Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 21 Aralık 2022
 • Son Güncellenme: 09 Mayıs 2023
Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

Günler hızlıca geçmekte ve bir anda bir bakmışız yılın sonu gelmiş bile! Hepimiz şimdiden kafamızda seneyi bitirdik ve gelecek senenin tatil planlarını yapmaya başladık değil mi? Bu tatil planlarına da 2023 festivallerini internette bir tarayıp, ilgimizi çekenleri şimdiden yapılacaklar listelerimize aldık bile. Birçok festival tam programlarını henüz açıklamamış olsa da her sene gerçekleşen etkinliklerin 2023 festival programları şimdiden belirlenmeye başladı. Biz de sizler için önden derlediğimiz 2023 festival takvimi ile tatillerini planlayan siz gezginlerin işini kolaylaştırmak istedik.

{ad:0}

24. Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali (5 - 8 Şubat 2023)

Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

İzmir’in Bayındır ilçesinde 23 senedir gerçekleşen festival, gelecek sene de Mayıs ayında sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor. Festival kapsamında tüm ilçenin çiçek kortejleri ile süslenmesi gerçekten Bayındır’ı ‘’Alice Harikalar Diyarı’’ hikayesinden fırlama bir şekle büründürüyor ve tüm ilçenin üzerine biraz hayal gücü ile peri tozu serpilmiş gibi görünmesini sağlıyor. Festival bu sene 5 - 8 Şubat 2023 tarihlerinde gerçekleşecek.

Holi Festivali (8 Mart 2023)

Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

Renklerin birleştirici gücü adına! Kışın bitmesiyle baharın gelişini temsil eden bu festival Hindistan’dan dünyaya yayılan bir gelenek ve 2023 senesinde 8 Mart günü bizlerle! Tüm insanları bir araya getirmeyi hedefleyen festivalin hala bir parçası olmadıysanız 2023 yılı sizin yılınız olabilir.

Alaçatı Ot Festivali (23-26 Mart 2023)

Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

Önümüzdeki sene on ikincisini gerçekleştirecek olan İzmir’in en güzel ve güzelliğinin büyüsüne kapılanların her bir alanını doldurduğu Alaçatı’da gerçekleşen Alaçatı Ot Festivali her yıl Mart ayında Ege’nin endemik bitkilerinin hayranlarını ve lezzet düşkünlerini bir araya toplamakta. 2023 senesinde 23 - 26 Mart tarihlerinde gerçekleşmesi hedeflenen festival yine hayatın hızlı tüketimine inat bir başkaldırıda olacak ve bizlere hayatın hızını biraz düşürünce aslında ne kadar lezzetli ve keyifli olduğunu hatırlatacak.

42. Uluslararası İstanbul Film Festivali

Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

Nisan’ın gelişi ile birlikte sinema salonlarını dolduran bağımsız yapımların afişlerini sosyal medyada ve duvarlarda görmeye başlıyorsak bilin ki İstanbul’da yaşıyorsunuzdur ve İstanbul Film Festivali kırk ikinci kez kapılarını sinemaseverlere açmaya hazırlanıyordur. Her yıl Nisan’ın başında gerçekleşen etkinliğin yine 2023 yılında yılın aynı tarihte olması hedeflenmekte.

Adana Portakal Çiçeği Festivali (25-30 Nisan)

Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

"Nisan’da Adana’da" söylemiyle portakalların çiçeklenmesini kutlayan ve bunu bir karnaval geleneğinde 10 kez kutlayıp dönüştüren Adana şehri ve Portakal Çiçeği Festivali, 2023’te 25 - 30 Nisan tarihleri arasında on birinci kez gerçekleşecek. Şehrin masalsı bir görünüme büründüğü bu tarihlerde ayrıca festivale özgü olan ve senelerdir yapıldığı için artık bir sembol haline gelen kostümlü kortej de 29 Nisan tarihinde Adana Caddelerinden şehri selamlayacak.

Festival kapsamında Kasım ayı itibariyle etkinlik ve proje başvuruları da halka açıldı. Başvuruların yanı sıra 17 Nisan 2023’e kadar açık olacak bir de Kortej Kostümleri Tasarım Yarışması da mevcut. İlginizi çeken bir alansa festivalin internet sitesinden detaylı bilgilendirmelere ulaşabilirsiniz.

Samsun Gençlik Festivali (19 Mayıs 2023)

Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

Bu sene dördüncü düzenlenen ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile başlayan dört günlük gençlik festivalinin yine 2023 yılında aynı tarihlerde Samsun’da yapılması planlanıyor. Çeşitli konserlerle sahil şeridini gençlerle doldurmayı hedefleyen festivali uğranacak konserler listenize not etmenizde fayda var.

7. Adana Lezzet Festivali (28-29 Mayıs 2023)

Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

Adana’da sokak lezzetlerini sevenler için muhakkak uğranacak bir durak olan bu aşırı leziz festival 2023 senesinde de 28 - 29 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Festivale girişin tamamen ücretsiz olmasıyla, eğer sizin de bu tarihlerde yolunuz Adana’ya düşerse muhakkak buraya uğramayı unutmayın hatta şimdiden takvimlerinize 28 - 29 Mayıs tarihlerini not edin.

Çukurova Rock Festivali

Adana Bacardi Birbiçer Tesislerinde düzenlenen Çukurova Rock Festivali, 2023 senesinde de Mayıs ayının ortasında rock severler ile buluşmayı planlıyor. Festival bu sene 12 - 15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşmişti. Harika bir doğa manzarasına sahip bu tesiste müziğe doymak istiyorsanız Mayıs ayında takvimlerinize not düşmeyi unutmayın.

İzmir Kahve Festivali

Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

Şehri Uyandıra Festival sloganıyla yola çıkan ve farklı zamanlarda farklı şehirlere yayılan Kahve Festivali’nin İzmir ayağı bu sene olduğu gibi yine Mayıs ayının sonunda sevenleriyle buluşmayı hedefliyor.

Tekirdağ Kiraz Festivali (9-12 Haziran 2023)

Her yıl Haziran ayında kirazların açmasının kutlandığı ve bu bahaneyle yerli üreticinin sanatla üretimini birleştirdiği bir festival olan Tekirdağ Kiraz Festivali, 2023 yılında 9 - 12 Haziran tarihleri arasında yapılması hedefliyor. 2022 yılında elli beşincisini kutlayan festival geçecek sene elli altıncı ile bizlerle. Festival ayrıca ülkemizdeki en eski festivallerden biri olduğunu da kanıtlıyor her sene.

Kalamış Yaz Festivali

Koskoca üç boyunca Kadıköy’ün çeşitli açık hava mekanlarına yayılan ve İstanbul’un sıcak yaz günlerini konserler, film gösterimleri, tiyatro oyunları, komedi şovları gibi çeşitli etkinlikler ve gösterilerle serinlete Kalamış Yaz Festivali, bu sene gördüğü yoğun ilgiden sonra 2023’te İstanbullularla tüm yaz beraber olacak.

Uludağ Yaz Festivali (28-30 Ağustos 2023)

Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

Herkesin kışın gittiği bir lokasyon olmasına rağmen kayak sezonunu aratmayacak bir dolulukta gerçekleşen Uludağ Yaz Festivali 2023 senesinde de 28 - 30 Ağustos tarihleri arasında Uludağ zirvesinden yayılan ışık gösterileri, konserler ve dans enerjisiyle yaza damgasını vuracak.

Troya Kültür Yolu Festivali

Türkiye Kültür Yolları Festival serisi kapsamında 2022 senesinde 16 - 25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen ve birçok sanat dalının şehrin merkezinde herkesin ulaşabileceği şekilde konumlanmasını sağlayan Troya Kültür Yolu Festivali’nin ikincisinin yine Eylül ayında gerçekleşmesi planlanıyor.

Konya Mistik Müzik Festivali

Türkiye Kültür Yolları Festival serisi kapsamında bu sene 22 - 30 Eylül tarihlerinde gerçekleşen hem kulaklarımızın pasını silen hem de ruhumuzu doyuran bu müzik ziyafetinin ikincisinin yine Eylül ayında yapılacağı konuşulmakta.

Ankara Kahve Festivali

Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

Kahve hakkındaki seminerler, atölyeler ile bu festivalin hatrının 40 yıldan fazla olacağını bize düşündürten Ankara Kahve Festivali, 2023 yılında da Ankaralı kahve severlerle Eylül ayının sonunda buluşmayı planlıyor.

Başkent Kültür Yolu Festivali

Türkiye Kültür Yolları Festival serisi kapsamında 2022 senesinde 1 - 23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen, resimden müziğe, sinemadan dansa birçok sanatsevere hitap edecek şekilde planlanmış olan Başkent Kültür Yolu Festivali’nin ikincisinin yine Ekim ayında gerçekleşmesi kurgulanmakta.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali

Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

Türkiye Kültür Yolları Festival serisi kapsamında 2022 senesinde 1 - 23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşmiş olan ve AKM’de İstanbulluları 7’den 70’e olmak üzere sanatın her alanında doyuran Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin ikincisinin yine Ekim 2023’te gerçekleşmesi hedefleniyor.

Sur Kültür Yolu Festivali

Türkiye Kültür Yolları Festival serisi kapsamında 2022 senesinde 8 - 16 Ekim tarihlerinde Diyarbakır ilimizde gerçekleştirilen kültür sanat festivalinin ikincisi de yine Ekim 2023’te planlanıyor.

İstanbul Kahve Festivali

Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

Kahve severlerin yoğun ilgisi ile yıllardır hayatımıza girmiş olan, birçoğumuzun sabah içmeden ayılamadığı kahve ve ona ithafen yapılan İstanbul Kahve Festivali, kahve hakkında her şey ile kendine bir dünya yaratmaya 2023’te de devam edeceğini duyurdu. Festivalin 2023 ayağının da yine Ekim ayının başında olması planlanmakta.

Mezopotamya Kahve Festivali (28-30 Ekim 2023)

Ülkemizdeki kahve festivallerinin son ayağı olan Mezopotamya, Mesopotamia Coffee Expo ve Mesopotamia Coffee Festival bir arada olacak şekilde Ekim ayında Diyarbakır’a konuk olmakta. Kahveyi bir yaşam deneyimine dönüştüren bu etkinliğin yapılacağı tarihler ise 28 - 30 Ekim arasında, unutmayın deriz.

22. Filmekimi Festivali

Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

Bu yıl yirmi birincisi gerçekleşen, 60 bine yakın seyirciye ulaşan ve sinefillerin daha yaz aylarından itibaren gün saymaya başladığı, birçok filmin özel gösterim ve galaların düzenlenlendiği Filmekimi yine adına yakışır şekilde 2023 yılında Ekim ayının başında sinemaseverlerle buluşacak.

34. Uluslararası Ankara Film Festivali

Ankara’da sinemaseverlerin coşkuyla karşıladığı ve her sene Kasım ayında gerçekleştirilen festivalin otuz dördüncü ayağının da 2023 yılında yine Kasım ayının başında olması planlanıyor.

Efes Kültür Yolu Festivali

Gelecek sene gerçekleştirilecek olan Türkiye Kültür Yolları Festival serisi kapsamında duyurulan etkinliğin tarihi ve detayları henüz bilinmiyor.

Zeytinli Rock Festivali

Dört Mevsim Eğlence: 2023 Festival Takvimi

Balıkesir’in deniziyle ve kumsalıyla ünlü bölgesindeki Zeytinli’de gerçekleşen ve özellikle 2000’lerin başında her yaz gidip eğlencenin doruklarına ulaşıldığı Zeytinli Rock Festivali henüz tam tarihleri açıklanmasa da 2023 senesinin yaz aylarında gerçekleşmesi bekleniyor. Bizler de ne olur olmaz diye, festivalin hatırlatması olarak listemize eklemek istedik.

Bu sene festival normalde 17 - 21 Ağustos tarihlerinde yapılacaktı fakat festival olmaması için yürütülen kampanya sonuç verdi ve ne yazık ki festivalde çalacak 70’ten fazla yerli müzisyen ve grup dışında, müzik aşıkları, festival aşıklar ve en önemlisi festivalde tarlasından topladıklarını satacak olan yerli halk da bu sene dileklerini gerçekleştiremedi.

Dileriz gelecek sene herkesin mutlu olduğu, bir yandan müziğe doyduğu bu güzelim festival yeniden sahnesini kurabilir ve müzik meşalesini ateşleyebilir.