Kar Tatili İçin Olmazsa Olmaz İhtiyaç Listesi, Türkiye

Kar Tatili İçin Olmazsa Olmaz İhtiyaç Listesi

3 Yorum

Faydalı Bilgiler Sevgi Özdil

Kar Tatili İçin Olmazsa Olmaz İhtiyaç Listesi
Kış geldi ve kayak sezonu açıldı. Yurdumuzdaki ünlü kayak pistleri çoktan hazırlandı ve sporcularını bekliyor. Kayak tatili hayatının vazgeçilmezi olanlar ve ben her yıl gidiyorum diyenler tecrübelidir bu konuda eminiz. Ancak ben ilk kez kayak tatiline gideceğim, yardımcı olun diyenleri hemen bu tarafa alalım ve kayak tatili valizinde olmazsa olmazları, hayat kurtarıcı noktaları sıralamaya başlayalım.

1 - Kayak Kıyafetleri

Kayak KıyafetiDüzenli olarak kayak yapıyorsanız zaten kıyafetiniz vardır. Ancak yeni başlayanlardansanız tavsiyemiz hemen kıyafet almamanız. Çünkü kayak sporunu sevmeme ihtimaliniz var. Kayak kıyafetleri öyle çok ucuz ekipmanlar da değil ve alıp bir daha giymeme olasılığına karşı bizce hemen satın almayın. Kayak merkezlerinde dilediğiniz ekipmanı kiralayabileceğiniz gibi kıyafetleri de kiralayabilirsiniz. Yok ben illa satın alacağım diyorsanız da piyasada birçok markanın su geçirmez kayak kıyafetleri var. Önemli olan rahat olması ve hareketlerinizi kısıtlamaması. Bir de kayak merkezindeki kapalı alan etkinliklerine katılmak için yanınıza günlük kıyafet almayı unutmayın.

2 - Kar Ayakkabısı

Kar ayakkabısı moon bootKayak yapmak ya da gezmek için zirveye çıkıyorsanız normal zamanlarda kullandığınız botların hiçbir işe yaramayacağını hatırlatmak isteriz. Tavsiyemiz kesinlikle içi dolgulu su geçirmez özel kar botlarından temin etmeniz. Bir de yanınıza yedek çorap almanız. Çünkü hareket ettikçe kendiniz kadar ayaklarınız da terleyecek.

3 - Bere - Buff

BuffKayak veya snowboard yaparken ya da sadece kenarda otururken bile en çok üşüyen yeriniz hep kulaklarınız ve burnunuz olacak. Bu sebeple burnunuzu ve kulaklarınızı birlikte kapatabileceğiniz bir buff hayatınızı kurtaracaktır. Kayak yaparken ya da otururken sürekli olarak yüzünüze doğru esecek olan rüzgarı düşünürseniz buffla birlikte bir de bere size yeter.

4 - Nemlendirici Kremler

BuffZirveden aşağıya doğru kayarken soğuk hava cildinizi öyle bir keser ki nemlendirici sürmemiş olursanız canınız yanar. Bu sebeple hem yüzünüz hem de dudaklarınız için yanınıza mutlaka nemlendirici kremler alın.

5 - Su Geçirmez Kayak Eldiveni

kayak eldiveniHerhangi bir eldiven değil. Özellikle su geçirmez kayak eldiveni olmalı. Çünkü elleriniz sürekli olarak karla temas halinde olacak. Bu da hem parmaklarınızın ıslanmaması hem de üşümemesi için şart.

6 - Kayak Gözlüğü

kayak gözlüğüKayak gözlükleri normal güneş gözlüklerinden daha büyük ve işlevseldir. Büyük ve gözün tamamını kaplayan yapısı ile yine karlardan yansıyan zararlı ultraviyole ışınlardan gözleri koruması ile önemlidir. Bu sebeple gözlük seçiminizi yaparken mutlaka ultraviyole ışığı süzücü camları olan gözlüklerden yana seçiminizi yapın.

7 - Güneşten Koruyucu Krem

kayak gözlüğüYüksek rakımlara sahip yerlerdeki güneş sahillerden çok daha ekilidir. Bir de karın üstünden yansıyıp size vurması yok mu, sanki saatlerce güneşin altında yatmış ve güneşlenmiş gibi cildinizi kızartır. Bu güneş yanığı beraberinde ciltte deformasyon, kuruluk ve çatlamalara da sebep olur. Bu durumda ne yapmak gerekir diye düşünüyorsanız cevabı kolay. Tıpkı yaz aylarında sahilde güneşlenmeden önce yaptığınız gibi, kullandığınız en etkili ve yüksek faktörlü güneş kremini yüzünüze sürmeniz. Bu sizi hem karlardan yansıyan hem de güneşten direk cildinize vuran ultraviyole ışınlardan korunmanıza yardımcı olur.

8 - Kayak - Snowboard Takımı

kayak takımıBu ekipmanları kayak merkezlerinde bulunan dükkanlardan kiralama şansınız var. Ancak kirama dükkanlarının yer almadığı bir bölgeye gidiyorsanız takımları temin etmenizde fayda var. Yoksa sadece doğanın güzelliğine oturarak tanık olabilirsiniz.

9 - Termal İçlikler / Polar Kıyafetler

kayak takımıKayak kıyafetlerinizin sizi yeterince sıcak tutacağını düşünmüyorsanız içinize termal içlik ya da polar ürünlerden giyebilirsiniz. Ancak sadece ince bir termal içliğin iş göreceğini unutmayın. Çünkü kayak kıyafetinin altına giyeceğiniz her şey hareketlerinizi kısıtlamaya yönelik olacak. Ancak yanınızda mutlaka yedek kıyafet olsun. Çünkü neyle karşılaşacağınız hiç belli olmaz.

10 - Küçük Sırt Çantası

sırt çantasıKayak yaparken sırtınızda küçük bir çanta olması oldukça hayat kurtarıcıdır. İçine; su, krem, atıştırmalık yiyecekler, cep telefonu, yedek eldiven - bere, sıcak içecekle dolu bir termos, selfie çubuğu, aksiyon kamerası, gibi eşyaların sığabileceği bir sırt çantasını mutlaka edinin. Kayak yaparken ihtiyaç duyduğunuzda ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız.
3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Kayak bilen ve dağdan anlayan bir arkadaş şart.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Bence pille çalışan, birkaç kanalı bulunan Küçük Walky-Talky el telsizlerinden de bulundurulması. Bazen hayat kurtarıcı olabiliyor. Özellikle geniş arkadaş grupları ile uzun ve tanımadığınız pistlerde kayılıyorsa...

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Yanınıza bol bol para veya limiti oldukça yüksek kredi kartlarını da. :)

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)