Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Müzeler Haftası'na Özel İzmir Müzeleri

Müzeler Haftası'na Özel İzmir Müzeleri

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 26 Nisan 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Müzeler Haftası'na Özel İzmir Müzeleri
18-24 Mayıs tarihleri arası, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Müzeler Haftası olarak kutlanıyor. Bu hafta teması itibarıyla özellikle kültürel bilgi dağarcıkların genişletmek isteyen gezginler açısından yılın en hareketli dönemini oluşturuyor. Eğer İzmir tatiliniz bu haftaya denk geliyorsa, aşağıda sizler için sıraladığımız mekanları gezi programınızda yer vermeyi düşünebilirsiniz. İzmir’de Gezilecek Müzeler seçkimizi sizler için derledik.

İzmir Arkeoloji Müzesi

Müzeler Haftası'na Özel İzmir Müzeleri

Listemizin ilk sırasında, Konak’taki Bahribaba Parkı’nın hemen üst kısmında yer alan İzmir Arkeoloji Müzesi bulunuyor. 1927 yılında ilk kez kapılarını ziyaretçilerine açan müze, kentin köklü geçmişi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler için adeta biçilmiş kaftan. Çünkü bünyesinde, İzmir’in farklı noktalarında gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda keşfedilmiş eserleri barındırıyor.

İzmir Etnografya Müzesi

Arkeolojik buluntuları incelemeyi tamamladıktan sonra rotanızı hemen karşıdaki binaya, yani İzmir Etnografya Müzesi’ne çevirebilirsiniz. Kentin mimari açıdan en gösterişli yapılarından birinde konuklarını ağırlayan müzede, yerel kültürden izler taşıyan öğeleri yakından tanıyabilirsiniz. Kültürel tesiste, bu öğelere ek olarak kentte bir zamanlar halkın geçim kaynağı olan meslek dallarına yönelik içerik de bulunuyor.

İzmir Resim ve Heykel Müzesi

Müzeler Haftası'na Özel İzmir Müzeleri

Etnografya Müzesi’nin ardından Atatürk Kültür Merkezi’ne doğru yürürseniz, İzmir’in sahip olduğu sanatsal zenginlik hakkında detaylı bilgi sahibi olma fırsatına kavuşabilirsiniz. Zira kültür merkezinin hemen yanı başında, İzmir Resim ve Heykel Müzesi yer alıyor. Müzenin koleksiyonunda, aralarında Hikmet Onat ve İbrahim Çallı’ya ait çalışmalar da dahil olmak üzere 500’ün üzerinde eser sergileniyor.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi

İzmir’in kalbindeki müzeler, yalnızca Konak meydanı çevresindekilerden ibaret değil. Eğer Şair Eşref Bulvarı’ndaki eski itfaiye binasına giderseniz, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’ni gezme fırsatı yakalayabilirsiniz. Müze, adını görevi başında vefat eden büyükşehir belediye başkanından alıyor. Ülkemizde alanında ilk olma özelliği taşıyan kültürel tesis, kentin tarihini ve gelişimini merak edenlere paha biçilemez kaynaklar sunuyor.
Otel
Şehir Oteli
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(10 değerlendirme)
Basmane, Konak, İzmir
Etstur
%2 Tasarruf
Oda-Kahvaltı
539 TL

Kadın Müzesi

Müzeler Haftası'na Özel İzmir Müzeleri

Hazır bu kadar yakınına gelmişken kentin bir zamanlar en güzel semtlerinden biri olan Basmane’ye doğru ilerlemenizi tavsiye ederim. Böylece Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyan İzmir Kadın Müzesi’ni gezebilirsiniz. Nesneden ziyade insanı merkezine alan bir anlayış ile kurulan müze, Anadolu kadının gücünü ve zengin geçmişini ziyaretçilerine hissettirmek konusunda epey başarılı.

Radyo ve Demokrasi Müzesi

Basmane’de ziyaret etmenizi önereceğimiz ikinci durak konumundaki Radyo ve Demokrasi Müzesi, tıpkı biraz önce sizlere bahsettiğim türdeşi gibi Konak Belediyesi tarafından kurulmuş. Üstelik ülkemizde kendi alanında bir ilk olma niteliğine sahip. Koleksiyonu, 150’ye yakın radyo ve pikaptan oluşuyor. Altınpark bölgesindeki Asmalı Ev’de faaliyet gösteren müzede ayrıca çok sayıda plak ve interaktif eser de sergileniyor.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

Kültürpark’ta yer alan İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, Arkeoloji Müzesi’nin kapasitesinin dolması üzerine 2004 yılında kuruldu. Kültürel tesisin koleksiyonu; taş, seramik ve kıymetli eserler olmak üzere üç kategoriye ayrılıyor. Müzenin seramik eserler bölümünde, ağırlıklı olarak İzmir’in kuzey ilçelerindeki antik kentlerde keşfedilen buluntular sergileniyor. Taş ve kıymetli eserler bölümlerindeki yelpaze ise çok daha geniş.

İzmir Mask Müzesi

Müzeler Haftası'na Özel İzmir Müzeleri

Konak Belediyesi’nin kültürel yatırımlara ağırlık vermesi sonucunda kurulan İzmir Mask Müzesi, şimdilik ülkemizde türünün tek örneği. Hatta 5 farklı kategoriye ayrılmış sıra dışı koleksiyonu ile bu konumunun ağırlığını rahatça taşıdığını söyleyebiliriz. Zira sergi alanlarını dolaşan gezginler, sadece dünyanın farklı bölgelerine ve sahne sanatlarına özgü maskları yakından tanımakla kalmıyor. Aynı zamanda Anadolu’nun arka planda kalmış bu kültürü hakkında detaylı bilgi edinebiliyorlar.
Otel
İş Seyahati Oteli
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(11 değerlendirme)
Umurbey Mah, Konak, İzmir
Tatilsepeti.com
Sadece Konaklama
1.781 TL
Otelz.com
1.595 TL
En uygun fiyat
1.595 TL
Otelz.com
En uygun fiyat:
Otelz.com
1.595 TL

TCDD 3. Bölge Müzesi ve Sanat Galerisi

Alsancak Tren Garı’nın tam karşısında yer alan TCDD 3. Bölge Müzesi ve Sanat Galerisi, resmi olarak 1993 yılında kurulmuş. Lakin küçük ama değerli koleksiyonunun toplanmasına yönelik çalışmaların kökenleri, Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar uzanıyor. İki katlı, gayet zarif bir binada konuklarını ağırlayan kültürel tesisin ilk katında, demir yolu ulaşımıyla alakalı nesneler sergileniyor. İkinci kat ise sanat galerisi olarak düzenlenmiş.

İzmir’de Nerede Kalınır?

Müzeler Haftası'na Özel İzmir Müzeleri

İzmir'e geldiğinizde keyifli ziyaretinizi konforlu bir konaklama ile taçlandırmak istiyorsanız İzmir'in merkez bölgesinde kalabileceğiniz gibi, mevsimine göre karar vereceğiniz İzmir'in beldelerinde de kalabilirsiniz. Neredekal.com üzerinde bulunan İzmir Otelleri listesine göz atabilir, bütçenize ve tercihine uygun konaklama seçenekleri arasından Neredekal.com ayrıcalığıyla seçim yapabilirsiniz.
Neredekal Değerlendirme4.7/5 Mükemmel
(11 değerlendirme)
Basmane, Konak, İzmir
Tatilsepeti.com
Sadece Konaklama
2.200 TL
Giriş
07.04.23
Çıkış
08.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0

Benzer Yazılar

2023 İstanbul Sahur Mekanları

2023 İstanbul Sahur Mekanları

Seyhan Ahen 
16.04.2022
2023 Ankara Sahur Mekanları

2023 Ankara Sahur Mekanları

Seyhan Ahen 
16.04.2022
2023 Bursa Sahur Mekanları

2023 Bursa Sahur Mekanları

Seyhan Ahen 
16.04.2022