ise onu henüz görme şansı olmayanları bir hayli sevindiriyor.

6 – British Museum / Londra


british museum

Londra’da yer alan British Museum, tıpkı listede yer alan diğer müzeler gibi dünya çapında bir üne sahip. İlk olarak 1759 yılında ziyarete açılan bu müzede dünyanın dört bir yanından getirilen eserler sergileniyor. Dört ana bölümden meydana gelen müzeyi fiziki olarak gezebilmek kadar sanal olarak keşfetmek de ayrı bir keyif veriyor.

7 – Ulusal Doğa Tarihi Müzesi / Washington


washington doğa tarihi müzesi

Daha önce Amerika’nın Washington kentinde yer alan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’ni görme şansınız olmuş muydu? Eğer olmadıysa sorun değil. Çünkü burası da sanal müze turu yapabileceğiniz yerlerden biri. Doğayı konu alan ve içerisinde bitkiler, hayvanlar, fosiller gibi milyonlarca örnekten oluşan bir koleksiyonun yer aldığı müze oldukça ilgi çekiyor.

8 – Hermitage Müzesi / St. Petersburg


hermitage müzesi

Moskova’dan sonra Rusya’nın ikinci büyük şehri olan St. Petersburg’ta yer alan Hermitage Müzesi, 1852 yılından bu yana ziyarete açık. Dünyanın en eski müzelerinden biri olma özelliğine sahip Hermitage Müzesi, oldukça yüksek sayıdaki resim koleksiyonu ile dikkat çekiyor. Müzenin iç mimarisi ise en az koleksiyonlar kadar görenleri hayran bırakıyor.

9 – Zeugma Mozaik Müzesi / Gaziantep


Zeugma mozaik müzesi

Gaziantep’te 2011 yılında ziyarete açılan Zeugma Mozaik Müzesi, ülkemiz açısından oldukça büyük öneme sahip. Müzede Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan mozaiklerin yanı sıra Roma dönemine ait pek çok yapıya da rastlanıyor. Burada sergilenen en ünlü eser ise Çingene Kızı mozaiği. Eğer henüz Zeugma Mozaik Müzesi'ni görme şansınız olmadıysa kısa bir sanal tura çıkmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

10 – Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli / Roma


vatikan müzeleri

İtalya’nın başkenti Roma’da yer alan ve Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan, aynı zamanda eserleriyle sanatın da merkezi. Raffaello, Boticelli ve Michelangelo gibi sanatçıların dünyaca ünlü eserlerini görme şansı bulabileceğiniz müzenin, tavan süslemelerinden heykellerine kadar her bir köşesi büyüleyici.

Yorumlar

Mustafa irteş 
26.05.2020
Amatör bir gezgin olma yolunda ilerleyecekken coronavirüs yüzünden evlere hapsolduk. Bu değerli yerleri şu an gezemesem de sanal olarak görmeyi çok isterdim. İzniniz olursa lütfen, teşekkürler.
Ayşe çelik 
22.04.2020
Bir link verecek misiniz? Oturduğumuz yerden bu işlemi nasıl gerçekleştireceğiz?
ayhan turhal 
29.03.2020
İyi, güzel de oturduğumuz yerden bu müzeleri nasıl gezeceğiz bir de onun yolunu söyleseniz ne kadar iyi olurdu.
huban lolis 
23.03.2020
Bu müzelerin giriş linklerini de yollasaydınız ya.
Tolga Lüle 
21.03.2020
İyi güzel de neden görebileceğimiz linkler yok onu anlamadım?
Daha fazla yorum gör