Noel Baba ve Kilisesi Hakkında Az Bilinen 7 Gerçek

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

İlginç Bilgiler Diley Kuru

Noel Baba ve Kilisesi Hakkında Az Bilinen 7 Gerçek
Noel Baba çocukluğumuzun önemli figürlerinden biri. Bununla birlikte Hristiyanlar tarafından aziz olarak kabul edilen önemli bir dini kişilik aynı zamanda. Bu nedenle Demre'de bulunan Noel Baba Kilisesi, her yıl yerli ve yabancı onlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. Hazır yeni yıl da kapıya dayanmışken, Noel Baba'yı bir kez daha anmak ve ülkemizin en önemli kiliselerinden biri olan Noel Baba Kilisesi'ni daha yakından tanımak adına sizlere oldukça faydalı bir yazı hazırladık. İşte Noel Baba ve Kilisesi hakkında az bilinen 7 gerçek.
1) Dünya üzerinde Noel Baba'ya adanmış iki bine yakın kilise bulunuyor. Ancak bunlardan 5-6 tanesi oldukça önemli. Demre Noel Baba Kilisesi de bu 5-6 önemli kiliseden biri olarak görülüyor.
noel baba kilisesi nerede2) 6 Aralık önemli bir tarih. Pek çok kaynakta, Noel Baba'nın 6 Aralık'ta çocuklara şeker dağıttığı belirtiliyor. Bunun yanı sıra Hristiyanlar ise 6 Aralık'ı, Noel Baba'nın yani Aziz Nicholaos'ın ölüm yıldönümü olarak kabul ediyorlar. Bu nedenle Rusya'daki Katolik Hristiyanlar ve Yunanistan'da görev yapan Papazlar, her yıl 6 Aralık'ta Noel Baba Kilisesi'ni ziyaret ediyorlar.
noel baba kilisesi nasil gidilir3) Eskiden belediye yılın bu zamanlarında çeşitli etkinlikler düzenliyormuş. Ancak sel baskını, vs. gibi doğal afetlerin meydana gelişi, biz Türkler tarafından, Hristiyan kutlamalarının düzenlenmesinin lanet getirdiğine dair bir batıl inancın doğmasına sebebiyet verilmiş. Ortalık karışınca da belediye bu etkinlikleri iptal etmiş.
noel baba neden kirmizi tulum giyiyor4) Noel Baba Kilisesi, Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 6. müzesi olma özelliği taşıyor. 2013 verilerine göre yılda 500 bin küsur kişi tarafından ziyaret edilmiş Noel Baba Kilisesi.
noel baba efsanesi5) Noel Baba Kilisesi, 529 yılında meydana gelen bir deprem dolayısıyla yıkılmış. Ancak sonradan çok daha büyük, hatta bazilika şeklinde inşa edilmiş.
noel baba kimdir6) Bugünkü çan kulesi 1876 yılında eklenmiş.
noel baba heykeli7) Noel Baba'nın kemikleri kilise içinde yer alan mermer bir mezar içerisinde yer alıyormuş. Ancak kemiklerin İtalyanlar tarafından çalınıp, Bari'ye kaçırıldığı söyleniyor. Hatta Noel Baba'nın Avrupa'daki ününün bu sayede arttığı rivayet ediliyor. Bugün Noel Baba'nın kemikleri İtalya'nın Bari kentindeki 11. yüzyıl yapımı olan Aziz Nikola Bazilikası'nda yer alıyormuş.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)