Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
NFT Turizmi İle Eşşiz Bir Tatile Çıkmaya Ne Dersiniz?

NFT Turizmi İle Eşşiz Bir Tatile Çıkmaya Ne Dersiniz?

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 06 Haziran 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
NFT Turizmi İle Eşşiz Bir Tatile Çıkmaya Ne Dersiniz?
Dijital dünyanın durdurulamaz ilerleyişi son olarak hayatımıza Nft adı verilen bir kavram getirdi. Nft, günümüz teknolojisinin son geldiği noktada dijital ürünlere sahip olmak isteyen insanların dijital dünyada satışa çıkarılan bu ürünleri satın alma şeklidir. Türkçe’ deki adı ile değiştirilemez dijital varlıklar olan Nft, kısacası kendisinden başka bir eşi daha olmayan varlıkların dijital dünyada yer almasıdır.

Sanal oyunlardan sanat tablolarına, müzik albümlerinden videolara, tweetlere hatta dijital mülklere kadar akla gelecek birçok alanda dijital varlığı temsil etmektedir. Nft ürünleri eşsiz olması nedeni ile koleksiyon ürünü olarak kabul görmekte ve bu nedenle de yüksek değerlerde satışa sunulmaktadır. Kişiler müzayededen değerli ürün satın alır gibi Nft eserlerini sahiplerinden dijital ortamlar aracılığı ile satın alabilmektedirler. Bir çeşit koleksiyonerlik denilebilen bu durum ileriki yıllarda bu varlıkların değerinin daha da artmasını sağlayacaktır. Son zamanların en gözde Nft örnekleri, turizm sektöründe görülmektedir. Turizm ve konaklama sektöründe yeni bir gelir kaynağı olan Nft turizmi, rezervasyondan konaklama sürecine kadar birçok destinasyonda eşsiz bir deneyim sunuyor.

NFT Turizmi Nedir?

NFT Turizmi İle Eşşiz Bir Tatile Çıkmaya Ne Dersiniz?

Nft ile oluşturulan dijital dünyada turizmin de kendine yer bulmaması imkansız olurdu. Her gün yeni bir proje ile karşımıza çıkan Nft turizmi konaklama sektöründe oldukça köklü bir değişime imza attı. Nft turizmi, turizm sektöründe yer alan oteller ve seyahat acentaları gibi işletmelerin yanı sıra çeşitli ülkelerin dikkat çeken turizm bölgeleri, kültürel ve sanatsal yönleri gibi alanlarda bu hizmetlerin Nft modellerine dönüştürülerek hedef kitleye sunulmasıdır.

NFT Turizmi Yeni Nesil İçin Yeni Bir İş Modeli Sunuyor?

Dünyada çeşitli örnekleri bulunan Nft turizmi, birçok ülkede aktif olarak kullanılmaktadır. Neredeyse sınırsız seçenekler sunan Nft dünyası, aklınıza gelebilecek her şekilde hizmet vermenize olanak sunmakta ve aynı zamanda bundan gelir elde etmenizi sağlamaktadır. Bu dijital dünyada hem alıcı hem de satıcı olmanıza olanak sağlamaktadır.

NFT turizmi ile otel pazarlama, artık yeni bir iş modeli olmakla birlikte bu yöntem ile otel, restoran ve turizm işletmecileri hedef kitlelerine farklı tatil seçenekleri sunabilmeyi hedeflemektedirler. Oturduğunuz yerden satın alacağınız sanal gerçeklik turlarına katılarak merak ettiğiniz o ülkeyi görebilir, yemeklerini tadabilir ya da dijital hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Hatta tüm bu etkinlikleri gerçekleştirirken yeni tokenler kazanabilirsiniz.

Dünya’daki NFT Turizmi Örnekleri Artıyor

Dünyadan örneklere bakmak gerekirse; Nft turizmini en iyi kullanan isimlerden biri olan Marriott Bonvoy, dünyaca ünlü dijital sanatçılar olan TXREK, JVY ve Erick Nicolay ile aklındaki proje için ortaklık yaptı. Bu iş ortaklığı bağlamında Marriott, sanatçılardan seyahat deneyimlerini anlatan dijital eserler sunmalarını istedi. Seyahatin insan ruhuna olan etkisinin yorumlandığı bu eserler Nft halinde sunuldu. Buna benzer bir örnek olarak Venedik Oteli, Nft coin ile rezervasyon sunan ilk lüks otel olmaktadır. Aynı şekilde Cyrpto Hotel’de dünya çapında yer alan ilk Nft otelidir ve Ethereum Blockchain tarafından desteklenen ilk otel olma özelliği taşır. Gelecekte kripto ve blockhain ile yönetilecek bir dünya hayali ile yola çıkılan proje bu amaçla geliştirilmektedir.

Türkiye’de de NFT Turizmi Rağbet Görüyor

NFT Turizmi İle Eşşiz Bir Tatile Çıkmaya Ne Dersiniz?

Günümüzde turizm alanına da yayılan blokzincir teknolojisinin Türkiye’de de örneklerini görmeye başladık. Bu alanda aktif rol oynayan Türkiye’ye olumlu getiriler sağlayacak projeler yapılmakta ve hazırlanmaya devam etmekte.

Türkiye’deki Nft turizmi ile ilgili örneklerden en çok dikkat çekeni; bir seyahat acentesinin Türkiye’nin çeşitli tatil bölgelerinde yer alan bungalov ve motoryatları, bilim kurgu serisi olan Star Wars temaları ile sunması oldu. OpenSea’da sergilenen Nft’ler, bu proje ile oldukça ilgi gördü. Nft turizmi ile önümüzdeki süreçte daha birçok örneğini göreceğimiz projeler hem dünyada hem de ülkemizde yeni bir çağa geçişi hızlandırıyor.