Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Keşif Başlasın: Müzekart Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Keşif Başlasın: Müzekart Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 12 Temmuz 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Keşif Başlasın: Müzekart Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Müzekart ile Türkiye'yi keşfetmeye hazır mısınz! 350'den fazla müze ve ören yerine ücretsiz girebildiğimiz Müzekart hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Müzekart çeşitleri ve fiyatları neye göre değişiyor? Müzekart nerelerde geçerli ya da değil! Tüm sorularımızın cevapları için yazımızı okumaya devam edin!

Müzekart Nedir?

Müzekart, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Saraylar ve Çanakkale Alan Başkanlığı'na bağlı olan 350’den fazla müze ve ören yerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebileceğiniz bir karttır. Müzekart'ı satın aldığınız ilk günden itibaren bir yıl boyunca kullanabilirsiniz.

Müzekart Nerelerde Geçerlidir ve Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Saraylar ve Çanakkale Alan Başkanlığı'na bağlı olan 350’den fazla müze ve ören yerine ücretsiz giriş imkanı sunar. Bunların en başında ve en çok sorulan Galata Kulesi, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya ve Topkapı Sarayı oluyor. Bu yerlere Müzekart ile girebilirsiniz. Fakat Müzekart ile girilen ama içerisinde ayrıca bulunan bazı bölümlerin Müzekart'a dahil olmadığı yerler vardır. Bunlar; Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, Beykoz Cam Müzesi, Efes Örenyeriiçerisinde bulunan Yamaçevler , Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise, Sedir Adasıve İstanbul Sinema Müzesi için ayrıca bilet alınması gerekiyor.

Müzekart'ın sunduğu diğer avantajlar ise; Devlet Opera ve Balesi’nin yerleşik sahnelerinde sergilenen gösterilerine Müzekart ile %20 indirimli olarak girebilirsiniz. Ayrıca Devlet Tiyatroları’nda da yerleşik sahnelerde düzenlenen etkinliklerde indirimlerden yararlanarak daha uygun fiyatlı biletler bulabilirsiniz. İstanbul'da boğaz turu yapmak isterseniz de; kısa olan boğaz turlarında %25, uzun olan boğaz turlarında ise %20 indirimli olarak boğaz turu yapabilirsiniz.

Sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Saraylar ve Çanakkale Alan Başkanlığı'na bağlı olan yerler dışında bazı özel müzelerde de kartınızı kullanma olanağınız bulunuyor. İstanbul'daki özel müzeler; İstanbul Modern Sanat Müzesi, Elgiz Müzesi, Masumiyet Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Türvak Sinema – Tiyatro Müzesi, Pera Müzesi ve Sadberk Hanım Müzesi’dir. Bir de Antalya'da bulunan Kum ve Heykel Müzesi'ni müzekart ile gezebilirsiniz.

Müzekart Çeşitleri ve Ücretleri Nelerdir?

Keşif Başlasın: Müzekart Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle Müzekart'ın ücretsiz olduğu hatta bazı müze ve ören yerlerinde Müzekart bile sorulmadığı kişilere bakalım;
 • 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar ile bu yaş grubundaki öğrenci gruplarına refakat eden öğretmenler,
 • 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
 • Gaziler ve refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları ile şehit yakını kimlik kartı sahipleri,
 • Engelliler ( TC vatandaşı ve yabancı) ile bir refakatçisi, (Görünür bir engel ve/veya belge ibrazı ile)
 • Zorunlu hizmete tabii er ve erbaşlar,
 • ICOM ve ICOMOS ile UNESCO kartı sahipleri,
 • Yerli ve yabancı basın kimlik kartı sahipleri,
 • Seyahat acentesi sahibi veya sorumlu müdürleri,
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli ve emeklileri ile refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları,
 • 8 yaş ve altındaki yabancı uyruklu çocuklar,
 • Hayat boyu Öğrenme Programı çerçevesinde Comenius Okul Ortaklıkları ile Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamındaki gruplar ile bu gruplara refakat eden öğretmenler (ülkemizdeki muhatapları ile yapılan sözleşmelerini ibraz etmeleri kaydıyla kimlik ibrazı aranmaksızın ücretsiz giriş olanağı sağlanacaktır).
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel ilk ve orta öğretim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenler (geçerli kimlik kartlarını ibraz etmeleri kaydıyla),
 • Ülkemizde görev yapan Büyükelçi, Başkonsolos ile refakatindeki eş ve çocukları,
 • Üniversitelerin sanat tarihi, arkeoloji ve müzecilik bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler (geçerli bir öğrenci kimlik kartı ibraz etmeleri kaydıyla).

Müzekart+: Satın aldığınız ilk günden itibaren bir yıl boyunca geçerli olan MüzeKart’ın fiyatı KKTC ve Türk vatandaşları için müzekart 2022 fiyatı 60 TL’dir.

Keşif Başlasın: Müzekart Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İndirimli Müzekart+: Emekli öğretmenlere, 6326 Sayılı Turist Rehberleri Meslek Kanunu uyarınca Bakanlığımız tarafından ruhsatname verilen eylemsiz turist rehberlerine, 18 yaş üzeri öğrencilere, ülkemizde ortaöğretim kurumlarında eğitim gören yabancı öğrenciler ile yüksek öğrenim kurumlarında önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarına devam eden yabancı öğrencilere ve KKTC vatandaşı öğrencilere, öğrenci kimliği ibrazı şartı ile İndirimli Müzekart verilir. İndirimli müzekart 2022 fiyatı 30TL'dir.

Turistler için düzenlenen, farklı özellikleri olan Museum Pass Türkiye, Museum Pass İstanbul, Museum Pass Cappadocia ve Museum Pass Akdeniz şeklinde 4 çeşidi daha bulunur.

Müzekart Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

KKTC ve Türk vatandaşı olmanın dışında normal Müzekart almak için sadece fotoğraflı kimliğiniz ile alabilirsiniz. Eğer indirimli kart almak istiyorsanız da, indiriminizi sağlayan şart her ne ise onu belgelemek zorundasınız. Öğrenciyseniz öğrenci kartı gibi. Kimliğinizdeki bilgiler ve fotoğraf kopyalanarak 5 dakika içerisinde müzekart adınıza çıkıyor.

Müzekart Nereden Alınır?

Keşif Başlasın: Müzekart Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Müzekart'ı online olarak internet sitesinden ya da telefonunuza indirdiğiniz aplikasyon üzerinden alabildiğiniz gibi, belirli müze veya ören girişlerinden de alabilirsiniz. Fakat her müze ya da ören yerinde bulmanız mümkün olmayabilir.

Müzekart İstanbul satış noktalarının listesi şu şekildedir;

Müzekartınız yoksa Müzekartınızı çıkarabileceğiniz satış noktalarına müzekartın resmi web sitesinden bakmanızı tavsiye ederiz.